E-Posta İletişim Telefon Rehberi Önemli Linkler BİDB Servis

Rektör Prof. Dr. Tarık Yarılgaç: “Yenilenebilir enerji üretim sistemleri çevresel ve ekonomik etkileri bakımından önemlidir.

05.08.2016

Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, Fatsa Denizcilik Bilimler Fakültesi öğretim üyeleri tarafından yeni ve alternatif temiz üretim sistemi üzerinde yapılan çalışmalar hakkında bilgilendirildi.

Çevre kirliliği ve enerji ihtiyacı gibi iki büyük sorunun çözümünü amaçlayan bir mühendislik alanı olan “yenilenebilir enerji üretimi” kapsamında, Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi öğretim üyeleri Yrd. Doç. Dr. Ali Ekber Özdemir ve Yrd. Doç. Dr. Sibel Akkaya Oy tarafından yeni ve alternatif bir temiz enerji üretim sistemi üzerinde çalışma başlatıldı. Çalışma kapsamında hızları 3 – 5 m/sn arasında değişen rüzgâr hızlarında enerji üreten deneysel bir jeneratör tasarlanıp imal edildi.

Deneysel amaçlı olarak imal edildiği için düşük güçlü olarak tasarlanan jeneratörün gelecekte yapılacak büyük ölçekli sistem tasarımları için umut verdiğini ve bu çalışmanın saygın bilimsel dergilerde yayımlanması için makale çalışmalarının devam ettiğini söyleyen Yrd. Doç. Dr. Ali Ekber Özdemir, prototip aşamasında olan bu çalışmanın, geleneksel rüzgar tribünlerinden daha ucuza enerji üretimini amaçladığını ifade etti. Söz konusu çalışmanın henüz yayın aşamasında olmasından dolayı detaylı bir teknik açıklama yapmaktan kaçındıklarını belirten Özdemir, önümüzdeki yıl sonlarına doğru kullanılabilir enerji üretecek olan jeneratörün tasarımını bitirmeyi planladıklarını sözlerine ekledi.

Yapılan çalışmalar hakkında bilgi almak için Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesini ziyaret eden Rektör Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, “Yenilenebilir enerji üretim sistemlerinin geliştirilmesi hem çevresel hem de ekonomik etkileri bakımından önemlidir. Ülkemizin hızla gelişen bu teknolojiyi yakından takip etmesi gerekmektedir. Bu alanda üretilen teknolojileri satın alan bir ülke olmak yerine bu teknolojileri üreten ve pazarlayan bir ülke olmamız için başta akademisyenlerimize önemli görevler düşmektedir. Ben bu alandaki çalışmalara kişisel olarak da büyük ilgi duymaktayım. Bu nedenle de, özellikle üniversitemizin yenilenebilir enerji teknolojilerini üreten bir üniversite olması için elimden gelen bütün desteği vereceğimi her fırsatta ve her ortamda dile getirmekteyim.” dedi.

ODÜ BasınT.C. Ordu Üniversitesi © 2015 Cumhuriyet Yerleşkesi PK 52200 Altınordu / ORDU Telefon : 0 ( 452 ) 226 52 00
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı