E-Posta İletişim Telefon Rehberi Önemli Linkler BİDB Servis

Rektör Prof. Dr. Tarık Yarılgaç'ın 19 Eylül Mesajı

Sakarya Meydan Muharebesi’nin kazanılmasının ardından 19 Eylül 1921 tarihinde Büyük Millet Meclisi, Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’e “mareşal” rütbesi ile “gazilik” unvanı vermiştir. Bu hadiseden tam üç yıl sonra Gazi Mustafa Kemal, 19 Eylül 1924’te şehrimize teşrif etmiştir. Bu vesile ile ülkemizde “Gaziler Günü” olarak kutlanan bugünün bizler için de ayrı bir anlamı olduğunu ifade etmek isterim.

Çağın koşullarına uyum sağlayabilmek, çağdaş uygarlık düzeyine ulaşmak ancak tarih bilinciyle mümkündür. Bizler de tarih şuurumuzu daima canlı tutarak bugün bu iki önemli tarihî olayı gelecek nesillere aktarmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Vatanı, milleti, bayrağı ve inancı için her şeyinden vazgeçerek düşmana karşı mücadele eden ve bu uğurda gazi olan neferlere hürmetimiz ilelebet sürecektir. “Gazilik” kutsiyet içeren çok önemli bir mertebedir. Milletimiz; bu makamın yüceliğini her zaman idrak etmiş, gaziliğe ne kadar önem verdiğini 15 Temmuz gecesi bir kez daha her ulusa ve millete ispat etmiştir.

Vatan savunmasında emeği geçen ve şu an hayatta olan bütün gazilerimizin ayrıca 15 Temmuz gecesi gazilik unvanı elde eden asil milletimizin korkusuz evlatlarının “Gaziler Günü”nü kutluyorum. Gazilik unvanına kavuşarak vefat eden başta M. Kemal Atatürk’ü ve gazilerimizi minnetle yâd ediyorum.

 T.C. Ordu Üniversitesi © 2015 Cumhuriyet Yerleşkesi PK 52200 Altınordu / ORDU Telefon : 0 ( 452 ) 226 52 00
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı