E-Posta İletişim Telefon Rehberi Önemli Linkler BİDB Servis

Üniversitemizde “Türk Sanatında Sembollerin Dili” Konferansı Verildi

03.04.2017

Üniversitemiz Türkoloji Kulübü tarafından “Türk Sanatında Sembollerin Dili” konulu konferans gerçekleştirildi.

Fen Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen konferansa Fen Edebiyat Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. Öznur Ergen Akçin, Türkoloji Kulübü akademik danışmanı Araş. Gör. Dr. Hüseyin Yıldız, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Üniversitemiz Ünye Meslek Yüksek Okulu Mimarlık ve Şehir Planlama Bölümü Mimari Restorasyon Programı Öğr. Gör. Dr. Seçkin Evcim’in konuşmacı olarak katıldığı “Türk Sanatında Sembollerin Dili” başlıklı konferansta Türklerin başlangıcından bugüne Orta Asya’dan Anadolu’ya olan yolculuğunda sanatın yeri üzerinde durularak görseller eşliğinde Türklere ait sanatsal sembollerin nasıl kuşaktan kuşağa aktarıldığı, geçmişten bugüne nelerin ortak kaldığı ve nelerin değiştiği konuşuldu. Türk Sanatı Tarihi’nde Orta Asya ve Güney Sibirya’daki ilk örneklerden itibaren görülen ve Selçuklular tarafından Anadolu’ya taşınan “Hayvan Üslubu” örnekleri olmak üzere farklı anlamlar içeren semboller ve anlamları konferansın ana konusunu oluşturdu. Bu çerçevede İslam öncesi ve İslam sonrası Türk kültüründeki farklı etkileşimler ve bunların semboller dünyasına ne şekilde yansımış olabileceği değişen anlam ve içeriklerle örneklendirildi. Evcim, “İslam öncesi dönemde Asya kültüründe gök cisimleri varlık âleminin kutsal nesneleri ve evren döngüsünün sembolleri iken Orta doğu kültürü etkisiyle yıldızları okumak ile daha fazla ilgili hale gelmişlerdir. Gerek İslam ve Orta Doğu gerekse Anadolu kültürü etkisiyle zenginleşen Türk sanatı, bu zenginliği farklı düşünce ve algı dünyaları ile sembollerin karmaşıklaşan anlatımlarında da göstermektedir. Özellikle Anadolu Selçuklu Dönemi’nde 13. yy. içerisinde kervansaray, medrese, darüşşifa gibi kamu yapılarının, cami ve türbe gibi dini yapıların dış cephelerinde gördüğümüz figürlü, bitkisel ve geometrik süslemeler, sadece dekorasyon amacı taşımayıp derin bir duygu ve düşünce âleminin, iktidarın ve sosyal yaşamın ve dahası inancın bir nevi işaret dili olarak bize Anadolu Türk-İslam kültürünü anlatan sanatsal sembollerdir.” şeklinde konuştu. 

Konferans Fen Edebiyat Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. Öznur Ergen Akçin’in Öğr. Gör. Dr. Seçkin Evcim’e teşekkür belgesi takdim etmesinin ardından sona erdi.

                            

ODÜ Basın

 

 

 T.C. Ordu Üniversitesi © 2015 Cumhuriyet Yerleşkesi PK 52200 Altınordu / ORDU Telefon : 0 ( 452 ) 226 52 00
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı