E-Posta İletişim Telefon Rehberi Önemli Linkler BİDB Servis

Rektör Prof. Dr. Tarık YARILGAÇ'ın Dünya İnsan Hakları Haftası Kutlama Mesajı

10.12.2015

Dünyadaki tüm insanlığı eşit kılan ve onun devredilemez haklarını içeren; özgürlük, adalet ve barışın temelini oluşturan, 1948’ de kabul edilen “İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi”nin 67. yıldönümünü kutlamaktayız. Yüzyıllarca süren mücadeleler sonucu kazanılan, insanların doğuştan getirdiği, birbirlerine eşit biçimde sahip oldukları hakları simgeleyen bu belge, insanlık tarihinin en önemli kilometre taşıdır. 

Beyannameye göre herkes; demokratik, çağdaş, temel evrensel değerler çerçevesinde hiçbir ayrım gözetmeksizin, tüm hak ve özgürlüklerden aynı oranda yararlanmaktadır. Onurlu ve eşit bir yaşam sürmek herkesin en doğal hakkı olduğundan bahsi geçen evrensel değerlerin korunup, geliştirilmesi; devletin, sivil toplum örgütlerinin kısacası yine tüm insanlığın ortak sorumluluğundadır. Hak ve hürriyetlerin kullanımında karşılıklı saygı, sevgi, hoşgörü unsurları ile birlikte hareket ettiğimiz sürece mutlu ve huzurlu bir yaşam sürebiliriz. Ne yazık ki dünyanın çeşitli coğrafyalarında ve ülkemize yakın topraklar üzerinde var olan savaşlar ve düşmanlıklar dolayısı ile şiddete maruz kalan insanların, haklarının ihlal edildiğine, temel yaşam haklarının ellerinden alındığına üzülerek tanık olmaktayız. Dileğimiz en kısa zamanda savaşın yerine barışın egemen kılınmasıdır.

Tüm insanlığın, “İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi”nde belirtilen temel hak ve özgürlüklerden istifade edebildiği ve her alanda insan haklarının kabul gördüğü bir gelecek temennisiyle “Dünya İnsan Hakları” gününü kutluyor, herkese mutlu bir gelecek diliyorum”.

ODÜ BASINT.C. Ordu Üniversitesi © 2015 Cumhuriyet Yerleşkesi PK 52200 Altınordu / ORDU Telefon : 0 ( 452 ) 226 52 00
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı