E-Posta İletişim Telefon Rehberi Önemli Linkler BİDB Servis

Koca Ciğer Maketi ODÜ’de

26.04.2016

Akciğer kanserine karşı farkındalık oluşturmak amacıyla hazırlanan ve Türkiye’nin her ilinde uygulanmaya başlanan “Koca Ciğer Projesi” için hazırlanan ciğer maketi ODÜ’de sergilendi.

Ordu Halk Sağlığı Kurumunun organize ettiği, özellikle üniversite öğrencilerine farkındalık oluşturmak amacıyla ODÜ’de sergilenen Koca Ciğer Maketini Rektör Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tevfik Noyan, Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ebru Şahin ve Sağlık Bilimleri Fakültesi öğrencileri yakından inceledi.

51 ili dolaştıktan sonra bu hafta Ordu’da sergilenecek olan maket hakkında bilgi veren Ordu Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Dr. Ayşin Ertuğrul, “Koca Ciğer, yaklaşık 3,5 metre yüksekliğinde ve 4 metre 50 santim genişliğindedir. Her ili gezen maketi Giresun’dan teslim aldık. Bu hafta Ordu halkı için hizmet edecek. Amacı Türkiye’de en çok görülen akciğer kanseri hakkında farkındalık oluşturmak. Ziyaretçiler Koca Ciğer’in içinde dolaşarak akciğeri yakından inceleyebilir, fonksiyonları ve akciğer hastalıkları hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirler. Akciğer kanserinden korunmak için sadece tütün ve tütün ürünlerini kullanmamak yeterli değildir. Sağlıklı bir akciğer için, ciğerlerin en verimli şekilde kullanılması, nefes egzersizleri de son derece önemlidir.” şeklinde konuştu.

Üniversite öğrencilerine yönelik gerçekleştirilen bu faaliyeti değerlendiren Rektör Yarılgaç, “Gençlerimiz bizim geleceğimiz. Yaptığımız bütün çalışmaların amacı yeni nesillere daha güzel miraslar bırakmak. Dolayısıyla onların sağlıklı bireyler olarak yetişmesi bizim için çok önemli. Öğrencilerimizi tütün ve tütün ürünleri gibi sağlığı tehdit edici tüm maddelerden uzak tutmak için elimizden geleni yapacağız. Bugün burada bir öğrencimizin bile sigarayı bırakmasına vesile olursak bu bizim için çok büyük bir kazanımdır. Ordu’da ilk olarak Üniversitemizde gerçekleştirilen bu faaliyette başta Halk Sağlığı Müdürü Dr. Çetin Gündoğdu’ya ve ekibine çok teşekkür ediyorum.” dedi.

ODÜ BasınT.C. Ordu Üniversitesi © 2015 Cumhuriyet Yerleşkesi PK 52200 Altınordu / ORDU Telefon : 0 ( 452 ) 226 52 00
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı