E-Posta İletişim Telefon Rehberi Önemli Linkler BİDB Servis

ODÜ ve Yeşilay Farkındalık Yaratacak

01.03.2016

Gençlerin madde bağımlılığından korunması ve farklı alanlara yönlendirilmesi için Ordu Üniversitesi ve Yeşilay Ordu Şubesi ortak kararlar aldı.

Üniversite gençlerinde farkındalık oluşturmak için Ordu Yeşilay Şube Başkanı Cengiz Keskin, Rektör Prof. Dr. Tarık Yarılgaç’ı makamında ziyaret etti. Keskin’e Yeşilay Şube Sekreteri Ümit Kökoğlu, Sayman Hasan Avcı, Üye Eyyubi Kılıç ve Ordu Üniversitesi Yeşilay Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Adem Yücel eşlik etti. Üniversite öğrencilerine yönelik projeler yapılması konusunda görüş alışverişi yapılarak, gençlerimizin zararlı madde bağımlılığından korunması ve farklı alanlara yönlendirilmesi için ortak kararlar alındı.

Son yıllarda yapılan araştırmalarda özellikle sigara kullanım yaşının 13’e kadar düştüğü tespit edildi. Madde bağımlılığına savaş açan Yeşilay tarafından, konu kapsamında Ordu’nun 20 ilçesinde çalışmalar sürdürülüyor. Bu çalışmalarla birlikte Ordu Üniversitesi ile birlikte ortak çalışmalar yapılarak bir dizi faaliyetler yapılması planlanıyor. Başta tiyatro, fotoğraf-kısa film yarışması ve konserler olmak üzere birçok organizasyon gerçekleştirilecek. Yapılan etkinliklerin kamu spotu haline dönüştürülmesi ve çalışmaların çevirileri yapılarak farklı ülkelerde bulunan 30 Yeşilay şubesiyle evrensel bir hareket oluşturulması hedeflenecek.

Keskin: “Farkındalık Oluşturmak İçin Çalışacağız”

Her bir faaliyetin ayrı bir önemi olduğunu belirten Yeşilay Şube Başkanı Cengiz Keskin:” Mevcut koşullarda çok farklı sahalara yayılan ve kolay ulaşılabilen zararlı maddelerin olduğunu göz önüne alırsak yüklendiğimiz sorumluluğun ne denli önemli olduğunu anlamış oluruz. Bu kapsamda Yeşilay’ın yürüttüğü halkı bilinçlendirme, bilgilendirme ve farkındalık oluşturma çabaları daha da artacaktır. Ordu’da Yeşilay farklı icraatlarına başlıyor. Bunlardan birisi de üniversite ortaklığıyla yapacağımız faaliyetlerdir. Çalışmaların üniversite gençliğinin Yeşilay’ı daha iyi tanınmasına katkı sağlayan, farkındalık oluşturma konusunda yardımcı olan ve mümkün olduğunca bağımlılıklarını sonlandırmaya yardım eden faaliyetler düzenlemek bizim temel görevimiz” şeklinde konuştu.

Yarılgaç: “Sigara Kullanma Yaşı Düşüyor”

Konuyla ilgili hassasiyetini dile getiren Rektör Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, gençleri bağımlılıktan kurtarmanın milli bir görev haline geldiğini ve bu konuya sonuna kadar destek vereceğini söyledi. Yarılgaç, ”Madde bağımlılığı dünyada ve ülkemizde çok ciddi bir sağlık sorunudur. Ülkemizde 16 milyona yakın insan sigara kullanıyor. Ordu Üniversitesi olarak mesleki eğitimin yanı sıra sağlıklı bireylerden oluşan bir nesil yetiştirilmesi için de çalışmamız gerektiğinin farkındayız. Gençlerimizin bu kirli bataklığa sürüklenmesi gerçekten de çok üzücü. Sigara kullanma yaşının 13-14'e kadar düştüğünü görmek bir ülke için çok ciddi ve tedbir alınması gereken bir durum. Biz de Üniversite olarak gençlerimizi bu alanda bilinçlendirmek ve farkındalık oluşturmak için Yeşilay Ordu Şubesiyle ortak çalışmalar başlatıyoruz. Farkındalık oluşturmak için en kısa sürede öğrencilerimize yönelik çeşitli faaliyetlerimiz ve yarışmalarımız olacak. Oluşturduğumuz Yeşilay Koordinatörlüğü ile üniversitemiz öğrencilerine daha kalıcı ve hızlı bir şekilde bağımlılıklarından kurtulmalarına yardımcı olmaya çalışacağız. Bu çalışmaların bir kamu spotu haline dönüşmesi ve evrensel boyuta ulaşması amaçlarımız arasında olacaktır” ifadelerini kullandı.

ODÜ BasınT.C. Ordu Üniversitesi © 2015 Cumhuriyet Yerleşkesi PK 52200 Altınordu / ORDU Telefon : 0 ( 452 ) 226 52 00
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı