E-Posta İletişim Telefon Rehberi Önemli Linkler BİDB Servis

Üniversitemizde “Biyoçeşitlilik ve Biyokaçakçılık Çalıştayı” Düzenlendi

11.12.2015

Orman ve Su İşleri Bakanlığı XI. Bölge Ordu Şube Müdürlüğü ve Ordu Üniversitesi işbirliği ile “Biyoçeşitlilik ve Biyokaçakçılık Çalıştayı”  Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlendi.

Çalıştaya; Ordu Vali Yardımcısı Halil KARBUZ, Ordu Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Selahattin AYDIN, Orman ve Su İşleri Bakanlığı XI. Bölge Müdürü Mehmet Sıddık KILINÇER; Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şevket Metin KARA, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Öznur ERGEN AKÇİN, üniversitemiz akademik, idari personel ve öğrencileri katıldı.

İlimizin biyolojik çeşitliliği, biyokaçakçılık potansiyeli, biyokaçakçılıkla ilgili yasal konuların ve biyolojik kaçakçılıkla ilgili bazı tespit edilmiş örneklerin verildiği çalıştayda açılış konuşmasını yapan Orman ve Su İşleri Bakanlığı XI. Bölge Müdürü Mehmet Sıddık KILINÇER: “Bölgemizde ve özellikle ilimizdeki endemik bitki çeşitliliğini artırmak, ekonomik değeri yüksek bitkileri korumak ve halkın bu konudaki duyarlılığını artırmak için ilimizin sivil toplum örgütleri, üniversiteler, kamu kurum ve kuruluşları arasında işbirliği sağlanması ve bilgi paylaşılması son derece önem arz etmektedir. Avrupa kıtasında toplam 12 bin üzerinde bitki adedi varken sadece ülkemizde 11 binden fazla tür tespit edilmiş durumda. Bunların 3 bin tanesi sadece ülkemizde yetişen türdür. Bu da ülkemizin ne kadar zengin coğrafyaya ve biyolojik çeşitliliğe sahip olduğunu gösteriyor. Biyokaçakçılık Dünya'da silah ve uyuşturucu kaçakçılığından sonra 3. sırada yer alıyor. Bu açıdan bakıldığında çok elzem bir durumdur. Sahip olduğumuz bitki çeşitliliği, hayvan, böcek, sürüngen çeşitliliğimizin envanterini çıkarıp, neye sahip olduğumuzu ve bunun korunması ve devamının sağlanması için gerekli tedbirleri de almaya çalışacağız.” diyerek ülkemizdeki biyoçeşitliliğin korunması ve sürdürülmesi konularına dikkat çekti.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı XI. Bölge Ordu Şube Müdürü KILINÇER’in ardından, biyokaçakçılık, biyoçeşitlilik, endemik bitki türleri hakkında bilgi vermek üzere Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Öznur ERGEN AKÇİN kürsüye çıktı. Prof. Dr. AKÇİN; “Canlıların sahip olduğu tüm özellikler genlerinde şifrelenmiştir. Günümüzde genetik mühendisliği bu şifreleri çözerek canlıların genlerini daha önce hiç olmadığı kadar değerli bir kaynağa dönüştürmüştür. İşte bu nedenle genetik kaynaklar üzerindeki hakların kime ait olduğu tartışılır olmuş ve bunun sonucunda “Birleşmiş Milletler Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi” imzalanmıştır. Bu sözleşmeye göre, bir başka ülkenin genetik kaynaklarından bilimsel veya ticari herhangi bir fayda sağlayan ülkeler bu faydaları genetik kaynağı sağlayan ülkeyle paylaşmak zorundadır. Ancak genetik kaynak bilim ve teknoloji yardımıyla bir ürüne dönüştürüldüğünde, fikri mülkiyet hakları kapsamına girmekte ve genetik kaynağı sağlayan ülke, kaynağı sağlarken kendi haklarını güvence altına almamışsa, sağladığı kaynak üzerindeki haklarını kaybetmektedir. İşte bu noktada biyokaçakçılar devreye girmektedirler. Biyokaçakçılar genetik kaynaktan elde ettikleri ürün üzerinde kaynağı elde ettiği ülkenin haklarının bulunmasını istemedikleri için genetik kaynakları kaçırma yoluna gitmişlerdir. Çok bilinen bir örnekti ki, laleyi biz Hollandalılara hediye olsun diye vermişiz ama şu anda lale denilince dünyada ilk sırada akla Türkiye değil Hollanda geliyor. Bu yüzden artık bu konularda daha bilinçli ve duyarlı olmalıyız.” ifadelerini kullandı.

Çalıştayın devamında; Fen Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Tuğba ÖZBUCAK, “Anadolu’nun Bitki Çeşitliliği”, Doç: Dr. Derya BOSTANCI, “Yurdumuzun İhtiyofaunası ve Biyokaçakçılık”, Doç. Dr. Beyhan TAŞ, “Biyokaçakçılıkla Mücadelede Yapılması Gerekenler”, Yrd. Doç. Dr. Sevda TÜRKİŞ, “Türkiye İçin Önem Taşıyan Biyoçeşitlilik Unsurlarının Belirlenmesi, Korunması ve İzlenmesi” ve Yrd. Doç. Dr. Onur CANDAN, “Biyokaçakçılık ve Biyokorsanlık Herpetofauna” konularında sunum yaptılar.   

Çalıştay; Ordu Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Selahattin AYDIN’ın Orman ve Su İşleri Bakanlığı XI. Bölge Müdürü Mehmet Sıddık KILINÇER’e ve Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Öznur ERGEN AKÇİN’in  çalıştayda görev alan katılımcılara teşekkür belgesi takdim etmesi ile son buldu. 

ODÜ BASIN

  

  T.C. Ordu Üniversitesi © 2015 Cumhuriyet Yerleşkesi PK 52200 Altınordu / ORDU Telefon : 0 ( 452 ) 226 52 00
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı