E-Posta İletişim Telefon Rehberi Önemli Linkler BİDB Servis

Üniversitemiz Lojistik Sektörüne Kalifiye Eleman Yetiştiriyor

26.09.2016 

Ordu Üniversitesi Ünye MYO Lojistik Programı, hızla gelişen ve dinamik yapısıyla iş gücü ihtiyacını içinde barındıran lojistik sektörüne nitelikli iş gücüne sahip, kalifiye eleman hazırlıyor. 

Ordu Üniversitesi Ünye Meslek Yüksekokulu Yönetim ve Organizasyon Bölümü altında 2014-2015 eğitim-öğretim yılında 50 öğrenci ile ön lisans eğitimine başlayan Lojistik Programı 2015-2016 eğitim-öğretim yılında 104 öğrenci ile eğitimine devam etmiş ve bu dönem ilk mezunlarını vermiştir. 2016-2017 eğitim-öğretim yılında II. öğretim programının da açılmasıyla birlikte öğrenci sayısı toplamda 206’ya yükselmiş ve bölüm öğrenci sayısı bakımından yüzde 100’lük doluluk oranını yakalamıştır. Aynı zamanda bu bölüm; Farabi öğrenci değişim programı ve yatay geçişle de tercih edilen bir program olmaya devam ediyor.

Lojistik sektörünün artan ihtiyacı için; dış ticaret, gümrük, taşımacılık ve nakliye konularına hakim, nitelikli, etik değerlere sahip, ulusal ve uluslararası düzeyde çalışacak adaylar yetiştirme amacını taşıyan Lojistik Programı’ndan mezun olan öğrenciler günümüzün önde gelen alanı olan lojistik sektörünün sürekli yenilenen bilgi ve beceri donanımını edinerek mesleki terminolojiyi alanda kullanabiliyor ve ön lisans seviyesinde bilgi sahibi oluyor.

Lojistik sektörüne yapılan yatırımlarla birlikte sektörde nitelikli elemana duyulan ihtiyaç lojistik bölümü öğrencileri ile karşılanıp öğrenciler bu alanda iş bulma imkânına kolayca sahip olabiliyor. Bölüm mezunları; kamu sektöründe KPSS’den yeterli puanı almak koşuluyla PTT, gümrük, kara yolları genel müdürlüğü, ulaştırma, haberleşme ve denizcilik bakanlığı ile hava limanlarında kamu personeli olarak bunun yanı sıra özel sektörde lojistik firmalarında istihdam ediliyor.

Öğrencilerin sektörde yer edinebilmesi amacıyla Ordu Üniversitesinin de proje ortağı olduğu Avrupa Birliği destekli “Ordu Lojistik Uzmanlarını Yetiştiriyor” isimli eğitim projesi düzenleniyor. Bu proje için lojistik alan derslerini vermek üzere Ünye Meslek Yüksekokulu Lojistik Programı öğretim elemanları eğitmen olarak görevlendirildi.

  

Ünye MYO’da verilen eğitimler sadece teorik bilgi olarak kalmamakta, aynı zamanda öğrenciler saha araştırmalarına gönderilerek lojistik alanında faaliyet gösteren firmaların çalışma şekillerini gözlemleme fırsatı buluyorlar. Öğrenciler, bu sayede 30 iş gününü kapsayan staj çalışmalarını da tamamlamış oluyorlar.

ODÜ BasınT.C. Ordu Üniversitesi © 2015 Cumhuriyet Yerleşkesi PK 52200 Altınordu / ORDU Telefon : 0 ( 452 ) 226 52 00
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı