E-Posta İletişim Telefon Rehberi Önemli Linkler BİDB Servis

Ordu Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Programlarında Hızlı Yükseliş

28.11.2016

Üniversitemiz Enstitülerinde kurulduğu 2006 yılında 80 olan öğrenci sayısı 2016 yılı itibariyle 1344’e ulaştı.

Kuruluşundan bugüne kadar birçok alanda tez ve araştırma projesiyle bilim dünyasına katkı sağlamaya devam eden Üniversitemiz Enstitüleri, öğrenci sayılarını her geçen yıl artırmaya devam ediyor. 2006 yılında 2 aktif anabilim dalında 17 öğrenciye yüksek lisans eğitimi veren Fen Bilimleri Enstitüsü 2016 yılında 13 anabilim dalında 799 yüksek lisans ve doktora öğrencisine eğitim vermektedir. Fen-Edebiyat Fakültesi bünyesinde biyoloji, kimya ve matematik dallarında yüksek lisans ve doktora; Ziraat Fakültesi bünyesinde Bahçe Bitkileri, Tarla Bitkileri, Toprak Bilimi ve Bitki Besleme, Gıda Mühendisliğinde yüksek lisans ve doktora; Bitki Koruma, Zootekni, Peyzaj Mimarlığında yüksek lisans; Deniz Bilimleri Fakültesi bünyesinde Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği yüksek lisans ve doktora; Eğitim Fakültesi bünyesinde İlköğretim Anabilim Dalı Fen Bilgisi Eğitiminde yüksek lisans ve doktora,  Fen Bilgisi Eğitimi II. öğretimde yüksek lisans ve Disiplinler Arası Yenilenebilir Enerji alanında yüksek lisans programları bulunmaktadır.

2006 yılında kurulan ve 2009 yılında 3 anabilim dalında 61 öğrenci ile eğitim faaliyetlerine başlayan Sosyal Bilimler Enstitüsünün 2016 yılı itibariyle 10 anabilim dalında 491 öğrenciye ulaştı. Enstitüde halen Tarih Doktora Programı ile Sınıf Öğretmenliği Eğitimi, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik, Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı, Müzik, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İktisat ve Sinema-Televizyon Yüksek Lisans Programlarında öğrenciler lisansüstü eğitimine devam etmektedir. Bununla birlikte 2016-2017 eğitim öğretim döneminde Grafik, Türkçe Eğitimi ve Sinema-Televizyon (Tezsiz) programlarına ilk defa öğrenci kabul edilmeye başlanmıştır.

2013 yılında 2 öğrenci ile yüksek lisans eğitimine başlayan Sağlık Bilimleri Enstitüsünün 2016 yılı itibariyle 54 öğrencisi bulunmaktadır. Enstitüde Tıbbi Biyokimya ve Hemşirelik yüksek lisans programları ile eğitim faaliyetlerine devam etmektedir.

Konuyla ilgili olarak Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, “Üniversitemiz lisans ve lisansüstü programlarına olan ilgi her geçen yıl artmaktadır. Yüksek lisans ve doktora programlarımıza yapılan aday öğrenci başvuru sayıları her geçen yıl büyük oranda artmaya devam ediyor, buna bağlı olarak enstitülerimizde eğitim alan öğrenci sayılarımızda da büyük bir artış gözlemlemekteyiz. Üniversitemizin gençlerimiz tarafından bu kadar çok talep edilmesi bize doğru işler yaptığımızı göstermektedir. Amacımız yapılacak olan bilimsel çalışmalarla bilime hizmet etmek, lisansüstü eğitim kapasitesini yukarılara taşımak ve nitelikli araştırmacılar yetiştirmektir. Yeni açılan programlar ile amacımıza ulaşmak için çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz.” dedi.

ODÜ Basın

 

 T.C. Ordu Üniversitesi © 2015 Cumhuriyet Yerleşkesi PK 52200 Altınordu / ORDU Telefon : 0 ( 452 ) 226 52 00
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı