E-Posta İletişim Telefon Rehberi Önemli Linkler BİDB Servis

Prof. Dr. Ayşe Yalın’dan Rektör Yarılgaç’a Ziyaret

25.01.2017

Madalyon Psikiyatri Merkezi Kurucu Üyesi Prof. Dr. Ayşe Yalın ile Ordu Üniversitesi Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Esra Yancar Demir, Rektör Prof. Dr. Tarık Yarılgaç’ı makamında ziyaret etti.

Yapılan ziyarette 2018 yılında Ünye’de yapılacak olan 3. Uluslararası Çocuk Koruma Kongresi ile ilgili bilgiler aktarıldı. Prof. Dr. Ayşe Yalın, “ Yapılacak olan bu kongre üç ayaklı bir kongredir. Ayaklardan bir tanesini Ordu Üniversitesi Çocuk Koruma Merkezi oluşturmaktadır, diğerleri ise Çocuk Koruma Merkezlerini Destekleme Derneği ve Çocuk İstismarını ve İhmalini Önleme Derneği’dir. Bu kongreye şimdiden hazırlanmaya başladık. Umuyorum gerçekten uluslararası nitelikte olan, ileriye birçok bilgi taşıyacak bir kongre olur. Bilimsel olarak son derece önemli uluslararası bir kongrenin Ordu’da gerçekleştirilmesi için büyük çaba sarf eden Rektörümüz Prof. Dr. Tarık Yarılgaç’a teşekkür ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Rektör Yarılgaç, “Çocuk istismarı ve ihmali, çocuğun sağlığını ve gelişimini olumsuz etkileyen, yaşamında ömür boyu sürecek izler bırakan çok önemli bir sorundur. Bu sorunun tıbbi, sosyal ve hukuksal yönleri bulunmakta olup, ülkemizde bir sağlık sorunu olarak ele alınması henüz çok yenidir. Çok boyutlu bir sorun olan çocuk istismarının önlenmesi, saptanması, tedavisi ve izlenmesi farklı disiplinlerin işbirliği ve eşgüdüm içinde çalışmasını gerektirir. 2015 yılında Ordu Üniversitesine bağlı olarak Türkiye’de 9. merkez niteliğinde olan Çocuk Koruma Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğümüzle 18 yaşını doldurmamış, korunmaya ihtiyacı olan, ihmal veya istismar edilen ya da suç mağduru olan çocukların tanı, tedavi, korunma ve izlenmelerine dair uygulama ve araştırmaların yapılacağı ortamı sağlamayı ve yapmayı hedeflemekteyiz. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın korunup kollanmasıyla ilgili el birliği ile çalışılmalıdır. Çocuklarımızın bedenen ve ruhen korunması yetişkinlerin başlıca görevidir. Biz de bu görev bilinci ile davranıp çocuklarımızı yani yarınlarımızı sağlıklı bireyler olarak yetiştirmek adına mücadelemizi her platformda sürdüreceğiz. Çocuklarımızın, aziz vatanımızın teminatı olduğunu bilinciyle Ordu Üniversitesi olarak bu kongrede yer alacak olmaktan son derece mutlu olduğumuzu belirtmek isterim.” dedi.

ODÜ BasınT.C. Ordu Üniversitesi © 2015 Cumhuriyet Yerleşkesi PK 52200 Altınordu / ORDU Telefon : 0 ( 452 ) 226 52 00
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı