E-Posta İletişim Telefon Rehberi Önemli Linkler BİDB Servis

ODÜ’de Yurt Dışı Görevlendirmelerde Büyük Artış

Ordu Üniversitesinin bilgi ve deneyimlerini artırmak amacıyla yurt dışında görevlendirdiği öğretim elemanı sayısı her geçen yıl artıyor.

2006 yılında eğitim-öğretime başlayan Ordu Üniversitesi, bilimsel araştırmaların yapılmasıyla ilgili güvenilir bilgiler elde etme konusundaki önemin ülkemiz ve Üniversitemiz açısından farkındalığıyla geçen 10 yıllık zaman dilimi içerisinde birçok öğretim elemanını bilimsel çalışmalar yapması amacıyla yurt dışında görevlendirdi. Yurt dışı görevlendirmelerinde öğretim elemanı sayısında özellikle 2011 yılıyla birlikte yükselmeye başlayan uluslararası akademik değişim hızı yurt dışı görevlendirmelerine de yansımış olup bu oranlar her yıl bir önceki yıla oranla artarak 2007 yılında yurt dışında görevlendirilen öğretim elemanı sayısı 5 iken bu sayı 2016 yılı Ekim ayı itibari ile 118’e yükseldi.

 

Yıllara Göre Yurt Dışında Görevlendirilen Öğretim Elemanı Sayısı

Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç ortaya çıkan bu tablonun yükselen grafiğinin bilim adına sevindirici olduğunu vurgulayarak, “Bugün gelişmiş Batı toplumlarının tümünün ortak özelliklerinin başında bilimde ilerlemiş olmalarının sonucu oluşan artı değerle sağlanan yüksek refah düzeyleri ve bunun halkın günlük yaşamına yansıtılması ile ölçülmektedir. Bilimde gelişmişliğin ölçüleri değişik şekillerde belirlenmekte olup bunlardan birisi de bilimsel buluşların yayın sayısı ve niteliği olarak kabul görmektedir.  10 yıllık zaman dilimi içerisinde 64 farklı ülkede 585 bilimsel nitelikli çalışmaya katılan Üniversitemiz, ülkesinin ve bölgesinin aydınlık yüzü olarak devletimizin köklü kurumları arasında yerini almakta; bilim yolundaki basamakları dinlenmeden, bilimsel kimliğine yakışır şekilde çıkmaktadır. Ancak sayılarla ortaya koyduğumuz bu gelişim ve değişim bizim için yeterli görülemez. En alt kademeden en üste kadar her birim, sürekli gelişmeye katkı sağlamak için yoğun çalışmasına devam etmelidir ki gelişen ve değişen dünyaya ayak uydurabilelim ve kadim eğitim kurumları arasında milletimize hizmet etmek için yer alabilelim. Yurt içi ve yurt dışında yapılan her bilimsel çalışmanın içinde yer alarak milletimizi ve devletimizi muasır medeniyetler seviyesine çıkarmak Üniversitemizin en temel hedeflerindendir.”

 T.C. Ordu Üniversitesi © 2015 Cumhuriyet Yerleşkesi PK 52200 Altınordu / ORDU Telefon : 0 ( 452 ) 226 52 00
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı