E-Posta İletişim Telefon Rehberi Önemli Linkler BİDB Servis

ODÜ'de “Türk Bilim İnsanları Antarktika’da” Konferansı

03.05.2017

Üniversitemizde Erciyes Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gökhan Halıcı tarafından Antarktika'da yapılan araştırmalar ve gözlemlerine ilişkin  “Türk Bilim İnsanları Antarktika’da” konulu konferans verildi.

Fen-Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen konferansa Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fikri Balta, Fen Edebiyat Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. Öznur Ergen Akçin, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. Hasan Sevgili, Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. Bahar Tokur, Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. Latif Kelebekli, Eğitim Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. Kenan Demirel, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Türkiye'nin, Güney Kutbu’nda kurmak istediği bilim üssünde çalışmalar yapmak üzere seçilen bilim insanlarından olan Erciyes Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü  Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gökhan Halıcı, 2016 Türk Antarktika Bilim Rotası Seferi’ndeki izlenimlerini anlattı. Halıcı, Türkiye’nin değişen iklim dengesine dair bilimsel çalışmalarda geride kalmaması için Antarktika’da bir bilim üssü kurulmasının gerekli olduğunu ifade etti. Türkiye’nin ekonomisi bakımından burada olmayı hak ettiğini belirten Halıcı, “Antarktika yüksek potansiyelde doğal kaynaklara ve tatlı su kaynaklarına sahip. İleride şayet bunlar üzerinde hak iddia etmek istiyorsak Türkiye’nin burada bilimsel çalışmalar yapması gerek. Antarktika’nın geleceği hakkında özellikle canlı ve cansız doğal kaynakların, tatlı su kaynaklarının, deniz ürünlerinin kullanımı ve çevrenin korunması konularında söz sahibi olunması ve karar mekanizmalarında etki rol alması; Antarktika akıntı döngüsünün ve etrafındaki canlı kaynakların kullanılmasının araştırılması, dünyanın değişmekte olan iklimi üzerinde Türk bilim insanlarının çalışma yapabilmesi, Kutup bölgelerindeki seyir ve araştırmalara uygun gemilerin kendi imkanlarımız ile tasarlanması, Birleşmiş Milletler bünyesi dışındaki bir uluslararası kuruluşa (Antarktika Antlaşması Danışma Toplantısı) üye olunması ve bu uluslararası sistemin karar mekanizmasında etkin rol alınması gibi konularda Türkiye çıkarlarını koruyabilecek. Aynı zamanda Türkiye’nin diplomatik profilinin kuvvetlenmesi ve Türkiye Cumhuriyetinin örnek olarak İslam coğrafyasında güçlü ve lider konumunu sürdürebilmesi için bu durum son derece önemlidir.” şeklinde konuştu. 

Konferans sonunda Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fikri Balta’nın Prof. Dr. Gökhan Halıcı’ya teşekkür belgesi, Fen Edebiyat Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. Öznur Ergen Akçin’in ise çiçek takdiminin ardından sona erdi.

 

ODÜ BasınT.C. Ordu Üniversitesi © 2015 Cumhuriyet Yerleşkesi PK 52200 Altınordu / ORDU Telefon : 0 ( 452 ) 226 52 00
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı