E-Posta İletişim Telefon Rehberi Önemli Linkler BİDB Servis

ODÜ’de Geleceğin Öğretmenini Yetiştirme ve Pedagojik Formasyon Konferansı Düzenlendi

16.03.2016

Ordu Üniversitesi Kurumsal Gelişim Koordinatörlüğü tarafından organize edilen “Geleceğin Öğretmenini Yetiştirme ve Pedagojik Formasyon” adlı konferans öğrenciler tarafından büyük ilgi gördü.

Kıbrıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özcan Demirel’in konuşmacı olarak katıldığı konferans, Tıp Fakültesi Morfoloji Binası Konferans Salonu’nda düzenlendi. Programa, AK Parti Ordu Milletvekili Ergün Taşçı,  Ordu Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Tevfik Noyan, Vali Yardımcısı Mehmet Erhan Türker, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ş. Metin Kara, Fakülte Dekanları, Üniversitenin akademik ve idari personeli ile öğrenciler katıldı.

Programın açılış konuşmasını Ordu Üniversitesi Kurumsal Gelişim Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Filiz Zayimoğlu Öztürk  yaptı. Yrd. Doç. Dr. Zayimoğlu Öztürk konuşmasında  16 Mart tarihinin öğretmenler açısından ayrı bir yeri olduğunu belirterek, “Bu anlamlı tarih öğretmen yetiştirmenin başlangıç noktasıdır. 1848 yılından bu yana biz de ülke olarak 168 yıldır öğretmen yetiştirme deneyimize sahibiz.” dedi.

Konuşmasına eğitim hayatından örnekler vererek başlayan Prof. Dr. Özcan Demirel, öğretmen yetiştirmenin tarihi, öğretmen yetiştirme politikası, pedagojik formasyon ve geleceğin öğretmeni gibi konulardan bahsetti. Demirel, konuşmasının devamında ülkemizde 2015 yılı verilerine göre; 920 bin öğretmen, 18 milyon öğrenci, 62 bin okul ve 560 bin derslik bulunduğunu ifade ederek, “Ülkemizde yaklaşık her yıl 20-25 bin öğretmen emekli oluyor ve 40 bin öğretmen alınıyor. Bununla birlikte ülke genelinde formasyon alan öğrencilerle beraber her eğitim öğretim dönemi sonunda 400 bin mezun veriyoruz. Dolayısıyla nicelik bakımından sorunumuz yok fakat nitelik ve istihdam bakımından çok eksiğimiz var.” şeklinde konuştu.

Konferans, Rektör Vekili Prof. Dr. Tevfik Noyan'ın Prof. Dr. Özcan Demirel'e teşekkür belgesi takdim etmesinin ardından sona erdi.

ODÜ BasınT.C. Ordu Üniversitesi © 2015 Cumhuriyet Yerleşkesi PK 52200 Altınordu / ORDU Telefon : 0 ( 452 ) 226 52 00
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı