E-Posta İletişim Telefon Rehberi Önemli Linkler BİDB Servis

Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, "İstiklal Marşı, Türk milletinin hürriyet beyanatıdır."

 

"Garbın afakını sarmışsa çelik zırhlı duvar        
Benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var."

12 Mart 1921’de Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilen İstiklal Marşı necip Türk ulusunun bağımsızlık bildirgesidir.

Türk Kurtuluş Savaşı kazanılmadan evvel Meclis tarafından kabul edilen bu destan, aslında milletin ve Büyük Millet Meclisinin bağımsızlık mücadelesine ne kadar inandığını göstermektedir. Bu durum Türk insanının ferasetini de ortaya koymaktadır.

Mehmet Akif Ersoy, ilk mısradan son dizeye dek şiirin bütün bentlerinde ‘’istiklal davasını’’ anlatmıştır. İstiklal Harbi, bir nevi Akif’in dizlerinde hayat bulmuştur.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İstiklal Marşı ile ilgili düşüncelerini şu sözlerle ifade eder:’’ Bu marş bizim inkılabımızı anlatır. İnkılabımızın ruhunu anlatır. Bunu ne unutmak ne de unutturmak lazımdır. Tarihe bakın. Bütün milletlerin bir esaret ve hürriyetsizlik devri geçirdikleri bir hakikattir. Bizim kahramanlarımız hürriyetini kaybedeceğini anlayınca nefsini ateşe vermiş ve küllerini bile düşmana teslim etmemiştir."

Akif’in milletin muhteşem mücadelesini anlattığı dizeler, bizlere ve gelecek nesillere yol göstermektedir. Bu yolda yürürken ecdadımızın gösterdiği kararlığı unutmamalıyız. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Kurtuluş Savaş kahramanları ve İstiklal Marşı’nın yazarı M. Akif Ersoy’u saygı ve minnetle yâd ediyoruz.

Prof. Dr. Tarık Yarılgaç
RektörT.C. Ordu Üniversitesi © 2015 Cumhuriyet Yerleşkesi PK 52200 Altınordu / ORDU Telefon : 0 ( 452 ) 226 52 00
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı