E-Posta İletişim Telefon Rehberi Önemli Linkler BİDB Servis

Vali Balkanlıoğlu ODÜ'lü Gençlerle Buluştu

05.04.2016

Ordu Üniversitesi Kurumsal Gelişim Koordinatörlüğü tarafından Ünye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Konferans Salonunda “Türk İdari Sistemi ve Kamu Yönetimi Yaklaşımı” konulu söyleşi düzenlendi.

Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu’nun sunumu ile gerçekleştirilen programa, Rektör Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, Ünye Kaymakamı Mustafa Demir, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tevfik Noyan, Üniversitemizin akademik ve idari personeli ile çok sayıda öğrenci katıldı.

Etkinliğin açılış konuşmasını Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tevfik Noyan gerçekleştirdi. Rektör Yardımcısı Noyan konuşmasına aynı zamanda dekan vekilliğini yürüttüğü Ünye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinin kuruluşundan bu yana geçen zamanda yaptığı çalışmalarla ilgili bilgiler vererek başladı. Fakültede yakın zamanda yapılan yapım onarım çalışmalarının öğrenciler ve akademisyenlerin büyük ölçüde ihtiyaçlarını giderdiğinden bahsetti. Prof. Dr. Noyan konuşmasının sonunda söyleşiye katılan Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlun’a ve tüm katılımcılara teşekkür etti.

Söyleşiye Türk idari sistemini anlatarak başlayan Vali İrfan Balkanlıoğlu,”Türk idari sisteminde bir merkezi yönetim, bir de bu merkezi yönetimlerin taşra teşkilatları var. Merkez teşkilatlarının başında bakan, illerde vali, ilçelerde de kaymakam var. Merkezi sistemin taşradaki yönetiminin başında vali ve kaymakamlar yer alır. Adli ve askeri makamlar hariç diğer bütün resmi merciler bize bağlıdır. Sağlık, güvenlik, eğitim, sosyal hizmetler, temsil, tören, bakanların kabulü bayındırlık ve imar hizmetleri, din hizmetlerinin tamamı valiliğin koordinasyonunda yürür.” dedi.

Konuşmasının devamında kaymakam olma kriterlerinden bahseden Balkanlıoğlu, “Kaymakamlık sınavı KPSS ile girilen ve 60 kişi alınacaksa bu sayının çok üzerinde aday sınava çağırılıyor. Sonra ikinci bir sınav ile bu sayı düşürülüyor ve onlar arasına mülakat ile giriliyor. Vali olmak için de kaymakam olmak gerekmiyor. Devlet isterse sizlerden birini de vali olarak atayabilir. Fakat uygulamada yüzde 99’unu kaymakamlar arasından seçip atama yapıyorlar ve bunun için herhangi bir sınava tabi tutulmuyorsunuz. Bazen bize eleştiriler getiriyorlar, haklılık payı da var. Demokrasiden çokça söz edilen günümüzde kamu adına güç kullanan insanların seçimle gelmesi gerekir, valiler de seçimle gelmeli diyorlar. Fakat bir taraftan bakarsanız biz de seçimle geliyoruz, bizi de hükümet seçiyor. Hükümeti de meclis seçiyor, meclisi de halk seçiyor. Bizi de aslında seçmenler seçiyor. İdari sistemde sürekli yenileşme, değişme, dönüşüm, hem içerden hem dışardan gelen taleplerle sürekli hareket halindeyiz. Eskisi gibi bir durum söz konusu değil, artık valiler, kaymakamlar ve kamu görevlileri vatandaşa hizmet için orada olduğunun bilincinde olmaya başladılar. Kurumlarımız artık daha erişilir daha ulaşılır makam ve mevkilere dönüştü. Modern kamu yönetimi de böyledir zaten. Toplam kalite anlamında çalıştığınız kurumda siz de o sistemin bir parçası olduğunuzun ve siz olmazsanız o hizmetin yürümesinin zor olduğunun bilincinde olmanız gerekir.” ifadelerini kullandı.

Söyleşi Rektör Prof. Dr. Tarık Yarılgaç'ın Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu'na teşekkür belgesi ve hediyesini takdim etmesinin ardından sona erdi.

ODÜ Basın

 T.C. Ordu Üniversitesi © 2015 Cumhuriyet Yerleşkesi PK 52200 Altınordu / ORDU Telefon : 0 ( 452 ) 226 52 00
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı