E-Posta İletişim Telefon Rehberi Önemli Linkler BİDB Servis

“Ordu Uluslararası Teknoloji Geliştirme Bölgesi” İçin İlk Adım Üniversitemizde Atıldı.

12.05.2015

Uluslararası Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nin Ordu’da da hayata geçirilmesi amacıyla Kurucu Protokol Anlaşması Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’un katılımıyla Üniversitemizde düzenlenen törenle imzalandı.

Tören öncesi Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Ordu Milletvekili Mustafa Hamarat ve beraberinde gelen heyet Rektör Prof. Dr. Tarık Yarılgaç’ı makamında ziyaret etti. Ziyaret esnasında Rektör Prof. Dr. Tarık Yarılgaç,  Prof. Dr. Numan Kurtulmuş ve beraberinde gelen protokol heyetine üniversitenin gelişimi ile ilgili sunum yaparak detaylı bilgi aktardı. 

 

Ordu Uluslararası Teknoloji Geliştirme Bölgesi Kurucu Protokol Anlaşması imza töreni  Tıp Fakültesi Morfoloji Binası Konferans Salonu’nda yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.

Ordu’nun Çaybaşı İlçesi'nde kurulacak olan Uluslararası Teknoloji Geliştirme Bölgesi Kurucu Protokol Anlaşması Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, Çaybaşı Belediye Başkanı İsmet Yanık ve Uluslararası Teknoloji Yatırımcıları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Sönmez tarafından imzalandı.

 

Protokolün imza töreninde konuşma yapan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Ordu Üniversitesi’nin kampüsü, öğrenci sayısı ve binaları itibariyle çok kısa sürede hızla geliştiğini vurgulayarak üniversitenin gelişmesi ve daha da ileriye gitmesi adına her türlü desteği vereceklerini ifade etti. Türkiye’nin birçok ilinde hayata geçirilen Uluslararası Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nin Ordu’da da kurulacak olmasından dolayı büyük heyecan duyduklarını belirten Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, bu merkezde yapılacak olan araştırma ve geliştirme faaliyetlerinin 2023 hedefleri doğrultusunda Türkiye’nin teknolojik gelişimine büyük katkı sağlayacağını söyledi.

“Bilgi en büyük güçtür. Dünya’da bugün küresel anlamda rekabet edebilen öne geçebilen ülkeler en ileri teknolojileri, en güzel bilgileri üreten ülkelerdir. İşte onun için bu teknoloji araştırma geliştirme merkezlerinden ne kadar çok kurulursa Türkiye’nin o kadar çok ileriye gideceğine yürekten inanıyoruz. Bundan sonra 2023 ve 2053 hedeflerimize ulaşırken Türkiye’nin sadece konvansiyonel sanayilerde değil ileri teknolojik imkanlarıyla rekabet edebilmesinin de zaruri olduğuna inanıyoruz. “

"İlim; hikmet ve irfan ile donatıldığı takdirde insanlığa faydası olur."

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş konuşmasında gelişen ve teknolojik anlamda hızla ilerleyen dünyada bilginin çok hızla ilerlediğini ancak tüm bu gelişimlere karşılık Dünya’da iyilik ve barışın tam tersi bir yönde ilerlediğine dikkat çekti. Dünya hiç olmadığı kadar açlık, yoksulluk ve savaşlarla karşı karşıya kaldığını ifade eden Numan kurtulmuş, üretilen bilginin hikmet ve irfan ile donatılması ile insanlığa faydalı teknoloji geliştirilebileceğini aksi takdirde kimyasal silah, bombalar gibi insanlığa yarardan çok zarar getirdiğinin altını çizdi.

“Temelinde insan olmayan, hakikat olmayan, hikmet olmayan irfan olmayan, kendisini ve dünyayı bilmeyen, Allah’ın yarattıklarının hakkını hukukunu korumayı bilmeyen ve Allah’ı bilmeyen bir teknolojiden olsa olsa insanlara zarar gelir. Bunu insanlık tarihi bize öğretti. Dolayısı ile hem teknolojiyi üreteceğiz,  hem teknolojiyi hikmetle donatacağız, hem de hikmetle donattığımız bilimi teknolojiyi irfanlı bir şekilde yeryüzünde yayılmasına hizmet edeceğiz. Eğer öyle olursa yeryüzünde barış, adalet olur. İşte bizde burada Ordu Üniversitesi’nde bu araştırma merkezini açarken hep bunu zihnimizin bir tarafında tutacağız. Bizim yolumuz ilim yoludur. Bizim yolumuz hikmet yoludur.  Bizim yolumuz irfan yoludur. Hikmetsiz ilim yüktür. İlmi hikmeti ve irfanı donanan yeni nesilleri inşallah hep beraber burada yetiştireceğiz. “

İmzalanan protokol ile Ordu İli'nde kurulması planlanan Uluslararası Teknoloji Geliştirme Bölgesi ile teknolojik bilginin üretilmesi, üretilen bilginin ticarileştirilmesi, verimliliği arttıracak ve üretim maliyetlerini düşürecek yeniliklerin geliştirilmesi, küçük ve orta ölçekli işletmelerin yeni ve ileri teknolojilere uyumunun sağlanması, araştırmacılara iş imkanlarının sağlanması ve ileri teknoloji yatırımları yapacak yabancı sermayenin ülkeye girişinin hızlandırılması, sanayinin rekabet gücünün arttırılması kapsamında bireysel girişimleri ortak platformda buluşturarak bölgesel ve küresel teknolojik üretim hedefleniyor.

ODÜ BASIN 

 

 

 T.C. Ordu Üniversitesi © 2015 Cumhuriyet Yerleşkesi PK 52200 Altınordu / ORDU Telefon : 0 ( 452 ) 226 52 00
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı