E-Posta İletişim Telefon Rehberi Önemli Linkler BİDB Servis

Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş Öğrencilerle Buluştu

15.04.2016

Üniversitemiz Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu tarafından Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş’ın sunumu ile “Yerel Yönetimler” konulu söyleşi programı düzenlendi.

Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen programa Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Fikri Balta, Prof. Dr. Ş. Metin Kara, SBMYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Adem Kulaç, ODÜ’lü akademisyen ve idari personeller ile öğrenciler katıldı.

Söyleşiye,sosyal ve kültürel alt yapının oluşması ve şehir bilincinin gelişmesi için mutlaka üniversite ve şehrin bütünleşmesi gerektiğini vurgulayarak başlayan –Tekintaş, “Özellikle bizim yerel yöneticiler olarak mutlaka üniversitelerde eğitim alan öğrencilerimizle bir bütün halinde bu süreci devam ettirmemiz lazım. Ama asıl olan fakülte, yüksekokul ve enstitülerde bulunan tüm idarecilerimizle bizim sosyal diyaloğumuzu geliştirmemiz. Projelerimizde, şehir geleceğini inşa etmek üzere yaptığımız çalışmalarda üniversitelerden mutlak istifade etmemiz gereken alanlar olduğunu düşünüyorum. Kıymetli gençler öncelikle yerel yönetim, halkla ilişkiler öğrencileri olarak Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulunun çok önemli bir bölümünde okuduğunuzu bilmenizi isterim. Ancak daha öncede ifade ettim bu noktada yasal mevzuatın verdiği eksikliklerin olduğunun da farkındayız. Yani belediyeler oluşturulurken veya valilik bünyesindeki mahalli idarelerden görev yapan arkadaşlarımızın işe alınışlarını göz önüne aldığımızda ya da özellikle il özel idareleri bünyesinde çalıştırdıkları insanları yerel yönetim mezunlarından seçmesi son derece mantıklı olur diye düşünüyorum. Biz de işe alımlarda mümkün olduğunca mezuniyet olunan alanlara bakıp yerel yönetim mezunlarını değerlendirmeye özen gösteriyoruz. Ben de bir üniversite mezunu olarak iki yıl minibüs şoförlüğü yaptım. Daha sonra evlere satış yapan bir şirkette çalıştım. Böylece çalışma hayatımda 4 yıl iş tecrübesi kazandım. Yine aynı firmanın bölge müdürlüğünü yürüttüm dolayısıyla oradan oraya bir geçiş gibi değil de çalışmaya sahadan başlayıp tecrübe kazanarak yükselmiş oldum.” dedi.

Konuşmasına devam eden Tekintaş, “Çalışma hayatında iki şey çok önemli bunlardan biri bilginiz ve diğeri tecrübeniz. Bu noktada yapılan uygulamalı eğitim ve stajlar sizler için çok önemli bir artı. Çünkü bu eğitimlerle birlikte hayatın okulla ev arasında geçmediğini anlamış oluyorsunuz.” İfadelerini kullandı. SBMYO Yerel Yönetimler bölümünde okuyan öğrencilere belediyede staj yapma fırsatı vereceklerini de sözlerine ekleyen Tekintaş, söyleşinin sonunda öğrencilerin kendisine yönelttiği soruları cevapladı.

Program Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fikri Balta’nın Engin Tekintaş’a plaket takdim etmesinin ardından sona erdi.

ODÜ BasınT.C. Ordu Üniversitesi © 2015 Cumhuriyet Yerleşkesi PK 52200 Altınordu / ORDU Telefon : 0 ( 452 ) 226 52 00
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı