E-Posta İletişim Telefon Rehberi Önemli Linkler BİDB Servis

Diş Hekimliği Fakültesi Mezuniyet Töreni Gerçekleştirildi

22.05.2017

Üniversitemiz Diş Hekimliği Fakültesi 2016-2017 yılı mezuniyet töreni gerçekleştirildi.

Tıp Fakültesi Morfoloji binası Konferans Salonu’nda düzenlenen törene Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Fikri Balta ve Prof. Dr. Tevfik Noyan, Diş Hekimliği Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. Varol Çanakçı, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. Derya Bostancı, Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi  Dekan V. Prof. Sabri Yener, akademisyenler, öğrenciler ve mezun olan öğrencilerin aileleri katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan tören, mezun olan öğrencilerin hazırlamış olduğu sinevizyon gösterimi ve açılış konuşmaları ile devam etti.

Fakülteyi birincilikle bitiren öğrenci Elif Şahintürk yaptığı konuşmada, “İnsanların sağlığı için geçtiğimiz beş sene içerisinde bizler ailemizden, zamanımızdan, uykularımızdan, memleketlerimizden ve daha birçok şeyden feragat ettik ve mesleklerimize adım attığımız günden itibaren de etmeye devam edeceğiz. Öğrenmiş olduklarımızın bizlere yüklediği sorumlulukların farkındayız ve toplum sağlığı için biz diş hekimlerine biçilen rolün bilincindeyiz. Çok değerli hocalarımız, aydınlık kişiliklerinizle, sahip olduğunuz yüksek bilgi birikimiyle ve bildiklerinizi öğretmek için göstermiş olduğunuz yoğun gayretlerle bizleri paha biçilemeyecek bilgilerle donattınız. Sizlere teşekkürü borç bilirim. Özellikle Sayın Prof. Dr. Mehmet Cankat Kara ve Yrd. Doç. Dr. Elif Sadık hocalarım, bu güzel mezuniyet törenini hazırlamada bizleri yalnız bırakmayıp her türlü desteğinizi esirgemediğiniz için tüm arkadaşlarım adına sizlere çok teşekkür ederim. Bizlerin bu günlere gelmesi için hiçbir fedakârlıktan kaçınmayan, zor günlerimizde bizimle ağlayan ve başarılarımıza bizimle gülen, düştüğümüz yerden her seferinde kaldırıp yola devam etmemizi sağlayan, bizleri okutabilmek için gerektiğinde en temel ihtiyaçlarından bile vazgeçebilen çok kıymetli ailelerimiz; bugün burada olmamızdaki en büyük pay hiç şüphesiz ki sizlerindir. Sizlere teşekkür ediyor ve ömrümüz boyunca minnettar kalacağımızı bilmenizi istiyoruz. Bu cennet ülkeye yararlı birer vatandaş, sizlere layık birer evlat olarak çalışacağımıza söz veriyoruz.” dedi.

Diş Hekimliği Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. Varol Çanakçı, “ 2010 yılında kurulan Fakültemiz, 22 öğrencisi ile 2011 yılında eğitim öğretime, Nisan 2012’de de 18 diş ünitesi ile hasta kabulüne başlamıştı. Fakültemiz kısa sürede gelişimini tamamlayarak 26 öğretim üyesi, 46 asistan, 72 öğretim elemanı, 65 diş üniti ve 242 öğrenci ile hasta kabulüne ve eğitimine devam etmektedir. Diş Hekimliği Fakültemizde lisans eğitiminin yanı sıra Diş Hekimliğinde Uzmanlık Sınavı (DUS) ile 8 anabilim dalında toplamda 44 uzmanlık öğrencisi eğitim görmektedir. Son iki yılda çeşitli branşlarda 8 uzman diş hekimi mezun verdik. Bir başka deyişle ülkemizin hemen hemen her bölgesine Üniversitemizden mezun olan ve halka sağlık hizmeti sunan onlarca pratisyen ve uzman diş hekimi kazandırmanın gururunu yaşamaktayız. Fakülte olarak aynı dönemde içerinde kurulan diş fakülteleri arasında üst seviyede eğitim ve hizmet veren yegane fakülte olduk. Sayın Rektörüm, elbette bu seviyede eğitim hizmeti sunmamızda sizin özverili çalışmalarınız, öngörüleriniz ve vizyonunuz bizlere kuvvet vermiştir. Masrafı yüksek olan bu eğitimde Üniversitemizin ve Fakültemizin imkânlarını artırarak öğrencilerin masrafını minimuma indiren, ihtiyaç duyduğumuzda her anda yanımızda olan Sayın Rektörümüze huzurlarınızda Fakültemiz ve öğrencilerimiz adına teşekkürlerimi arz ederim. Sevgili öğrencilerimiz, hekimlik onurlu ve özveri isteyen bir meslektir. Sizler artık bu kutsal mesleğe adım atıyorsunuz. Bizler, sizleri en iyi şekilde dürüst, disiplinli, bilgili ve vatansever hekimler olarak yetiştirdiğimize inanıyoruz ve biliyoruz ki buradan aldığınız eğitim sayesinde mesleğinizi en iyi şekilde icra edeceksiniz. Bütün bunların yanında bir teşekkürüm de sizlerin yetişmesine imkân sağlayan, bu süreci sizlerle yaşayan ailelerinize olacaktır. Evlatlarınızı sizlere birer meslek sahibi olarak teslim etmenin gururunu yaşıyoruz.” dedi.

Mezuniyet töreninde konuşma yapan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, “2011-2012 eğitim-öğretim yılında 22 öğrenci ile eğitim faaliyetlerine başlayan Diş Hekimliği Fakültesi bugün itibariyle toplam 242 öğrenciye eğitim vermektedir. 2015-2016 eğitim öğretim yılında 18 öğrenciden oluşan ilk mezunlarını verdikten sonra bugün 35 öğrenci ile ikinci mezunlarını vermektedir. Yeni binamızın hizmete girmesiyle beraber bu sayının daha da yükseleceğini düşünmekteyiz. Eğitim-öğretim faaliyetlerinin yanı sıra topluma sağlık hizmeti sunmayı amaçlayan Diş Hekimliği Fakültemizde hasta kabulüne başlanan 2012 yılından bu güne kadar 260 bin 679 hastanın tedavisi gerçekleştirilmiştir. Sadece 2016 yılında toplamda 83 bin 892 hastada 161 bin 650 tedavi işlemi gerçekleştirilmiştir. Bununla birlikte Diş Hekimliği Fakültesinde aylık ortalama 6 binin üzerinde hasta tedavi edilmektedir. Şu an 65 diş ünitesi ile hizmet veren Fakültemiz, Toplam 12 bin 400 metrekarelik yeni binamızın hizmete girmesiyle beraber 143 diş ünitesi, son dizayn edilen görüntüleme ve tedavi tıbbi araç gereçleri ile gerek sağlık hizmeti sunumunda gerekse eğitim-öğretim faaliyetlerinin yürütülmesinde Diş Hekimliği Fakültesi bölgenin ağız ve diş sağlığı merkezi haline gelmesini planlamaktayız Üniversitemizi ve ülkemizi temsil eden birer birey olduklarını hiçbir zaman unutmadan ideallerinden asla vazgeçmemelidirler. Bu misyonla yetişmelerinde bütün akademisyenlerimizin emeği var ve ben onların hepsine tek tek teşekkür ediyorum. Akademisyenlerimiz, ailelerimizden gelen bu emanetleri eğitim süresince korudular ve hayata hazırladılar. Öğrencilerimizin ailelerinden uzakta olmasına rağmen onlara kendilerini yalnız olmadığını hissettiren idari personelimize de çok teşekkür ediyorum. Mezun olan sevgili gençler; size verilen iş ne olursa olsun en iyi şekilde yapmaya gayret edin ve başarılı olmak için elinizden geleni yapın. Anne ve babalarınız gibi sizler de gelecek için iyi birer aile kurarak başarılı nesiller yetiştirin ve onları sevgiyle kucaklayın. Hepinize yeni hayatınızda başarılar diliyorum, yolunuz açık olsun.” şeklinde konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından mezun olan öğrencilere diplomaları verildi. Rektör Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, Diş Hekimliği Fakültesi dönem birincisi Elif Şahintürk’e; Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Fikri Balta, dönem ikincisi Zeynep Akgül’e; Prof. Dr. Tevfik Noyan dönem üçüncüsü Vahide İlik’e diplomalarını verdi. Öğrencilerin mezuniyet kütüğüne plaket çakması ile devam eden tören, Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Cankat Kara’nın öğrencilere ettirdiği yemin ve kep atılmasının ardından sona erdi.

ODÜ Basın

 T.C. Ordu Üniversitesi © 2015 Cumhuriyet Yerleşkesi PK 52200 Altınordu / ORDU Telefon : 0 ( 452 ) 226 52 00
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı