E-Posta İletişim Telefon Rehberi Önemli Linkler BİDB Servis

Rektör Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, DOKAP Üniversiteler Birliği Kuruluş İmza Törenine Katıldı

 

16.11.2016

Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DOKAP) öncülüğünde aralarında Üniversitemizin de bulunduğu DOKAP çerçevesinde 9 ilin üniversitelerini kapsayan “Doğu Karadeniz Bölgesi Üniversiteler Birliği”,  Giresun Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleşen imza töreni ile kuruldu.

Törende yaptığı konuşmada, günümüzde pek çok gelişmiş veya gelişmekte olan ülkenin kalkınmışlık açısından değerlendirilmelerinde, sadece ekonomik etkenlerin göz önüne alınmadığını söylen DOKAP Başkanı Ekrem Yüce, dünya üzerinde başarıyla uygulanmış tüm kalkınma politikalarının temelinde akademik bilgi birikiminin bulunduğunu belirterek hiçbir kalkınma çabasının bilim dünyasının ortaya koyduğu temel gelişim akslarından bağımsız olarak başarıya ulaşamayacağını söyledi.

Yüce, “Uzun zamandır kurmayı hedeflediğimiz DOKAP Üniversiteler Birliğini her biri birbirinden kıymetli bölge üniversitelerimizle birlikte kurmanın heyecanı ve mutluluğunu yaşamaktayız. Bugün burada kurulumunu gerçekleştirdiğimiz DOKAP Üniversiteler Birliği ile DOKAP Bölgesi üniversiteleri arasında eğitim-öğretim, araştırma-geliştirme ve toplumsal hizmet gibi alanlarda akademik ve idari işbirlikleri yapmak, üniversite-sanayi etkileşimini ve üniversite-şehir bütünleşmesini ileri düzeye taşımak ve ülkemizin gelecek vizyonuna ve kalkınma çabalarına katkı sağlamayı amaçlamaktayız. Bu doğrultuda DOKAP Üniversiteler Birliğimiz; Karadeniz Teknik Üniversitesi, Ondokuzmayıs Üniversitesi, Gaziosmanpaşa Üniversitesi, Giresun Üniversitesi, Ordu Üniversitesi, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi, Artvin Çoruh Üniversitesi, Bayburt Üniversitesi, Gümüşhane Üniversitesi ve DOKAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığımızdan teşekkül etmektedir. Üye üniversiteler arasında her türlü akademik ve idari işbirliğinin tesisini ve DOKAP Bölgesi’nin kalkınmasına öncelik verecek şekilde faaliyet göstermesini hedefleyen bu Birlik, bu çerçevede hazırlanan DOKAP Bölgesi Üniversiteler Birliği Protokolü ile birliğe dâhil üniversitelerin rektörleri ve DOKAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı’ndan oluşan bir üst kurul faaliyetleri ile birimlerin yönetimi ve koordinasyonundan Dönem Başkanı’na sorumlu bir genel sekreter, birliğe dahil tüm üniversite rektör yardımcıları, DOKAP İdaresi temsilcisi ve DOKAP Bölgesi Üniversiteler Birliği Genel Sekreteri’nden oluşan bir Stratejik Planlama Kurulu ve işbirliği alanları kapsamında yapılacak görevler için oluşturulmuştur.” dedi.

Yapılan konuşmadan sonra Üniversitemiz başta olmak üzere Giresun Üniversitesi, Gümüşhane Üniversitesi, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi, Gaziosmanpaşa Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Artvin Çoruh Üniversitesi ve Bayburt Üniversitesi temsilcileri ile DOKAP Başkanı Ekrem Yüce protokolü imzaladılar.

Birlik başkanının üniversitelerin kuruluş yıllarına göre belirlendiği anlaşma gereğince birliğin kurucu dönem başkanı KTÜ Rektörü Prof. Dr. Süleyman Baykal oldu.  Baykal, “Hem kendi Üniversitem adına hem de diğer Üniversiteler adına sevindim. Elimizdeki imkanları ortak kullanma anlamında ya da DOKAP’ın bize sunacağı imkanları birlikte kullanma anlamında üniversiteler olarak aslında birbirimize ihtiyacımız var. Böylelikle gücümüze güç katacağız. Bu vesile ile katılımcı Üniversitelere teşekkür ediyor, Birliğimizin önemli başarılara imza atmasını temenni ediyorum.” şeklinde konuştu.

 ODÜ Basın

 

 

 T.C. Ordu Üniversitesi © 2015 Cumhuriyet Yerleşkesi PK 52200 Altınordu / ORDU Telefon : 0 ( 452 ) 226 52 00
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı