E-Posta İletişim Telefon Rehberi Önemli Linkler BİDB Servis

ODÜ'de Sporda Şiddet Konuşuldu.

09.11.2015

Üniversitemiz Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu tarafından organize edilen ve Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Psiko-Sosyal Alanlar Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emin KURU'nun konuşmacı olarak katıldığı "Sporda Şiddet" konulu konferans öğrenciler tarafından büyük ilgi gördü.

Morfoloji Binası Konferans Salonunda gerçekleşen konferansa; Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şevket Metin KARA, BESYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Ercüment ERDOĞAN, akademisyenler, idari personeller ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Konferansta sporda şiddet konusunu bilimsel olarak gözler önüne seren Prof. Dr. Emin KURU önemli bulgulara ulaştığını belirtti. Geçmiş yıllara yönelik sporda şiddet suçundan hakkında adli soruşturma açılmış 100 den fazla kişiyle yaptığı 40 soruluk anket sonucunda kişilerin eğitim seviyelerinin düşük, maddi gelirlerinin az ve psikolojilerinin yerinde olmadığını ifade etti. Sonuçlara göre daha çok futbol maçlarında holigan olarak adlandırılan kişilerin şiddete meyilli olduğunu söyleyen Prof. Dr. KURU, taraftarı olduğu takımın mağlubiyeti üzerine sinirlendiğini, küfür ve argo sözcüklere başvurduğunu hatta sinirini ailesi ve çevresine yansıttığını dile getirdi.

Yaptığı araştırmalar sonucunda elde ettiği verileri 2011 yılında Spor Kulüplerinin Sorunları ile Sporda Şiddet Sorununun Araştırılması Amacıyla Kurulan Meclis Araştırma Komisyonu'na bir sunum yapan Prof. Dr. Emin KURU sunumda, ''tribün polisi'' adı altında yeni bir güvenlik birimi oluşturulabileceğini, bu kişilerin Beden Eğitimi Bölümü mezunlarından seçilmesi gerektiğini her kulübün ''spor psikoloğu'' bulundurmasının yasal zorunluluk haline getirilebileceğini Başbakanlığa bağlı ''Sporda Şiddeti Önleme Kurulu'' oluşturulabileceğini bu beyanda mezun olan iş imkanı bulamayan 35 bin beden eğitimi  mezunlarına da iş imkanı sağlanmış olacağını ve bunun işsizliğe çözüm yollarından biri olduğunu mecliste ifade ettiğini söyledi.

Yoğunlukla BESYO öğrencilerinin katıldığı konferansta Tıp Fakültesi öğrencilerine de seslenen Prof. Dr. Emin KURU; "Sevgili gençler, sporda şiddetin sonlandırılması için BESYO ve Tıp Fakültelerinin ortak çalışması gerekir. Ulaştığımız sonuçlarda şiddet yanlısı kişilerin klinik ortamında tedavi edilmesi gerektiğini görüyorsunuz. Sizlerin bunu başarabileceğinden hiç bir şüphem yok" diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Konferans, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şevket Metin KARA'nın Prof. Dr. Emin Kuru'ya teşekkür belgesi ve çiçek takdiminin ardından sona erdi.

ODÜ BASIN

  

  T.C. Ordu Üniversitesi © 2015 Cumhuriyet Yerleşkesi PK 52200 Altınordu / ORDU Telefon : 0 ( 452 ) 226 52 00
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı