E-Posta İletişim Telefon Rehberi Önemli Linkler BİDB Servis

ODÜ, Bölge Ürünleriyle İlgili Bilimsel Çalışmalarına Devam Ediyor

18.08.2017

Üniversitemizde Karadeniz Bölgesi’nde yetişen karayemiş meyvesinin, daha modern koşullarda üretilmesi,  insan sağlığına kazandırılması ve üreticiye ek bir gelir sağlanması adına iki farklı karayemiş meyvesinden pekmez üretimi için çalışma başlatıldı.

Üniversitemiz Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü’nde yapılan ön çalışmalarla karayemişten pekmez üretiminin geleneksel yöntemlerle aile ihtiyaçlarını karşılamak için sınırlı miktarlarda ve kontrolsüz şartlarda üretildiği gözlemlendi. Bu şekilde yapılan üretimin hem üretim miktarının düşük olmasına ve hem de kalite parametrelerinin geniş bir sapma göstermesine neden olduğu ortaya konuldu. Bu amaçla Gıda Mühendisliği Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Atilla Şimşek danışmalığında yürütülen tez çalışması kapsamında iki farklı karayemiş meyvesinden (fındık-kiraz) standart kalitede karayemiş pekmezleri üretmek, bu pekmezlerin kalite parametrelerini belirlemek ve birbirlerinden olası farkları ortaya koymak amacıyla bir çalışma başlatıldı. Yapılan çalışmayla bölgede yetişen karayemiş meyvesinin değerlendirilmesinde alternatif bir yöntem olarak pekmez üretiminin seçilmesi ile üreticiye ek bir gelir sağlanılması, karayemiş meyvesinin insan sağlığı ve beslenmesine olumlu etkiye sahip fitokimyasallarının pekmezle insan diyetine kazandırılması hedefleniyor.

Konuyla ilgili olarak Gıda Mühendisliği Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Atilla Şimşek, “ Pekmez, maliyet yüksekliği ve gerekli tanıtımın yapılamaması nedeni ile ülkemizde nüfusun büyük kısmı tarafından çok düşük düzeyde tüketilmektedir. Pekmez yerine daha çok şeker içeriği yüksek marmelat, reçel gibi gıdaların tüketimi yaygındır. Bu nedenle pekmezlerin modern tesislerde üretilmesi gerek kalite ve hijyenik açıdan gerek standart kalitede üretimin gerçekleştirilmesi açısından gerekli görülmektedir. Fakat hammadde teminindeki güçlükler ile maliyet girdilerinin yüksekliği, üreticiyi pekmezlerde taklit ve tağşiş yapmaya itmektedir. Sonuçta kalitenin artırılması, üretimde standardizasyona gidilmesi için işlendiği hammaddeye ve üretim metoduna göre kalite öğeleri geliştirilmeli, mevzuat ve standartlardaki eksik hükümlerle birlikte yeniden gözden geçirilerek, ciddi bir denetim mekanizması kurulmalıdır. Bu çalışma ile bölgede yetişen karayemiş meyvesinin değerlendirilmesinde alternatif bir yöntem olarak pekmez üretiminin seçilmesi ile üreticiye ek bir gelir sağlanılması, karayemiş meyvesinin insan sağlığı ve beslenmesine olumlu etkiye sahip fitokimyasallarının pekmezle insan diyetine kazandırılması hedeflenmektedir.” şeklinde konuştu.T.C. Ordu Üniversitesi © 2015 Cumhuriyet Yerleşkesi PK 52200 Altınordu / ORDU Telefon : 0 ( 452 ) 226 52 00
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı