E-Posta İletişim Telefon Rehberi Önemli Linkler BİDB Servis

Rektör Yarılgaç'a Ziyaret

07.03.2017

Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç’ı ziyaret etti.

Üniversitemiz Tıp Fakültesi Morfoloji binası Konferans Salonu’nda düzenleyeceği “Hoca Ahmet Yesevi’yi Anlamak” konulu konferansı öncesi Rektör Yarılgaç’ı makamında ziyaret ederek “2016-2017 Yesevi Yılı” ve Hoca Ahmet Yesevi’nin öğretileri hakkında çeşitli açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Musa Yıldız, “2016-2017 dönemi sezon olarak bizim girişimimizle UNESCO tarafından Hoca Ahmet Yesevi Yılı ilan edildi. Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi olarak 2015 yılında Türkiye UNUESCO Milli Komisyonuna bu yöndeki talebimizi iletmiştik. Paris’te 2015 yılı Aralık ayında yapılan toplantıda UNESCO Genel Kurulunda bu talebimizi gündeme getirildi. UNESCO’ya bağlı 195 üye ülke oy birliği ile 2016-2017 sezonunu Hoca Ahmet Yesevi Yılı olarak anılmasına karar verdi. Bunun üzerine biz de Üniversite olarak ülke ve dünya genelinde Hoca Yesevi’yi anlatmak ve anmak adına bir dizi faaliyet planladık. Bu etkinlikler kapsamında en önemsediklerimiz ise üniversitelerde ve belediyelerin çeşitli kuruluşlarıyla ortaklaşa düzenlendiğimiz konferanslardır. Bugün de Ordu Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Tarık Hoca’mızın daveti üzerine Ordu’ya gelerek buradaki öğrencilerimize ‘Hoca Ahmet Yesevi’yi Anlamak’ adlı bir konferans vereceğiz. Türklerin tarihinde ve Müslüman oluşlarında önemli bir yer tutan kurucu ata olarak gördüğümüz Yesevi, İslam’ı bize öğreten kişidir. Anadolu’yu mayalayan Mevlana, Yunus Emre, Hacı Bektaş Veli, Hacı Bayram Veli görüyoruz ki hep Hoca Ahmet Hazretlerinin takipçileri olmuştur. Anadolu topraklarında bugün Türklük ve Müslümanlık varsa bu kurucu atamız olarak gördüğümüz Yesevi sayesindedir ve milletimiz ona çok şey borçludur. Bizler de bugün burada Hoca Ahmet Yesevi’yi, onun eserlerini ve takipçilerini anlatmaya çalışacağız. Memleketimizin ve İslam dünyasının geleceğinin bugünkü gençlere bağlı olduğu bilinciyle arzu ediyoruz ki Türk ve İslam dünyasında yeni Yeseviler, Mevlanalar, Yunus Emreler yetişsin. Bu vesile ile bizleri buraya davet ettiği için Sayın Rektörümüze teşekkür ederim.” şeklinde konuştu.

Yapılan ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Yarılgaç, “Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Sayın Musa Yıldız Hoca’mızı Üniversitemizde görmek ve ağırlamaktan mutluyuz. 21. Yüzyıl Gençlik ve Münazara Kulübü vasıtası ile gerçekleştirdiğimiz bu etkinlikte, 12. yüzyıldan bu yana Orta Asya’dan öğretileri ile bütün insanlığa yol gösteren Ahmet Yesevi’nin hayat felsefesi, Hoca’mızın da katkılarıyla bugün bizlere ve öğrencilerimize aktarılmış olacak. Sayın Yıldız’a öğrencilerimize sağlayacağı katkılardan ötürü teşekkür ediyorum.” dedi.

ODÜ BasınT.C. Ordu Üniversitesi © 2015 Cumhuriyet Yerleşkesi PK 52200 Altınordu / ORDU Telefon : 0 ( 452 ) 226 52 00
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı