E-Posta İletişim Telefon Rehberi Önemli Linkler BİDB Servis

ODÜ Sağlıkta Dev Projeyi Hayata Geçiriyor

13.04.2015

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Tarık YARILGAÇ, Ordu Üniversitesi Cumhuriyet Yerleşkesi'ne yapılacak olan Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile ilgili yerel bir gazete ile röportaj gerçekleştirdi. Röportajın tamamı aşağıda yer almaktadır.

1) Sayın Hocam Ordu Üniversitesi'nin kurulduğu günden itibaren ilimize çok büyük katkılar sağladığını biliyoruz. Üniversite'nin mevcut durumunu kısaca değerlendirebilir misiniz?

Bölge üniversitesi olma yolunda emin adımlarla ve hızla ilerleyen üniversitemiz de 10 Fakülte, 3 Enstitü, 3 Yüksekokul ve 10 Meslek Yüksekokulunda toplam 205 aktif bölüm bulunmaktadır. Bu bölümlerde toplam 20 bin'e yakın öğrenci modern bir eğitim anlayışı içerisinde eğitim – öğretim faaliyetlerini sürdürmektedir. Şimdiye kadar yüzlerce öğrenciyi mezun eden üniversitemizde; 641 akademisyen ve 340 idari personel ve 300 hizmet alım personeli görev yapmaktadır. Erasmus ve Mevlana Değişim Programları ile yaptığımız protokoller sayesinde öğrencilerimiz gerekli koşulları sağladıklarında yurtdışında eğitim alma imkanı bulabilmektedir. Akademisyenlerimizin içinde bulunduğu 19'u tamamlanmış 14'ü devam eden ve toplamda 3.184.656,31 TL gibi yüksek rakamlara ulaşan projeler üniversitemiz tarafından desteklenmektedir. Üniversitemizin mevcut toplam alanı 1.375.756 m2'ye ulaşmış durumdadır.

2) Yakın zamana kadar Araştırma Hastanesinin yapılacağını medyadan takip edebiliyorduk. Projenin mevcut durumu hakkında sizden bilgi alabilir miyiz? Ordu Halkı bu hastaneyi çok istiyor.

Ordu genelinde büyük yatırım grubundan biri olan Şehir Hastanesi bu günkü fiyatlarla yaklaşık 350-400 milyon TL'ye mal olacak büyük bir yatırımdır. Yani yeni bir hava yolu yapılacak kadar veya çevre yolunun yenisini imal edecek kadar bir bütçeden bahsediyoruz. O açıdan bakıldığında bu tür devasa projelerin başlatılabilmesi ve hızlandırılması uzun bir süreç alıyor. Bilindiği gibi Sağlık Bakanlığı yapacağı veya kamu/özel yatırım ortaklığıyla yaptıracağı bu kompleksin yer teminini üniversitemiz üstlendi. Son 3 yılda dar imkanlarla çok zor elde ettiğimiz yani kamulaştırdığımız büyüme alanlarımız içerisinde 53 dönüm araziyi araştırma hastanesi yapılması şartıyla devrettik. Bakanlık nezdinde yaptığımız görüşmeler ve çabalarımız sonucunda bu alana hastane yapılmasıyla ilgili ön kabulü aldık. Sizinde bildiğiniz gibi tekrarlanan seçim süreciyle ülkemiz belirli yatırımların hayata geçirmesi konusunda çeşitli aksamalar yaşadı. 1 Kasım seçimlerinden sonra yeniden güçlü bir hükümetin kurulacak olması sadece bizim üniversitemiz için değil Türkiye'deki tüm yatırımlar için yeni bir dönemin başlangıcı olacaktır. Sağlık Bakanlığı ile görüşmelerimizi sürdürürken aynı zamanda projenin bir an önce hayata geçirilebilmesi için yeni seçilmiş milletvekillerimizle ve Başbakan Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Numan KURTULMUŞ Beyefendi ile görüşmelerde bulunduk. Özel gayret göstermeleri ve konuyu yakından takip etmeleri nedeniyle teşekkür ediyorum. Özetle hastanemizin tüm ön çalışmalarını yaptık. Son olarak Sağlık Bakanlığı Kamu Özel İşbirliği Daire Başkanlığı Projeleri'nde 4 aşamayı kat ederek  Yüksek Planlama Kurulunda Onay Bekleyen Projeler kapsamına alınmıştır. Sağlık Bakanlığı'nın konuyu tam olarak ele almasıyla Ordu ilimiz için elzem olan ciddi bir proje hayata geçecektir. Bakanlığı'n yapacağı hastane ile ilgili bu güne kadar üzerinde titizlikle durduğumuz böylesine büyük yatırımın işlerlik kazanması için elimizden ne geliyorsa yapmaya devam edeceğiz. 64. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nin kurulması ile sürecin hızlanacağına inanıyorum.

3) Bölge üniversitesi olma yolundaki hedeflerinizden sık sık bahsettiniz. Eğitim ve Araştırma Hastanesi şehrimize ve bölgemize ne gibi faydalar sağlayacaktır.

Donanımlı sağlık personelleri ve fiziksel yeterlilikleriyle ilimiz ve bölgemizde öne çıkacak olan bu kompleks; hem öğrencilere geniş bir uygulama alanı sunmuş olacak hem de geniş bir hasta grubuna hitap etmesi bakımından Ordu'nun sağlık alanındaki ihtiyaçlarına büyük ölçüde cevap verecektir. Hastanemizin faaliyete geçmesi ile Ordu da sağlık alanında büyük bir eksikliği de giderilecektir. Öncelikli olarak birçok sağlık sorunları nedeniyle çevre illeri kullanmak zorunda kalan halkımızın bu konudaki mağduriyetini gidermeyi, kuruma çevre illerden de hasta kabulü yaparak bölgemizde önemli bir sağlık üssü olmayı amaçlıyoruz. Bunların yanı sıra Tıp alanında uluslararası kabul gören hekim ve akademisyenler yetiştirme gayesiyle, akademik anlamda ülkemizin ve dünyanın sağlık sorunlarına çağdaş ve uygulanabilir çözümler üreterek eğitim ve araştırma çalışmaları ile uluslararası standartlara ulaşmış, diğer alanlarda olduğu gibi sağlık alanında da verilen kaliteli hizmetlerle en iyiyi hedeflemeye devam edeceğiz.

4) Bilimin ve teknolojinin hızla gelişip değiştiğine toplum olarak şahit olmaktayız. Bu noktada Eğitim ve Araştırma Hastanesi hangi donanımlara sahip olacaktır.

Öncelikle Ordu Halkı’na en kaliteli sağlık hizmetini sunma amacında olan Eğitim ve Araştırma Hastanesinin son teknolojik sistemler ile donatılacağını söyleyebiliriz. Hastanemizde özellikle ileri düzey görüntüleme sistemleri ile daha hızlı tanı konulması ve daha güvenilir sonuç vermesi hedeflenmekte. Özellikle alt yapıyla donatılmış klinikler sayesinde tanı sonrası tedavi işlemlerinde üst düzeyi yakalamayı hedeflemekteyiz. Bu amaçla özellikli çocuk klinikleri, kalp damar hastalarına hizmet verebilecek anjiografi ve ameliyathaneler, kanser hastalarına hizmet verebilecek onkoloji tanı tedavi kliniği, genetik hastalıklar ve meslek hastalıklar konusunda yeterli donanıma sahip klinikler planlamaktayız. Bunun yanı sıra tüm kliniklerin alt yapı ve donanım olarak en son teknoloji ile donatılması kaçınılmazdır. Dolayısı ile Hem Tıp Fakültesi öğrencilerimize uygulama sahasında geniş bir yelpaze sunulmuş olacak hem de halkımıza alanında uzman akademisyenlerimiz tarafından hizmet verilmiş olacaktır.

5)Değerli hocam son sorumdan önce bize vakit ayırdığınız için çok teşekkür ediyorum. Hastanenin kampüs alanına yerleşmesi ulaşım açısından sorun teşkil eder mi?

Gerçekten Şehir Hastanesinin yapılması kadar halkımızın hastaneye ulaşabilmeleri de bir o kadar önem arz etmektedir. Tabiki ulaşım konusunda çözüm odaklı ön çalışmalarımız devam ediyor. Hiçbir hastamızın bu açıdan sıkıntı çekmesini bizler de istemeyiz. Ulaşımla ilgili yeni projeler üzerinde Ordu Büyükşehir Belediyesi ve Karayolları 7. Bölge Müdürlüğü ile ortak çalışmalar yaparak uygulamalarımızı rahatlıkla hayata geçirebileceğimize inanıyor çözüm odaklı yaklaşımları nedeniyle hepsine teşekkür ediyorum.

ODÜ BASINT.C. Ordu Üniversitesi © 2015 Cumhuriyet Yerleşkesi PK 52200 Altınordu / ORDU Telefon : 0 ( 452 ) 226 52 00
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı