E-Posta İletişim Telefon Rehberi Önemli Linkler BİDB Servis

Rektör Prof. Dr. Tarık Yarılgaç'ın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kutlama Mesajı

08.03.2016

Hayatımızın her anında varlıkları ile bizleri onurlandıran, ihtiyacımız olduğunda desteklerini esirgemeyen, bizleri eğiten, yetiştiren, yüreklerindeki sevgi ve şefkati karşılıksız veren fedakâr kadınlarımızın hayatımızdaki değerini kelimelerle ifade etmek mümkün değil. Doğumdan ölüme kadar hayatın her anında varlıklarını hissettiğimiz, bizi biz yapan değerli kadınlarımızın bu özel gününü yürekten kutluyorum.

Cumhuriyetimizin kuruluşu ile Gazi Mustafa Kemal'in önderliğinde kadınlarımız, çağdaş dünya kadınlarının sahip olduğu tüm kazanımları elde etmiş, bu doğrultuda modern Türkiye’nin kurulması yönünde önemli bir misyonu üstlenmiştir. Aynı zamanda ülkemizin nüfusunun yarısını oluşturan kadınlar çalışma hayatının yanı sıra ev kadını olmasından, anne olmasından ve sadece kadın olmasından dolayı çeşitli sorunlar yaşamaktadır. Özellikle vurgulamak istiyorum ki, kadınlarımızın sosyal ve kültürel anlamda toplumda hak ettiği yere gelmesi, ülkemizin her alanda kalkınması açısından son derece önemlidir. Bunun yegâne yolu eğitimden geçmektedir. Bu nedenle kadınlarımızın ve kızlarımızın eğitimlerine milletçe önem vermeliyiz. Bu konuda kurulan komisyonlar, sivil toplum kuruluşları ve bu konuya dikkat çekilebilecek her türlü platform, kadınlarımızın yaşam standardını yükseltmek için çalışmalara her zamankinden çok daha fazla titizlik ve özen göstermelidir. Kadınlara yönelik her türlü şiddet ve ayrımcılığa son vermek için yapılan girişimler daha da artırılmalıdır.

Millî ve manevi değerlerin ilk önce kadınlarımız tarafından benimsendiği, hayata geçirildiği, yeni yetişen nesillere ulaştırıldığı, yani ilk eğitimin ana kucağında başladığı hepimizin bildiği inkâr edilemez bir gerçektir. Kuşakların yetişmesinde büyük rol üstlenen kadınlarımızı, kültürel değerlerine bağlı ve ahlaklı bireyleri yetiştirmek için gösterdikleri özveriden dolayı tebrik ediyorum.

Kurtuluş Savaşı'nda bağımsızlık için eşi ve çocukları ile omuz omuza mücadele ederken şehit olan kahraman kadınlarımızı rahmet ve minnetle anıyor, yüreği sevgi dolu gazi ve şehit anneleri ile eşlerinin başta olmak üzere tüm kadınlarımızın Dünya Kadınlar Günü'nü kutluyorum.

Prof. Dr. Tarık Yarılgaç
RektörT.C. Ordu Üniversitesi © 2015 Cumhuriyet Yerleşkesi PK 52200 Altınordu / ORDU Telefon : 0 ( 452 ) 226 52 00
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı