E-Posta İletişim Telefon Rehberi Önemli Linkler BİDB Servis

Ordu'da İlk Ev Tozu Akarı Araştırması Üniversitemizce Yapıldı

23.02.2016

Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Rana Akyazı tarafından yapılan araştırmada, ev tozu süpürgelerinin toz torbaları incelendi. Ordu'da ilk olma özelliğine sahip bu çalışma sonucunda araştırmaya dahil olan evlerin tümünde ev tozu akarlarına rastlandı.

Ordu Üniversitesi BAP (Bilimsel Araştırmalar Proje Birimi) tarafından desteklenen “Ordu İli Ev Tozu Akar Türlerinin ve Popülasyonlarının Belirlenmesi” isimli proje kapsamında Ordu'daki 31 evden 100 toz örneği alındı.   Araştırma kapsamına giren evlerden alınan örneklerin hepsinde alerjen etkiye sahip ev tozu akarları tespit edildi.

Yrd. Doç. Dr. Rana Akyazı, evlerin bu akarlar için uygun ortamı oluşturduğunu belirterek halı, koltuk, yatak vb. yerlerde ve nemin çok olduğu bölgelerde yaşayan bu canlı türlerinin insan vücudundan dökülen deri tozlarıyla beslendiğini ve astıma yol açabileceğini ifade etti. Akyazı; bu canlıların, nem oranının yüzde 70-80, sıcaklığın da 25-27°C olduğu yerlerde gelişip çoğalabildiğine dikkat çekerek Ordu ilinde hakim olan nemli ve ılıman iklim koşullarının ev tozu akar türleri açısından uygun özelliklere sahip olduğuna vurgu yaptı.

ODÜ Basın

 T.C. Ordu Üniversitesi © 2015 Cumhuriyet Yerleşkesi PK 52200 Altınordu / ORDU Telefon : 0 ( 452 ) 226 52 00
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı