E-Posta İletişim Telefon Rehberi Önemli Linkler BİDB Servis

ODÜ Akademik Gelişimine Hız Kesmeden Devam Ediyor

23.04.2016

Kuruluşunun 10. yılında akademik birimlerinin sayısını hedeflerinin ötesine taşıyan Ordu Üniversitesi, 2 yeni fakülte ve 1 yüksekokul ile gelişim grafiğini hızla yükseltiyor.

8 Nisan 2016 tarihli ve 29678 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı’na göre, Ordu Üniversitesine bağlı olarak Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Turizm Fakültesi ile Yabancı Diller Yüksekokulu kuruldu. Bununla birlikte, Üniversitemiz bünyesinde yer alan Sağlık Yüksekokulu ile Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu kapatıldı. Bu kararname ile Ordu Üniversitesinde, yüksekokul olarak 2006 yılından bu yana eğitim-öğretimini sürdüren Sağlık Yüksekokulu Sağlık Bilimleri Fakültesine, geçtiğimiz aylarda Gülyalı ilçesinde temeli atılan Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu ise Turizm Fakültesine dönüştürülmüş oldu.

Ondokuz Mayıs Üniversitesine bağlı olarak 1996’da kurulan ve 2006 yılında ODÜ ailesine katılan Sağlık Yüksekokulu bundan böyle 450 öğrencisi, 26 öğretim elemanı ve 7 idari personeli ile Sağlık Bilimleri Fakültesi adı altında eğitim-öğretime devam edecek. Hatırlanacağı üzere, Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulunun temel atma töreni, Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’un da katılımıyla geçtiğimiz yılın ekim ayında gerçekleştirilmişti.

“Hedefimiz, Eğitimde Çıtayı Yükseltmek”

Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, 2006 yılında 4 fakülte, 1 yüksekokul ve 2 meslek yüksekokuluyla eğitim-öğretime başlayan üniversitemizde bugün 12 fakülte, 2 yüksekokul, 3 enstitü ve 10 meslek yüksekokulunda 20 bin civarında öğrencinin eğitim-öğretim gördüğünü hatırlattı. Ordu Üniversitesinin temel hedefinin eğitimde çıtayı daha yükseklere çıkarmak olduğunu vurgulayarak bunun için cesaret ve kararlılıkla özverili çalışmalara devam edileceğini ifade etti. Yükseköğretimde nicelik kadar, niteliğin de önemli olduğunu belirten Rektör Yarılgaç şöyle konuştu: “Ordu Üniversitesi olarak sağlık ve turizm gibi ülkemiz için çok önemli olan iki alandaki bilgi birikimimizi bundan böyle fakülte bünyesinde daha ileri seviyelerde, öğrencilerimize ve bölge insanına ulaştırma imkanı bulacağız.”

Rektör Yarılgaç “Yaklaşık bir yıldır beklediğimiz bu güzel haberin Üniversitemizin 10. kuruluş yıl dönümünü kutladığımız günlere denk gelmiş olması da bizi ayrıca mutlu etmiş, gururlandırmış ve gelecek adına umut ve cesaretimizi artırmıştır. En kısa süre içinde yeni birimlere ilişkin olarak gerekli olan yapılandırma çalışmalarını tamamlamaya gayret edeceğiz. Diğer taraftan, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunun kapatılarak yerine Spor Bilimleri Fakültesinin kurulması için gerekli girişimlere başlamış bulunuyoruz. Umuyorum ki bu konudaki çabalarımız en geç 2016 yılı sonuna kadar meyvelerini verecektir. Kuruluşu gerçekleşen 2 yeni fakülte ve 1 yüksekokulun öncelikle Üniversitemize, Karadeniz’in incisi şirin Ordumuza, bölgemize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyor, özellikle bu konuda emeği geçen Üniversitemiz akademik ve idari personeline teşekkür ediyorum. ” dedi.

ODÜ Basın

 T.C. Ordu Üniversitesi © 2015 Cumhuriyet Yerleşkesi PK 52200 Altınordu / ORDU Telefon : 0 ( 452 ) 226 52 00
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı