E-Posta İletişim Telefon Rehberi Önemli Linkler BİDB Servis

Ordu Üniversitesi’nde Fındık Sütünden Dondurmaya Patent

08.11.2016

Ordu Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Bekir Gökçen Mazı’nın “Fındık Sütünden Dondurma Üretimi” buluşuna, Türk Patent Enstitüsü tarafından patent belgesi verildi.

Besleyici ve sağlıklı bir gıda maddesi olan fındık dondurma formunda sunularak fındıktan üretilen ürünlere bir yenisi eklendi. Süt esaslı dondurma benzeri ürünlerde geleneksel dondurma hammaddesi olan krema ve süt yerine fındık sütü ve fındık yağı kullanıldığını belirten Yrd. Doç. Dr. Bekir Gökçen Mazı, “Bu buluş, her yaştan ve toplumun her kesimi tarafından beğeni ile tüketilen dondurma ve yenilebilir buzlu ürünler üretimine öncülük edecektir. Diyet yaparak sağlıklı beslenmek isteyen, vejetaryen ve başta laktoz tahammülsüzlüğü (laktoz intolerans) olmak üzere çeşitli nedenlerle süt ve süt ürünlerini tüketemeyen insanlar için lezzetli ve sağlıklı bir seçenek olabilecek laktoz içermeyen fındık sütü kullanılarak üretilecek dondurma ve yenilebilir buzlu ürünlerin imalatının gerçekleştirilmesi açısından atılan ilk adımdır. Buluş laktoz tahammülsüzlüğü çeken insanların tüketimine uygun antioksidan kapasitesi yüksek, doymuş yağ oranı düşük, lezzetli bir ürün olan fındık sütünden dondurma üretim yöntemi gerçekleştirilmesine yöneliktir ” şeklinde konuştu.

Mazı, ürün fikrinin 2012 yılında oluştuğunu belirterek “Ürün fikri oluştuktan sonra yaptığım çalışmalarda bu konuda alınmış bir patentin olmadığını fark ettim ve deneylerden elde ettiğim sonuçlarla patent yazmaya başladım. Patentin kendine özgü bir terminolojisinin olması nedeniyle çalışmalar uzun bir zaman aldı. Çalışmalar sonunda 2014 yılında başvurumuzu gerçekleştirdikten sonra var olan patent başvurusunun üzerinde ürünü geliştirmek için lisans öğrencilerimle hem geçen yıl hem de bu yıl çalışmalar yaparak ürünü biraz daha ileriye taşıdık. 21 Ekim 2016’da patent işlemimiz sonuçlandı, belge tescil edilmiş oldu. Bu çalışma fındığın yeni bir ürüne dönüşmüş olmasından dolayı önemlidir. Bundan sonra yapılacak çalışmalar için teşvik olacağını düşünüyorum” dedi.

Ordu Üniversitesi Rektör Prof. Dr. Tarık Yarılgaç konuyla ilgili olarak “ Üniversitemizde yapılan çalışmalar sonucunda yeni bir patent başvurumuz kabul edilmiş olup özellikle fındık sütünün kullanımı ile ilgili bölgemiz adına bizi de mutlu eden bir gelişme gerçekleşti. Bugün birlerle ifade ettiğimiz bu patentlerin onlarla yüzlerle tekrarlanmasını, Türk ekonomisine ve Türk endüstrisine çok daha yeni hamleler kazandıracak projelerin yer almasını Üniversitemiz adına bekliyoruz. Hem bölgemiz hem de dünya fındık üretiminde öncü olan ülkemiz açısından önem arz eden çalışmasından dolayı Bekir Gökçen Mazı hocamızı da tebrik ediyorum” dedi.

   

ODÜ Basın



T.C. Ordu Üniversitesi © 2015 Cumhuriyet Yerleşkesi PK 52200 Altınordu / ORDU Telefon : 0 ( 452 ) 226 52 00
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı