E-Posta İletişim Telefon Rehberi Önemli Linkler BİDB Servis

ODÜ, Webometrics 2017 Sıralamasında 19 Basamak Yükseldi

15.02.2017

Dünya çapında 19 binden fazla üniversitenin değerlendirmeye alındığı dünyanın en kapsamlı sıralama sistemi olan Webometrics’in Dünya Üniversite Sıralamaları açıklandı. Webometrics Türkiye Üniversite Sıralamasında 2016 yılında 109. sırada olan Ordu Üniversitesi 2017 yılında 90. sıraya yükseldi.

2006 yılında kurulan ve çok kısa geçmişine rağmen yaptığı büyük atılımlar ve gerçekleştirdiği çalışmalarla adından söz ettiren Ordu Üniversitesi hem ülkemiz hem de dünyadaki üniversiteler arasındaki yerini üst sıralara taşıyor.  Webometrics Türkiye Üniversite Sıralamasında 2016 yılı Temmuz ayı verilerine göre 109’uncu sırada olan Ordu Üniversitesi altı ayda grafiğini 19 basamak yükselterek 2017 yılı Ocak ayı verilerine göre 90’ıncı sıraya yerleşti. İspanya Ulusal Araştırma Konseyi (CSIC) bünyesinde faaliyet gösteren bir araştırma grubu olan Cybermetris Laboratuvarı tarafından yapılan sıralamada, internet üzerinde akademik araştırma kurumlarının varlığını artırmak ve bilimsel makalelerin açık erişim yayınını teşvik etmek amaçlanmaktadır.

2004 yılından bu yana üniversitelerin alan adlarına göre bir sıralama yapan Webometrics, bu sıralamayı bazı kriterlere göre yapmaktadır. Bunlar, mevcudiyet (presence), Google arama motorundan elde edilen tarama sonucuna dayanan ve ilgili üniversitenin toplam web sitesi ve dosya zenginliği sayısını gösteren değer ( yüzde 10); görünürlük (visibility),  ilgili üniversitenin sitesine verilen tekil bağlantı (link) sayısına dayanan görünürlük kriteri (yüzde 50); açıklık/şeffaflık (openness/transparency), Google Scholar Citations veri tabanında ilgili üniversitenin kurumsal profilinden elde edilen ve akademik dosyaları gösteren değer (yüzde10);  seçkinlik/başarı (excellence), ilgili üniversitenin 2010-2014 yılları arasındaki 5 yıllık süreçteki Schimago verileri (disiplin bazında en çok atıf alan yüzde 10’luk dilime giren yayın) (yüzde 30) kriterleridir.

Konuyla ilgili olarak Rektör Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, “Yapılan bilimsel çalışmaların kalitesini, çeşitliliğini ve sayısını artırmak, herhangi bir konuyla ilgili bilimsel araştırma yürüten akademisyenlerin erişimine sunulacak şekilde internet ortamında yayınlanmasını teşvik etmek amacıyla belli aralıklarla yapılan bu sıralama, bütün üniversitelerin akademik performanslarını görmelerini sağladığı için ayrı bir önem taşımaktadır. Dolayısıyla yazılan her makale, çıkarılan her kitap, laboratuvar ortamında gerçekleştirilen her deney bilime katkı sağlayacak ve kurumumuzun ulusal ve uluslararası platformda basamakları hızla çıkmasına vesile olacaktır. Yürütülen bilimsel çalışmalar neticesinde bir önceki döneme göre 19 sıra birden yükselmek Üniversitemiz adına sevindirici bir gelişmedir ancak akademik bir hüviyyete sahip olan kurumumuz için yeterli değildir. Ordu Üniversitesi olarak yeni nesil üniversiteler içerisinde hızla ilerleyebilecek bilimin gelişmesine katkı sağlayan metotlar üretmeye devam etmeliyiz.” şeklinde konuştu.

 

 Webometrics 2016 Türkiye'deki Üniversite Sıralamaları

 

Webometrics 2017 Türkiye'deki Üniversite Sıralamaları

 

 ODÜ Basın

 

 T.C. Ordu Üniversitesi © 2015 Cumhuriyet Yerleşkesi PK 52200 Altınordu / ORDU Telefon : 0 ( 452 ) 226 52 00
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı