E-Posta İletişim Telefon Rehberi Önemli Linkler BİDB Servis

Dünyada ve Türkiye’de İlk Karayemiş Tescili ODÜ’den

12.09.2017

Üniversitemizde karayemiş meyvesi üzerinde yapılan çeşitlendirme çalışmaları sonucunda ülkemizin ve dünyanın ilk karayemiş çeşitleri tescillenmiş hale gelecek.

Karadeniz Bölgesi’nde yaygın olarak tüketilen karayemişin çeşitlerinin tespit edilmesi amacıyla Üniversitemiz Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ali İslam yürütücülüğünde bir çalışma başlatıldı. 2006 yılında başlatılan ve TÜBİTAK tarafından desteklenen bu çalışmada Ordu, Samsun, Rize, Trabzon, Giresun ve Artvin illeri üç yıl süre ile gezilerek pek çok yerel çeşit toplandı. 10 yıllık çalışmanın sonucunda elde edilen karayemiş çeşitleri iki yıl içerisinde tescillenerek Türkiye’de ve dünyada ilk karayemiş çeşitleri ortaya çıkmış olacak.

Karayemişin Türkiye’de özellikle Karadeniz Bölgesi’nde yaygın olarak tüketilmesinden dolayı çeşit testlerinin yapılmasının gerekliliği ile bu çalışmaya başladıklarını söyleyen Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ali İslam “Ülkemiz karayemişin anavatanı ve önemli üretim merkezlerinden biridir. Karayemişin yenilebilir formları Kafkasya, Türkiye ve Balkanlar coğrafyasında yer almaktadır. Dünyanın diğer bölgelerinde yabani olarak ifade edilebilen ve çoğunlukla peyzaj amaçlı kullanılan formları bulunmaktadır. 2006 yılında “Karayemişte Çeşit Seleksiyonu ve Çoğaltılması” konulu bir TÜBİTAK projesi başlattık. Karayemişin ana üretim bölgesi olan Ordu, Samsun, Rize, Trabzon, Giresun ve Artvin illeri üç yıl süre ile gezilerek pek çok yerel çeşit topladık. Bunlar içerisinde bir değerlendirme yaparak 32 genotip karayemişi seçerek çoğalttık ve Üniversitemiz Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Bahçesi’ne kontrollü koşullarda ileri denemeler yapılmak üzere diktik. Aradan geçen 10 yılda bu tür üzerinde yapılan çalışmalarımız yoğunlaştırdık, pek çok incelemeye tabi tuttuk ve çeşit tescil aşamasına gelerek 2017 yılı başında tescil ve sertifikasyon kurumuna müracaat ettik. Yaklaşık iki yıl süre sonunda ülkemizin ve dünyanın ilk karayemiş çeşitleri ortaya çıkmış olacaktır.” dedi.

Konuyla ilgili olarak Rektör Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, “Ülkelerinin gelişim lokomotifi olan üniversiteler, misyonları gereği bölge ihtiyaç ve sorunlarına cevap verme noktasında çalışmalara imza atma görevi üstlenen bilim kuruluşları olarak faaliyet göstermektedir. Ordu Üniversitesi olarak kurulduğumuz yıldan beri ülkemizin ve milletimizin yararına yönelik projelerle üzerimize düşen görevi layıkıyla yerine getirmek için uğraş vermekteyiz. Bu bağlamda Üniversitemiz bünyesinde bölge ürünlerinin her alanda kullanılması ve çeşitliliğinin artırılmasıyla ilgili yürütülen bilimsel çalışmalar, Türk ekonomisine ve Türk endüstrisine yeni hamleler kazandıracaktır.” şeklinde konuştu.

 

ODÜ Basın          

 

 T.C. Ordu Üniversitesi © 2015 Cumhuriyet Yerleşkesi PK 52200 Altınordu / ORDU Telefon : 0 ( 452 ) 226 52 00
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı