E-Posta İletişim Telefon Rehberi Önemli Linkler BİDB Servis

Üniversitemiz Öğrencileri “Let’s do it ” Etkinliği İle Ordu’da Farkındalık Oluşturdu.

11.05.2015

“Let’s do it” yani “Haydi yapalım” sloganı ile ilk kez 2008 yılında Estonya’da 50 bin kişinin bir araya gelmesi ile başlatılan, daha sonra tüm Dünya’ya yayılan gönüllü tek günde temizlik hareketi çerçevesinde Üniversitemiz öğrencileri Ordu’da temizlik etkinliği gerçekleştirdi.

Üniversitemiz Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’na bağlı faaliyet gösteren Sosyal Farkındalık Kulübü, temiz ve yaşanılabilir bir dünya amacıyla Altınordu Belediyesi ve Ordu Çevre Şehircilik Müdürlüğü’nün desteği ile Ordu’da 6 farklı bölgede temizlik etkinliği gerçekleştirdi. “Let’s do it Ordu” adı altında düzenlenen temizlik etkinliğine Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Ali Bayhan, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Etkinlik çerçevesinde Üniversitemiz öğrencileri ile Ordu Gençlik Vizyon Derneği ve Merkül Kültür Sanat ve İletişim Derneği üyelerinden oluşan 8 takım; Bülbül Deresi, Eski ve Yeni Fidangör Caddeleri, Akyazı, Bahçeşehir ve Teleferik sahillerinde bulunan atık çöpleri tek tek topladı. Yaklaşık 3 saat süren etkinlik çerçevesinde yaklaşık 1 ton atık toplanarak belediyenin çöp konteynırlarına boşaltıldı.

Çevredeki çöplerin çevre gönüllüleri tarafından toplanarak 1 günde ülkenin temizlendiği proje ile toplum içinde çevre sorunları konusundaki farkındalığı arttırarak bireyleri çöp atmaktan kaçınmaya ve çevreyi korumaya teşvik etmek amaçlanıyor.

İlk kez ortaya çıkışından bu yana tüm Dünya’da büyük bir ilgi gören temizlik hareketine temiz ve yaşanılabilir bir çevreye katkı sağlamak amacıyla bugüne kadar 110 ülkeden toplamda 9 buçuk milyon insan katılım gösterdi. Birleşmiş Milletler Çevre Programları ağına kabul edilerek Yönetim Konseyi/Global Bakanlıklar Çevre Formu oturumunda gözlemci statüsü hakkı kazanan ve 2018 yılına kadar devam edecek proje kapsamında dünya nüfusunun %5’nin temizlik kampanyasına katılması bekleniyor. 

ODÜ BASINT.C. Ordu Üniversitesi © 2015 Cumhuriyet Yerleşkesi PK 52200 Altınordu / ORDU Telefon : 0 ( 452 ) 226 52 00
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı