E-Posta İletişim Telefon Rehberi Önemli Linkler BİDB Servis

ODÜ Yeni Akademik Yıla Merhaba Dedi

 

29.09.2015

Ordu Üniversitesi Cumhuriyet Yerleşkesi Tıp Fakültesi Morfoloji Binası Konferans Salonu’nda “Ordu Üniversitesinin 11. Akademik Yıl Açılış Töreni” gerçekleşti.

Akademik yıl açılış töreni saygı duruşu ve Müzik Bölümü öğrencilerinin oluşturduğu koroyla birlikte İstiklal Marşı okunmasının ardından başladı. Törene, Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dr. Hilmi Güler, Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Çiçekli, Adalet Komisyonu Başkanı Mesut Bilen, ODÜ Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. M. Fikri Balta, Prof. Dr. Ş. Metin Kara ve Prof. Dr. Tevfik Noyan, İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Şaban Karataş, bürokratlar, daire müdürleri, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri ile akademisyen ve öğrenciler katıldı.

Ordu Üniversitesi tanıtım filminin izlenmesinin ardından Üniversitenin kuruluşundan bugüne kadar geçen süreci davetlilere aktaran Rektör Yarılgaç, akademik yıl açılış konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Sayın Valim, saygıdeğer protokol mensupları, Üniversitemizin değerli akademik ve idari personeli; 2016-2017 eğitim ve öğretim yılının açılışı münasebetiyle düzenlenen törenimize hoş geldiniz. 10 yılı geride bıraktık. 11. eğitim ve öğretim yılına başlamanın heyecanını yaşıyoruz. 2006’da yüzlerle ifade ettiğimiz akademik ve idari personel sayımız bugün binleri aşmış durumda. Bu yıl, toplam öğrenci sayımız 22 bin; doluluk oranımız % 97,5. Üniversitemize olan ilgi gün geçtikçe artıyor. Bizler de genişleyen ailemizin ihtiyaçlarına cevap vermek adına tüm çabamızı sarf ediyoruz. Yeni hizmet binalarımız hem içinde bulunduğumuz yerleşkede hem de diğer yerleşkelerimizde hızla yükseliyor. Ziraat ve İlahiyat Fakültelerinin yeni hizmet binası, yeni kütüphane binamız, çocuk gelişimi için yapımı devam eden binamız bu yerleşkede ve diğer yerleşkelerimizde binalarımız eğitim ve öğretime hazır hale getirildi, hazır hale getirilmeye devam ediliyor. Öğrenci sayımızın artması münasebetiyle ihtiyaca cevap veremeyen binalarımızda da tadilatlar yaparak her yerleşkemizi, her binamızı eğitime ve ihtiyaca cevap verecek şekilde düzenledik.

Üniversitemizdeki hem öğrenci ve akademisyen sayımızdaki hem de yapı işlerindeki dikkate değer bu hızlı gelişim, yürütülen azimli bir çalışmanın doğal neticesidir. Nesillerin yetiştirilmesi için kararlılıkla yürüttüğümüz çalışmalar, yıllar içerisinde muhakkak olumlu sonuçlar veriyor.

Yüzyıllar öncesinden bugünlere, kendisinden sonraki her ulusa ve çağa seslenen Yusuf Has Hacib şöyle diyor: ” Bilgiyle gökyüzüne bile yol bulunabilir.” Bizler akademisyenler olarak kendimize pozitif bilimleri rehber edinen insanlarız. Bilimin ışığında kendimize ve yetiştirdiğimiz nesillere yol bularak ilerliyoruz. Bilim bizim için vazgeçilmez bir rehber. Dolayısıyla bizler eğitim verdiğimiz gençlerimize bilimin kabul edilebilir tek gerçek olduğunu aşılamalıyız.

15 Temmuz gecesi hiç kimsenin aklının ucuna bile getiremeyeceği olaylara şahit olduk. 40 yıl sonrasını hesap eden, ülkemizin her yerine ve devletin her kurumuna sinsince yuvalanmış, takıyye ahlaksızlığıyla hareket eden, tarihe sırt çevirerek Haçlıları ve onların zihniyetini öven, müstemlekeci bir zihniyete sahip, vatanı işgale açık hale getirmeyi kendine görev bilmiş, akıl fukarası bir yapının vatana ihanetini gördük. Bu süreçte yaşadıklarımız, duyduklarımız, ihanet edenlerin itiraflarından öğrendiklerimiz; bize bilginin, aklı ve vicdanı hür hareket edebilmenin önemini ve gerekliliğini bir kez daha hatırlattı.

Nesillere şekil vermekle yükümlü insanlar olarak gördük ki bilimin, aklın, liyakatin, vicdanın yolundan asla ayrılmamalıyız. Genç nesilleri; sorgulayan, bilimin ışığında yürüyen, her koşulda vatanın istikbalini düşünen fertler olarak yetiştirmeliyiz.

Ordu Üniversitesinin güzide çalışanları,

Bizler eğitim seferberliğinin öncüleriyiz, bu seferberlik sürecinde aramıza katılan yeni her çalışanıyla Ordu Üniversitesi giderek büyüyen bir ailedir. Bu aile yaptığınız araştırma ve çalışmalarla adını ulusal ve uluslararası platformlarda duyurmaktadır. Yapılan çalışmalar sadece kurumumuz için değil milletimiz ve ülkemiz için de önem arz etmektedir.  Bilim insanları tarafından ileriye atılacak her adım ülkelerin kalkınmasında ve güçlenmesinde çok önemli bir yere sahiptir. Herkesin şahit olduğu üzere ülke olarak zor süreçlerden geçmekteyiz. Yazılan her makale, çıkarılan her kitap, laboratuvar ortamında gerçekleştirilen her deney bilime katkı sağlayarak bu zor zamanların atlatılmasında rol oynayacaktır. Kutlu bilim seferberliğinde ilim-irfan ya da kültür-sanat adına ortaya koyacağımız, söz söyleyeceğimiz hususlar muhakkak mevcuttur. Yaptığınız ve yapacağınız her çalışma için sizleri şimdiden tebrik ediyor ve başarılarınızın devamını diliyorum.

Gelişerek, kendini daima yenileyerek, bilime ve insanlığa her şart ve durumda katkı sağlayarak sonsuza dek yaşayacak olan Üniversitemizin 11. yılı milletimiz, bölgemiz, şehrimiz için hayırlara vesile olsun. Katılımlarınız için ve emeği geçen herkese buradan teşekkürlerimi sunarım.” şeklinde konuştu.

  

Rektör Yarılgaç’ın konuşmasının ardından, Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç Dr. Köksal Apaydınlı'nın yönetimindeki çok sesli koro konserinin ardından Üniversitemizi derece ile kazanan 24 öğrenciye; Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dr. Hilmi Güler, Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Çiçekli, Adalet Komisyonu Başkanı Mesut Bilen, ODÜ Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, ODÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. M. Fikri Balta ve Prof. Dr. Ş. Metin Kara tarafından hediye takdimi yapıldı.

Öğrencilere hediyelerinin verilmesinin ardından Üniversitemizde profesör ve doçent kadrosuna atanan 16 akademisyenin biniş giyme töreni gerçekleştirildi.

Profesör kadrosuna atanan akademisyenlerden Prof. Dr. Latif Kelebekli Rektör Prof. Dr. Tarık Yarılgaç’ın, Prof. Dr Enver Sarı Rektör Yardımcısı Prof. Dr. M. Fikri Balta’nın, Prof. Dr. Kürşat Korkmaz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ş. Metin Kara’nın, Prof. Dr. Derya Bostancı Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tevfik Noyan'ın elinden binişlerini giydi.

Doçent kadrosuna atanan akademisyenlerden Doç. Dr. Muharrem Türkkan Ziraat Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Tahsin Tonkaz’ın, Doç. Dr. Sebiha Kablay İİBF Dekan Vekili Prof. Dr. Mustafa Sakal’ın, Doç. Dr. Seval Mutlu Çamoğlu Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Vekili Derya Bostancı’nın, Doç. Dr. Sema Yiğit Deniz Bilimleri Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Bahar Tokur’un, Doç. Dr. Mesut Tekşan Fen Edebiyat Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Öznur Ergen Akçin’in, Doç. Dr. Tuba Şaziye Özcan Tıp Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Tevfik Noyan’ın, Doç Dr. Çiğdem Güler Diş Hekimliği Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Nuri Yılmaz’ın, Doç. Dr. İlker Aydın Sağlık Bilimleri Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Nilüfer Erbil'in, Doç. Dr. Cemal Belen Eğitim Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Kenan Demirel'in,  Doç. Dr. İrfan Karaduman MSSF Dekan Vekili Prof. Dr. Latif Kelebekli’nin, Doç. Dr. Nurgül Bölükbaşı Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Hasan Sevgili’nin, Doç. Dr. Alparslan İnce Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Gökhan Özsoy’un elinden binişlerini giydiler.

Biniş giyme töreninin ardından 2016-2017 akademik yılın ilk açılış dersini vermek için kürsüye Eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dr. Hilmi Güler davet edildi.

ODÜ Basın

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  T.C. Ordu Üniversitesi © 2015 Cumhuriyet Yerleşkesi PK 52200 Altınordu / ORDU Telefon : 0 ( 452 ) 226 52 00
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı