E-Posta İletişim Telefon Rehberi Önemli Linkler BİDB Servis

Bilgi İşlem Daire Başkanlığı En İyi Hizmeti Vermek İçin Çalışmalarını Sürdürüyor

26.01.2017

Bilgi İşlem Daire Başkanlığı; akademik ve idari personel ile öğrencilerin web servis, yazılım, internet, teknik destek ve ofis hizmetlerine ulaşabilmelerini sağlamak için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Bilgi İşlem Daire Başkanlığı Ordu Üniversitesinin bilişim ihtiyaçları doğrultusunda bilgi işlem alt yapısını oluşturmak, bilişim kaynaklarını yönetmek ve bilgi işlem hizmetlerini teknolojik gelişmeler paralelinde eksiksiz olarak yerine getirmeye çalışmaktadır. Yapılan çalışmalar kapsamında öncelikle bilişim hizmetlerinin etkin ve verimli sunumu için sistem odası revize edilmiş, sanal sunucu yapısı oluşturularak veri depolama ve veri trafiği sanal yapıya aktarılmıştır. Oluşturulan yeni yapının olumsuz dış etkenlerden korunması amacıyla sistem odası fiziki altyapısı standart bir yapıya kavuşturulmuştur.

Cumhuriyet Yerleşkemizde IP Güvenlik Kamera Sistemi kurulumu ile tüm birimlerdeki yazışmaların bilgisayar ortamında yapılmasını sağlayan Elektronik Belge Yönetim Sistemi (EBYS) Üniversitemizde kullanıma açılmıştır.  Bunun yanı sıra bilişim sektöründeki teknolojik yenilikleri üniversitemiz alt yapısında da kullanmak, kurumun büyüyen yapısına paralel olarak oluşan ihtiyaçlarını karşılamak ve verilen hizmetlerin niteliğini ve kalitesini artırmak için yenileme çalışmalarının yapılması planlanmaktadır.      

Bu çalışmalar kapsamında tüm birimlerde akademisyen ve öğrencilere internet erişiminin sağlanması amaçlanmakta ve kablosuz ağ erişim hesapları, akademik personel, idari personel, öğrenci ve misafir hesap yapıları ayrılarak erişim imkân ve hızlarının artırılması için çalışmalar yapılmaktadır. Mobil ağın her noktada erişimi ile öğrencilerin mobil web servis hizmetinden faydalanması da planlamalar arasında yer almaktadır.

Network ağı ile sistemsel olarak yapılan bu çalışmaların yanı sıra yazılım grubu tarafından üretilen web tabanlı yazılımlar ile kurum kaynaklarının bu alanda harcanmasının önüne geçilerek Üniversitemiz bütçesine katkı sağlanmıştır. Üretilen bu yazılımlar aynı zamanda son kullanıcılarımıza verilen hizmetin de hızlı ve etkin olmasını sağlamaktadır.

Yapımı devam eden Merkezi Kütüphane binasında sürdürülebilir ve kesintisiz bilişim hizmetleri için veri depolama ve felaket kurtarma senaryoları oluşturularak sistem odası yedeği için fiziki alan tasarlanmıştır. 2017-2018 yıllarında aktif sistemlerin tesis edilmesiyle üst seviyede veri güvenliği ve kesintisiz bilişim hizmetleri için çok önemli bir aşama kaydedilecektir. Ayrıca Bilgi İşlem Daire Başkanlığı bünyesinde yer alan Siber Olaylara Müdahale (SOME) Birimi, Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi’nin (USOM) koordinasyonunda yasal sorumluluklarını yerine getirerek olası siber saldırı ve atakları bertaraf etme çalışmalarını sürdürmektedir.

ODÜ Basın

 

 T.C. Ordu Üniversitesi © 2015 Cumhuriyet Yerleşkesi PK 52200 Altınordu / ORDU Telefon : 0 ( 452 ) 226 52 00
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı