E-Posta İletişim Telefon Rehberi Önemli Linkler BİDB Servis

ODÜ 2017'de Büyümeye Devam Edecek

10.01.2017

Ordu üniversitesi 2017 yılı içerisinde gerçekleştireceği yeni hizmet binaları ve yapı onarım işleri ile büyümeye devam edecek.

10 yılda büyük bir gelişme sağlayan Ordu Üniversitesi her geçen yıl bir önceki yıla oranla daha güçlü ve büyük çalışmalarla geleceğin üniversitesi olma yolunda ilerliyor. Yaklaşık 1 milyon 173 bin metrekare açık alana, 121 bin metrekarelik kapalı alana sahip olan Üniversitemizde yeni yılda yapılması planlanan yapı ve onarım işleri 2017’de de süratle devam edecek. Üniversitemiz Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan 2017 Yılı Planlama brifingi kapsamında derslik, merkezi birimler,  büyük bakım onarım işleri ve kampüs alt yapı çalışmaları yer alıyor.

Derslik ve merkezi birimler kapsamında yapılacak olan çalışmalarda yapımı devam eden Diş Hekimliği Fakültesinin yılsonu itibariyle tamamlanması planlanıyor. Rektörlük ve idari bina İnşaatının yüzde 60 seviyesinde tamamlanması, İlahiyat Fakültesi ve Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi yapım işlerinin ihale edilerek çalışmalara başlanması, Ünye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi proje ihalesinin yıl içinde tamamlanması planlanmaktadır.

Bunun yanı sıra toplamda 12 bin metrekarelik kapalı alana sahip olan Ziraat Fakültesinin yeni eğitim hizmet binası, 2016-2017 eğitim öğretim yılının ikinci yarısında faaliyete geçecek. Ayrıca yapımını Onur İnşaat Taahhüt Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.’nin üstlendiği Merkez Kütüphane ve Okul Öncesi Eğitim Merkezinin inşaat çalışmaları hız kesmeden devam ediyor.

Büyük bakım onarım kapsamında yapılacak olan çalışmalar arasında Cumhuriyet Yerleşkesi’nde bulunan Morfoloji Binası ve Ziraat Fakültesi binalarının dış cephe tadilat ve boya restore işleri gerçekleştirilecek. Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesinin dış cephe mantolama ve boya işleri, Fatsa’ da bulunan lojman binaları alanının fakültenin talebine uygun olarak eğitim tesisi olarak yeniden düzenlenmesi, Akkuş Meslek Yüksekokulunda ısı sisteminin yenilenmesi çalışmaları yer almaktadır.

2017 yılında yapılması planlanan işler kapsamında Üniversitemiz gelişim alanının genişletilmesi, kampüs alt yapı işleri kapsamında yerleşke içerisinde yer alan kamulaştırma işlemleri tamamlanan araziler üzerinde yeni ulaşım yollarının açılması ve İkizce Meslek Yüksekokulunun çevre düzenleme işinin yapılması planlanmaktadır.

Konuyla ilgili olarak Rektör Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, “ Son istatistiklerimiz Ordu Üniversitesinin yüzde 300 ila 2000 arasında büyüdüğünü gösteriyor. Normalde 3 kat büyüdüğümüz, bazı yerlerde 20 kat büyüdüğümüz alanlar mevcut. Kampüs alanında eğitim öğretime, araştırmaya ve özellikle öğrencilerimizin yaşam alanlarını oluşturmaya yönelik çok ciddi yatırımlar gerçekleştirildi. 2017 yılı içerisinde gerçekleştirilecek olan Ordu Üniversitesinin yatırım planlarını iki sene önce yapmıştık. Geçen yıl bunlarla ilgili çalışmaları Kalkınma Bakanlığı ile yürüttük. Yeni projelerimizin arasında Ziraat Fakültesi ile beraber İlahiyat Fakültesinin yeni eğitim binasının faaliyete geçirilmesi, Güzel Sanatlar Fakültesinin ek binası ve bütün idari birimleri kapsayacak olan rektörlük binasının yapımı yer almaktadır. Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesinin yaklaşık 5 bin metrekare kadar olacak ek binası, Ünye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinin proje ihalesinin yapılarak tamamlanmasının yanı sıra oluşturacağımız yeni kampüs alanlarımızı merkez yerleşkemizi model alarak yapmaya gayret ediyoruz.Üniversitemizi her açıdan büyütmeyle beraber bütün mesaimizi, gayretimizi bilime önderlik edebilecek araştırmacılar ve topluma örnek olabilecek gençleri yetiştirmek için sarf ediyoruz. Buna bağlı olarak da Ordu Üniversitesi, geçen her yılda hızlı bir gelişim gösteriyor. Tabii ki bu gelişim yeterlidir deyip durmayacağız. Bizler iyinin düşmanı mükemmeldir felsefesiyle hareket ederek Üniversitemiz adına her şeyin en mükemmelini istemekte ve bunun için çaba harcamaktayız. Her detayın hesaplandığı, çağın gereklerine uygun, bilimin gelişimine katkı sağlayacak olan yeni eğitim yapıları sadece kurumumuza değil bölgemize ve ülkemize katkı sağlayacaktır. ”dedi.

ODÜ Basın

 

 T.C. Ordu Üniversitesi © 2015 Cumhuriyet Yerleşkesi PK 52200 Altınordu / ORDU Telefon : 0 ( 452 ) 226 52 00
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı