E-Posta İletişim Telefon Rehberi Önemli Linkler BİDB Servis

Rektör Prof. Dr. Tarık Yarılgaç'ın 30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlama Mesajı

 

26 Ağustos sabahı Afyon’da milletimiz tarafından yazılmaya başlanan bir başka destanımız, 30 Ağustos öğleden sonra Dumlupınar’da kahraman ordumuzun düşmana vurduğu darbeyle tamamlanır.

Milli Mücadele’deki en önemli adımlardan biri kabul edilen bu zafer, milletimizi yok etmeye çalışanların karşısında insanımızın ne kadar başarılı olduğunun en açık kanıtıdır.

30 Ağustos’taki zaferle taçlanan İstiklal Harbimiz, bizleri parçalamak isteyenlerin hüsrana uğraması ve milletin küllerinden yeniden doğmasını sağlayan bir başarı öyküsünden çok ötedir. Milletimiz, yıllarca sürdürdüğü kararlı mücadeleyle yine yeni bir devlet kurmuş ve tutsak milletlere umut ışığı olmuştur. Artık esir veya mazlum olan her devletin ya da milletin elinde bizim milletimizin mührünü taşıyan bir kurtuluş reçetesi vardır.

Süreç bir bütün olarak düşünüldüğünde Çanakkale’deki zaferler, Büyük Millet Meclisinin açılması, yurdumuzu işgal edenlere karşı Anadolu’da elde edilen zaferler ve 1922 Ağustos’unun sonunda düşmana vurulan büyük darbe; bize yeni kurulacak olan devletin müjdesini vermiştir.

Millet olarak 1922’nin Ağustos’unda verdiğimiz şanlı mücadelenin bir benzerini 2016’nın Temmuz’unda da dâhili ve harici bedbahtlara karşı verdik. Necip milletimiz; vatanımızı işgale açık hale getirmeyi kendine görev bilen takıyyeci hainlere, müstemlekeci zihniyete sahip nâdânlara fırsat vermedi. 15 Temmuz gecesi devletin bekasını ve şehitler diyarı vatanımızı korumak için canlarını korkusuzca feda eden kahramanlar, 1920’li yılların kararlı ve mücadeleci ruhunu bugünlere taşıdıklarını tüm dünyaya bir kez daha gösterdiler.

Bu örnek mücadele anlayışını ve insanımızın destansı kahramanlığını yarınlara her ayrıntısıyla taşımak bizlerin en önemli vazifelerindendir.

Bu vesile ile Kurtuluş Savaşımızda üstün gayret sarf eden başta Gazi Mustafa Kemal’i ve bütün neferlerimizi rahmet ve şükranla yâd ediyorum. Ayrıca 15 Temmuz gecesi vatan, millet, bayrak uğruna mücadele edip şehadete kavuşan asil kahramanlarımıza ve ailelerine minnettar olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Milletimizin 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlu olsun.T.C. Ordu Üniversitesi © 2015 Cumhuriyet Yerleşkesi PK 52200 Altınordu / ORDU Telefon : 0 ( 452 ) 226 52 00
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı