E-Posta İletişim Telefon Rehberi Önemli Linkler BİDB Servis

Fatsa MYO, Tesis ve Laboratuvarlarıyla Denizcilik Alanında Örnek Olmayı Hedefliyor

17.08.2017

Üniversitemiz Fatsa Meslek Yüksekokulu sahip olduğu tesis ve laboratuvarlarla alanında örnek bir eğitim kurumu olmayı hedefliyor.

Üniversitemiz denizcilik eğitiminde gemi adamlarının eğitim, belgelendirme ve vardiya tutma standartları (STCW) kapsamında her geçen gün gelişen uluslararası standartı yakalayan yeterli ve yetkin sayılı eğitim kurumları arasında yer almaktadır.

STCW sözleşmesinde belirtilen kalite standartları çerçevesinde Üniversitemiz Rektörlüğü ve Fatsa Meslek Yüksekokulu iş birliği ile eğitim standartlarını karşılamak üzere Gemi Adamları Eğitim Sınav Yönergesi’nde minimum şartları belirtilen,  denizde kişisel canlı kalabilme eğitim tesisi, yangın eğitim merkezi, ECDIS (Elektronik Harita Gösterim) laboratuvarı, sıvı yük elleçleme simülatörü laboratuvarı, makine dairesi simülatörü, elektrik ve elektonik laboratuvarı, termodinamik, hidrolik pnömatik laboratuvarı tesisleri kuruldu.

Bu çalışmalar ve eğitim tesisleri ile Fatsa Meslek Yüksekokulu hedeflediği noktaya adım adım yaklaşmaktadır. Bununla birlikte Milli Eğitim Bakanlığı ve Yükseköğretim Kurumu işbirliği ile mesleki eğitimin geliştirilmesi projesi kapsamında meslek yüksekokuluna yaklaşık 153 bin Euro’luk yangın, seyir, simülatör ve denizde güvenlik ekipmanı alınmıştır. Ayrıca 2017 yılında Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen denetleme sonucunda 3000 KW makine zabitliği ve  3000 GRT vardiya zabitliği gemi adamlığı yeterlilik eğitiminde akredite olmuş ve  denetleme sonucunda Türkiye genelindeki denizcilik bölümlerine sahip meslek yüksekokulları içerisinde yeterlilik eğitimi vermeye yetkili 40’a yakın yükseköğretim kurumu içerisinden sayılı üniversitelerden biri olmuştur. 

Konuyla ilgili olarak Rektör Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, “Sürekli yenilenme, değişim ve gelişim amacıyla devam ettiğimiz eğitim yolunda, uluslararası kriterlere sahip altyapı, laboratuvar, donanım ve derslik gereksinimlerini karşılayarak yeniden yapılandırma çalışmalarımız sonuç vermeye başlamıştır. Fatsa Meslek Yüksekokulunda kurduğumuz tesis ve laboratuvarlarla nitelikli bilimsel çalışmalar ortaya koymayı, uluslararası düzeyde ve uygulamaya yönelik çalışmalara öncelik vermeyi, ülkemizin ihtiyaç duyduğu kalifiye elemanların yetiştirilmesine fayda sağlamayı ve bilimsel alanda ülkemizin rekabet edebilme gücünü artırmayı hedeflemekteyiz. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının yaptığı denetlemeleri sonucunda Fatsa Meslek Yüksekokulumuzda yeterlilik eğitimi vermeye yetkili kılınmamız ve bu eğitimi veren belirli üniversiteler arasında yer almamız kurumumuz adına kayda değer bir gelişmedir.” dedi.

 

  

ODÜ Basın

 T.C. Ordu Üniversitesi © 2015 Cumhuriyet Yerleşkesi PK 52200 Altınordu / ORDU Telefon : 0 ( 452 ) 226 52 00
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı