E-Posta İletişim Telefon Rehberi Önemli Linkler BİDB Servis

ODÜ Mezunlarını Uğurladı


25.05.2016

Ordu Üniversitesi, 2015-2016 eğitim-öğretim yılında mezun olan öğrencilerini Cumhuriyet Yerleşkesi’nde yapılan törenle uğurladı.

Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Binası önünde gerçekleştirilen törende Üniversitemiz Ziraat Fakültesi, Fen Edebiyat, Diş hekimliği, Müzik ve Sahne Sanatları, Fatsa Deniz Bilimleri Fakülteleri, Sağlık Yüksekokulu, Teknik Bilimler MYO, Sosyal Bilimler MYO, Ulubey MYO, Fatsa MYO ve Mesudiye MYO öğrencilerinin mezuniyeti coşkuyla kutlandı. Törene Ordu Vali Vekili Ahmet Akın Varıcıer, Garnizon Komutanı J. Albay Garip Gümüş, ODÜ Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Baykal, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman, Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İhsan Günaydın, Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Coşkun, Ordu Baro Başkanı Av. İlhan Kurt, ODÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Fikri Balta, Prof. Dr. Ş. Metin Kara ve Prof. Dr. Tevfik Noyan, İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Şaban Karataş, akademisyenler, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri ile öğrencilerin aileleri katıldı.

Şehitlerimizin anısına saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende mezun olan tüm öğrenciler adına konuşmayı Ordu Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi birincisi Burcu Duman yaptı. Duman konuşmasında mezun olmanın heyecanlı ve ODÜ den ayrılmanın da hüzünlü olduğunu ifade etti. Ordu Üniversitesi sayesinde mesleğine hazır şekilde yeni bir hayata başladığını belirten Duman Ordu’da yaşadığı beş yıl boyunca kendisine ve öğrenci arkadaşlarına verilen destek ve yardımlar için başta Rektör Prof. Dr. Tarık Yarılgaç olmak üzere tüm hocalarına teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.

Rektör Yarılgaç, "Yolunuz Açık Olsun..."

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç ise  konuşmasında gelen konuklar ve mezun öğrencilere hitaben şu mesajları verdi, “Ordu Üniversitesini hep cenin aşamasında bir üniversite olarak nitelendiriyorduk. Ama artık üniversitemiz 10 yaşında ve kabına sığmayan genç bir üniversite haline geldi. Güzel kampüsümüzde pırıl pırıl gençler mezun oluyorlar bugün. Bizim için gerçekten gurur kaynağı. Mezun olduklarından itibaren hem bizi temsil edecekler hem de üniversitemizde aldıkları eğitimi kendi hayatlarında uygulayarak kendilerine yeni bir yaşam kuracaklar. Ordu Üniversitesi artık yüzlerce akademisyeni ile binlerce mezun veren, açık ve kapalı alan sorunlarını çözmüş ve kurumsallaşma adına çok ciddi mesafe kat etmiş bir üniversite konumundadır. Bu başarı akademik ve idari personelimizin, öğrencilerimizin ve üniversite yönetimimizin başarısıdır. Artık eski zamanlardan itibaren yaşanılan problemleri değil bundan sonra yapacağımız projeler ve bilimsel çalışmaları konuşmaya daha fazla zaman ayıracağız. Yurt içinde ve yurt dışında yaptığımız çalışmalarla, işbirlikleriyle ve akademik faaliyetlerle anılmayı hedefliyoruz. Bugün mezun olan öğrencilerimiz, öğrencilik hayatında aldıkları eğitimi iş hayatında uygulamak için zorlanabilirler. Üniversitemizi ve ülkemizi temsil eden birer birey olduklarını hiçbir zaman unutmadan ideallerinden asla vazgeçmemelidirler. Bu misyonla yetişmelerinde bütün akademisyenlerimizin emeği var ve ben onların hepsine tek tek teşekkür ediyorum. Akademisyenlerimiz, ailelerimizden gelen bu emanetleri eğitim süresince korudular ve hayata hazırladılar. Öğrencilerimizin ailelerinden uzakta olmasına rağmen onlara kendilerini yalnız olmadığını hissettiren idari personelimize de çok teşekkür ediyorum. Mezun olan sevgili gençler; size verilen iş ne olursa olsun en iyi şekilde yapmaya gayret edin ve başarılı olmak için elinizden geleni yapın. Anne ve babalarınız gibi sizler de gelecek için iyi birer aile kurarak başarılı nesiller yetiştirin ve onları sevgiyle kucaklayın. Hepinize yeni hayatınızda başarılar diliyorum, yolunuz açık olsun, sağlık ve afiyetler diliyorum.” dedi.

Varıcıer, "Üniversiteye hayata dokunmak için geliyoruz."

Güzel bir günde tarihi bir ana tanıklık etmenin gururunu yaşadığını belirterek konuşmasına başlayan Vali Vekili Ahmet Akın Varıcıer, “Ordu Üniversitesi Ordu’muzun parlayan bir yıldızı. Kısa bir süre içerisinde adından sıkça söz ettiren bir noktaya geldi. 10. yılını tamamladığı şu günlerde yeni mezunlarını veriyor olması çok güzel. Bütün mezun kardeşlerimi tebrik ediyorum. İnşallah ülkelerine güzel hizmet eden birer birey olurlar. Değerli anne ve babalarımıza şükranlarımı sunuyorum. Her türlü fedakarlığı yaptıkları evlatlarının bu güzel günlerine tanık oluyorlar. En büyük teşekkürü onlar hak ediyorlar. Dereceye giren bütün öğrencilerimizi tebrik ediyorum. Ama sonuçta diploma almak önemli değil. Üniversiteye diploma almaya gelmiyoruz aslında. Hayata dokunmak için geliyoruz. Kendimizi geliştirmek için, iyi insan olmak için geliyoruz. Hayatınızın sonuna kadar okuyun çünkü bize verilen emir bu. Sizleri tebrik ediyor yeni hayatlarınızda hepinize başarılar diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokul birinci, ikinci ve üçüncülerine protokol üyeleri ve akademisyenler tarafından plaket takdimi yapıldı. Ardından Diş Hekimliği Fakültesi ve Sağlık Yüksekokulu öğrencileri tarafından mesleğe ilk adım olan yemin töreni yapıldı. Tören sonrası öğrenciler anı belgelerini kendi hocalarının ellerinden alarak mezun olmanın verdiği heyecan ve gururu yaşadılar.

Mezuniyet törenin son kısmında mezuniyet kütüklerine fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokulu birincilerinin plaket çakmasından sonra “Püskül geri, eller kepe, üç iki bir ve kepler havaya!” komutu ile bütün öğrenciler keplerini havaya fırlattı. Keplerini atan öğrenciler, Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi tarafından hazırlanan konser ile mezuniyetlerini eğlenerek kutladılar.

 

ODÜ BasınT.C. Ordu Üniversitesi © 2015 Cumhuriyet Yerleşkesi PK 52200 Altınordu / ORDU Telefon : 0 ( 452 ) 226 52 00
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı