E-Posta İletişim Telefon Rehberi Önemli Linkler BİDB Servis

ODÜ'den Bilimsel Çalışma ve Projelere Destek


26.07.2017
Bilimsel çalışmalarıyla geleceğin üniversitesi olma yolunda ilerleyen ODÜ, BAP bütçe kaynaklarını etkin bir şekilde kullanarak yıllara göre desteklediği proje sayısını ve toplam bütçesini her geçen yıl artırarak bilimsel çalışmalara daha fazla katkı sağlamayı hedefliyor.
Kurulduğu yıldan bu yana kapasitesini artırarak çalışmalarına aralıksız devam eden Ordu Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri (BAP) Koordinasyon Birimi’nin 2017 yılı ilk 6 ayının verilerine göre toplamda 237 proje desteklenerek 831 bin 808 TL’lik bütçeye ulaşıldı. Sağladığı proje destekleriyle Üniversitemizin araştırma kapasitesinin gelişmesi ve iyileşmesini amaçlayan ODÜ BAP proje bütçelerinin adil ve verimli kullanımını esas alarak farklı birimlerden her seviyedeki araştırmacıya destek vermeyi hedeflemektedir. Ayrıca mevcut araştırma, tez, alt yapı projeleri ve bilimsel etkinlik desteklerine ek olarak araştırmacıların verimliliğini artırmaya yönelik hızlı destek ile Üniversitemizin tanıtımı ve yeni işbirlikleri sağlamanın önünü açacak kapsamı genişletilmiş bilimsel etkinlik düzenleme projelerine başvurular alınmaktadır.
Amacı akademisyenlere özellikle bilimsel araştırma ve tez projeleri için mali destek sağlayarak üniversitenin akademik başarısının yükseltilmesine katkı sağlamak olan ODÜ BAP'ın her yıl desteklediği proje, bilimsel destek sayıları ve bütçeleri artış göstermeye devam ediyor. 2017 yılının ilk 6 ayında toplamda 237 proje için 831 bin 808 TL destek verilirken BAP istatistik verilerinin yıllara göre dağılımı ise şu şekilde;


2012 yılında 63 proje desteklendi ve toplam bütçe 302 bin 444 TL,
2013 yılında 142 proje desteklendi ve toplam bütçe 1 milyon 105 bin TL,
2014 yılında 190 proje desteklendi ve toplam bütçe 872 bin 687 TL,
2015 yılında 315 proje desteklendi ve toplam bütçe 1 milyon 227 bin 491 TL,
2016 yılında 442 proje ve toplam 2 milyon 75 bin 496 TL,
2017 yılının ilk 6 ayında toplam 237 proje desteklendi ve toplam 831 bin 808 TL’lik bütçeye ulaşıldı.


Konuyla ilgili olarak Rektör Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, “Dünyadaki önemli teknolojik ve bilimsel gelişmeleri takip ederek bu gelişimin bir parçası olmanın gereği yeni projeler üretmek ve bilgi birikimimiz ile deneyimlerimizi öğrencilerimize en iyi şekilde aktarmak akademisyenler olarak bizlerin temel görevidir. Ordu Üniversitesi olarak nitelikli akademik kadromuz, yüksek akademik standartlarımız ile kısa sürede ülkemizin en çok tercih edilen üniversiteleri arasına girmeyi başardık. Ülkemize ve insanlığa fayda sağlayacak bilginin üretimi ve yayılmasına destek sağlamanın yanında bunun verimli bir şekilde kullanılmasına katkı sağlamak, araştırmacıların başarılarını yükselterek akademik yaşamlarını kolaylaştırmak, bu yolla da üniversitenin toplumsal etkinliği ve saygınlığına katkıda bulunmak adına sürekli gelişimi ve yeniliği destekleyen çalışmalarımızla insanlığa faydalı nitelikli bilgiyi üretme gayretindeki Üniversitemiz bütün araştırmacılar için bir merkez olma noktasında önemli gelişmeler kat etmiştir. Ordu Üniversitesi biliminin öncüleri arasında olma gayretiyle, araştırmacı başına düşen ulusal ve uluslararası yayın, patent ve atıf sayısıyla her geçen gün başarı grafiğini artırarak yerel değerlerden kopmadan uluslararası normlarda genç nesle ışık tutma çabalarını daha güçlenerek sürdürmeye devam edecektir.” dedi.

 

                                                    

                                                    

 

                                                           

  

ODÜ BasınT.C. Ordu Üniversitesi © 2015 Cumhuriyet Yerleşkesi PK 52200 Altınordu / ORDU Telefon : 0 ( 452 ) 226 52 00
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı