E-Posta İletişim Telefon Rehberi Önemli Linkler BİDB Servis

Üniversitemizde Tekstil Sektörünün Gelişimi Çalıştayı Başladı

09.12.2016

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve Ordu Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu tarafından düzenlenen “Tekstilde Gençlerin Usta Elleri” projesi kapsamında “Ordu İlinde Tekstil Sektörünün Gelişimi” çalıştayı başladı.

Fatsa Kültür Sarayı’nda gerçekleştirilen çalıştaya Ordu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tevfik Noyan, Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş,  Fatsa TSO Başkanı Tayfun Karataş, DOKA Ordu İl Temsilcisi Harun Göçer, Ordu İŞKUR İl Müdürü İsa Kaymak, Fatsa İŞKUR Müdürü Mehmet Cem Kuru, Kuzey Kafkas Tekstil Genel Müdürü Ayhan Şamiloğlu, Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. Bahar Tokur, Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Mithat Akgün, Fatsa Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Yılmaz çiftçi, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından başlayan çalıştayın açılış konuşmasını Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü ve proje yürütücüsü Yrd. Doç. Dr. Mithat Akgün yaptı.  Ordu’da Tekstil Sektörünün Gelişimi Çalıştayı’nı Avrupa Birliği kapsamında başlatmış olmanın gururunu yaşadığını söyleyen Akgün, “Sayın Rektörümüzün önerisiyle Fatsa’nın da tekstil sektöründeki konumunu bildiğimiz için çalıştayı Ordu’dan buraya taşımayı uygun bulduk. İki gün sürecek olan bir çalıştayımızın birinci oturumunda Ordu’nun tekstildeki bugününü, ikinci oturumda da şehrimizin tekstildeki mevcut konumunu kuvvetlendirmek için neler yapmak gerektiğini, sürdürülebilirliğin nasıl sağlanacağını tartışacağız. Sektörel yatırım alanları ve gençlerin desteklenmesi hibe programı kapsamında Ordu Üniversitesi, Ordu Ticaret ve Sanayii Odası ile Fatsa Organize Sanayii Bölge Müdürlüğü ortaklığıyla bu proje yürütülmektedir. Projenin toplam bütçesi 293 bin 410 avrodur. Projemiz 1 Mart 2016 tarihinde başlamış olup 18-29 Aralık 2016 tarihleri arasında 100 işsiz gence tekstil eğitimi verip ve projenin sonunda da bu gençlerin yüzde 40’ını istihdam etmeyi hedeflemektedir. Bu bağlamda Ordu’da 70 kişilik bir kurs düzenledik, katılımcıların 55’i Milli Eğitim Müdürlüğü onaylı sertifika almaya hak kazandı. Proje kapsamında üçüncü kursumuzu, teorik bilgiyle uygulamanın bir arada olması istediğimiz için Fatsa Kafkas Tekstil’de düzenliyoruz. İş garantili bir kurs düzenlemekteyiz, kursiyerlerimize 10 avro gündelik vermekteyiz. Bu projedeki genel amacımız; Ordu’da istihdama girmekte güçlük çeken genç işsizlerin eğitim faaliyetleri ile istihdam edilebilirliğinin artırılması, daha çok işsiz gencin istihdamla katkılarının sağlanmasıydı. Özel hedeflerimiz ise bu gençleri nitelikli iş gücüne katmak; özel sektör, sivil toplum kuruluş ve eğitim kurumlarının iş birliğinin sağlamasına katkıda bulunmak şeklindeydi. Projenin hazırlanması ve yürütülmesinde bizlere destek veren Sayın Rektörümüz ve ekibine ayrıca bütün paydaşlara teşekkür ederim.” dedi.

Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tevfik Noyan, “Bu çalıştay; tekstil sektörünün sorunlarının ve bölgesel anlamda ilimize sağlayacağı katkıların tartışılacağı, Avrupa Birliği projesinin tanıtımıyla ilgili bir çalışma. Tekstil sektörü ülkemiz açısından ekonomik girdi anlamında lokomotif sektörler arasındadır. Bu sektör, ihracat bağlamında dünya sıralamasında yedinci, Avrupa’da üçüncü sırada yer almaktadır. Aynı zamanda tekstil sektörü ülkemize enleri yaşatmakta olan bir alan. Ülkemiz; Avrupa’nın en büyük ev tekstil ve kot kumaş üreticisi; en büyük iplik üretimi kapasitesine sahibiz. Yine Avrupa’nın üçüncü büyük hazır giyim ve bunun yanı sıra dünyanın üçüncü büyük çorap tedarikçisiyiz. 1 milyon kişiye iş imkânı sağlayan bu sektör ülkemizin gözbebeği gibi. Bununla beraber şehrimizde otuza yakın, ülkemizde 60 bin civarında firma bu alanda hizmet vermekte. Sayılara şöyle bir baktığımızda ilimizin bu sektörde gerilerde kaldığını görüyoruz. Şehrimizin bu alanda farklılık yaratabileceği inancını taşımaktayım. Çünkü ilimize yönelik bir liman ve demir yolu projeleri var. Bugün Çin’de üretilen bir malın ülkemizde çok daha ucuza satıldığını görüyoruz. Dolayısıyla bu projelerle beraber bölgemize yönelik hammadde sorununun da giderilebileceğini düşünüyoruz. Bugün Karadeniz, çok ön planda gözükmese de meydana gelen iklim değişiklikleriyle gelecek yılar içerisinde çok tercih edilen bir bölgeye dönüşecek. Hızlı bir nüfus artışı meydana gelecek. Bu anlamda düzenlenen çalıştayın bölgemiz adına bir farkındalık meydana getireceğini düşünmekteyim. Bu vesile ile çalıştayın düzenlenmesine katkısı olan herkese teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu. Noyan, üniversitelerin sadece diploma vermek değil aynı zamanda bölgesinin sorunlarına çözüm getirme ve bu anlamda farkındalık yaratma görevi olduğunu sözlerine ekledi.

Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş, “Ordu Üniversitesinde açılan programlara yüzde 100 doluluk ile öğrenci alınıyor, bu öğrencilerin sektörle içi içe yaşaması gerekir. Bizim yerel yöneticiler olarak her türlü çalışma ve gayreti gerek Sanayi Bakanlığı gerek Gümrük ve Ticaret Bakanlığı gerek Ekonomi ve Kalkınma Bakanlığı olarak iş birliği içerisinde bu yolun önünü açabilecek daha fazla yatırımı daha yoğun çalışmayı sürdürebilecek katkıyı sunmamız gerekiyor. Mutlaka işe göre insan yetiştirmek zorundayız. Dolayısıyla yetiştirdiğimiz eleman orada kalıcı olabileceğini, geçinebileceğini görerek yola devam edebilir. Üniversiteler elbette bu işin teorikteki eğitim yuvaları ama mutlaka pratikteki ortağı da olmalıdır.” dedi.

İki oturum halinde düzenlenen çalıştayın ilk oturumunda bölgede tekstil sektörünün durumu hakkında konuşma yapan Fatsa TSO Başkanı Tayfun Karataş, “Çalıştayın Fatsa’da yapılmasının sebebi, Ordu’da en fazla istihdamın yaşandığı ve yatırımların yoğun olduğu bir ilçe olmasıdır. Buradaki Organize Sanayi Bölgemizle birlikte Ordu’da toplamda 10 bin kişi istihdam ediliyor. Karadeniz Bölgesi’nde tekstil alanında en fazla istihdamın sağlandığı alan Ordu’dur. Bu anlamda bu çalıştayın Fatsa’da yapılması bizleri mutlu etmiştir.” şeklinde konuştu. Ayrıca ilk oturumda Kuzey Kafkas Tekstil Genel Müdürü Ayhan Şamiloğlu, ve DOKA Ordu İl Temsilcisi Harun Göçer de bölgede tekstil sektörünün durumu ile ilgili konuştu.

Çalıştayın ikinci oturumunda bölgede tekstil ile ilgili yapılması gerekenler ile ilgili konuşuldu. İkinci oturumda Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Mithat Akgün, Fatsa Meslek Yüksekokulu Giyim Üretim Teknolojisi Programı Öğr. Gör. Deniz Atik, Ordu İŞKUR İl Müdürü İsa Kaymak, Tarımsal Kalkınma Kurumu İl Koordinatörü Mustafa Yücel ve Eğitim Uzmanı Thierry Deschietere konuşmalarını ve sunumlarını yaptı.

Çalıştayın ilk günü sonrasında sunumlarını yapan konuşmacılara çiçek takdim edildi. Çalıştayın ikinci gününde ise elde edilen verilerin değerlendirilmesi ve raporlanması yapılacak.

       

 ODÜ Basın 

 

 

 

 T.C. Ordu Üniversitesi © 2015 Cumhuriyet Yerleşkesi PK 52200 Altınordu / ORDU Telefon : 0 ( 452 ) 226 52 00
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı