E-Posta İletişim Telefon Rehberi Önemli Linkler BİDB Servis

Türk Klinik Biyokimya Derneği Sürekli Mesleki Gelişim Etkinliği Ordu Üniversitesi'nde Gerçekleştirildi

20.03.2016

Ordu Üniversitesi ve Türk Klinik Biyokimya Derneği işbirliği ile Ordu’da Sürekli ve Mesleki Gelişim (SMG) etkinlikleri kapsamında çalıştay düzenlendi.

Üniversitemizin ev sahipliğinde Fen-Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen çalıştay saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı ile başladı. Çalıştaya, Rektör Vekili Prof. Dr. Tevfik Noyan, çeşitli üniversitelerden katılımcılar, ODÜ’lü akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Programın açılış konuşmasına, bu yıl 101. yıl dönümünü kutlanan Çanakkale Zaferi’ni vurgulayarak başlayan Rektör Vekili Prof. Dr. Tevfik Noyan, “Bugün, bildiğiniz gibi Çanakkale Zaferin’in 101. yıl dönümünü kutluyoruz. Gerek kurtuluş mücadelesinde gerek ülkemizin birlik beraberliği için mücadele edip şehit düşenlere, terör saldırılarında şehit olan vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet ve yaralılara acil şifalar diliyorum.” ifadelerini kullandı.

“Yüksek Lisans Öğrenci Sayılarımız Daha da Artacak”

Konuşmasına devam eden Prof. Dr. Noyan, “2006 yılında kurulan Ordu Üniversitesinin bu yıl onuncu yıl dönümünü kutluyoruz. Bu toplantının onuncu yıla denk gelmesi bizim içinde ayrı bir önem arz ediyor. 2011 yılında üniversitemiz Tıp Fakültesi öğrenci alımına başladı ve seneye nasip olursa Fakültemiz ilk mezunlarını verecek. Şu anda Tıp Fakültesinde 270 öğrencimiz, 60 öğretim üyemiz, 10 tanede araştırma görevlimiz bulunmaktadır. Sağlık Bakanlığı ile ortak anlaşmamız çerçevesinde Eğitim ve Araştırma Hastanemizde hizmetlerimiz ve öğrencilerimizin eğitimleri sürmektedir. Bugün Biyokimya Anabilim dalımızda 1 profesör, 2 doçent ve 1 yardımcı doçent 4 öğretim üyesine sahibiz. 2013 yılında yüksek lisans eğitimine başladık ve şu anda tez aşamasında olan 12 yüksek lisans öğrencimiz bulunuyor. Bu sayılar önümüzdeki dönemlerde Üniversitemiz büyüdükçe artacaktır. Çalıştayımızın başarılı geçmesini diliyor, katılımlarınız için teşekkür ediyorum.” dedi.

Türk Klinik Biyokimya Derneği olarak 2009 yılında mesleki gelişim etkinliklerine başladıklarını ifade eden Türk Klinik Biyokimya Derneği Başkanı Prof. Dr. Özkan Alataş, “Biz önceki etkinliklerimizde çekirdek eğitim programlarını esas alarak başlamıştık. Ancak, bu kez biraz daha farklı bir formatla karşınızdayız. Umarım bu eğitim etkinlikleri, üzerinde durduğumuz konularda daha derinlemesine bilgi sahibi olmamızı sağlar. Şahsım adına etkinliğimizin gerçekleşmesinde bize ev sahipliği yapan Ordu Üniversitesine ve Prof. Dr. Tevfik Noyan’a teşekkürlerimi sunuyorum. Aynı zamanda yoğun programları olmasına rağmen vakit bularak çalıştayımıza katılan eğiticilerimize de çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Türk Klinik Biyokimya Derneği Kurucu Başkanı Prof. Dr. Oya Bayındır, konuşmasında, yabancı ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de uzmanlık eğitimi verildiğini fakat önceki yıllarda bu eğitimin belli bir standardı olmadığını belirterek “İlk defa 2002 yılı Haziran ayında çıkan o zamanki adıyla Tababet Uzmanlık Tüzüğü’ne göre eğitim ve müfredat komisyonları kuruldu. Bu komisyonlar eğitim programlarını hazırlamaya başladılar ve aynı kapsamda bizim derneğimizin de yeterli kurulu birlikte çalışarak birbirini destekleyen çekirdek eğitim programı oluşturuldu. Ama oluşturulan bu program hayata geçmedi. Birçok uzmanlık alanının, eğitim programı üniversitelerde ayrı eğitim ve araştırma hastanelerinde farklı şekilde uygulanmaktaydı. Bizim alanımız daha farklıydı çünkü alanımızın adı vardı ama bu konuda herhangi bir çalışma yoktu. Çekirdek eğitim programı vesilesi ile alanımızın adı gündeme geldikten sonra biz de bir ivme kazandık. Bu kapsamda ilk defa 2009 yılı sonbaharında kendi dernek tüzüğümüzde yer aldığı ve gerekliliğine inandığımız için Sürekli Mesleki Gelişim etkinlikleri ve Türk Klinik Biyokimya Derneği kapsamında bu programlara başladık. Programımızdaki temel amaç uzmanlık alanında farkındalığı oluşturmaktı. Bu yüzden öncelikle tıpta uzmanlık öğrencilerinden başlamış olduk. Farklı bölgelerdeki öğrencilere ulaşabilmek için de etkinliklerimizi birçok ilde devam ettiriyoruz.” dedi.

Dört oturum halinde iki gün süren çalıştayda katılımcılara “Böbrek Hastalıklarının Tanı ve İzleniminde Laboratuvar” ve “Laboratuvar Gereksinimlerinin Karşılama Süreçleri” konularında hakkında bilgiler verildi.

Çalıştay, katılımcılara katılım belgelerinin takdim edilmesinin ardından sona erdi.

ODÜ Basın

Katılımcılar etkinlik fotoğraflarına buraya tıklayarak ulaşabilirler.

 T.C. Ordu Üniversitesi © 2015 Cumhuriyet Yerleşkesi PK 52200 Altınordu / ORDU Telefon : 0 ( 452 ) 226 52 00
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı