E-Posta İletişim Telefon Rehberi Önemli Linkler BİDB Servis

III. Gıda Ar-Ge Proje Pazarında Öğrencilerimizin "Meyveli Beyaz Peynir" Projesi Finale Kaldı.

 

30.04.2015

Gıda ve tarım sektörünün gelişimine katkı sağlamak amacıyla Ege İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği tarafından düzenlenen “III. Gıda Ar-Ge Proje Pazarı” yarışmasında Ordu Üniversitesi Ulubey Meslek Yüksekokulu Gıda İşleme Bölümü öğrencileri geliştirdikleri projeleriyle finale kalarak büyük bir başarıya imza attılar.

Yeni teknoloji ve üretim metotları geliştirerek Gıda ve tarım sektörünün gelişimine katkı sağlanması ve sektörün rekabetçiliğini artıracak çözüm önerilerinin getirilmesi hedeflenen “III. Gıda Ar-Ge Proje Pazarı”na Üniversitemiz, Ulubey MYO'dan Gıda Bölümü'nden Öğr. Gör. Ali Göncü danışmanlığında 12 proje ile katılım gösterdi. Gönderilen projeler arasından Büşra Yılmaz ve Tuğbanur Aydın'ın “Meyveli Beyaz Peynir” ürünü jüri tarafından başarılı bulunarak ilk 60 proje içerisine girmeye hak kazandı.

Meyve ve peynirdeki lezzetleri buluşturarak yüksek kalitede besin değeri elde etmeyi hedefleyen Üniversitemiz Gıda Bölümü öğrencileri Büşra Yılmaz ve Tuğbanur Aydın, geliştirdikleri proje ile kahvaltının vazgeçilmez ürünü olan peyniri meyvelerle aromalandırarak ve renklendirerek göze ve damak zevkine hitap eden yeni bir ürün elde ettiler. İzmir Swiss Otel de 21-22 Nisan da düzenlenen proje sergisinde projelerini sergileyen Büşra Yılmaz ve Tuğbanur Aydın tüketiciye farklı lezzetler sunan yeni ürünleri "Meyveli beyaz Peynir" ürünleriyle üniversitemizi başarıyla temsil ettiler.

Meyveli Beyaz Peynir Nasıl Üretiliyor?

Standartlara uygun süt seçiminin ardından yağ ve protein miktarına uygunluğu kontrol edilir. Klarifikasyon, baktofügasyon ve standardizasyon (yağ %3.0-3.2) işlemleri yapılır, daha sonra pastörizasyon (85°C- 5 dk) aşamasına geçilir, soğutma (32-35°C) yapılarak CaCl2(%0.02) ve kültür ilavesi yapılır. Mayalanma ve rennet enziminin eklenmesi yapılır(29-30°C), daha sonra sütün pıhtılaşması (13-15 dk) beklenir. Süt pıhtılaştıktan sonra pıhtı kesilir ve olgunlaşmaya (30dk) bırakılır. Daha sonra pıhtı suyu boşaltılır ve meyve ilavesi eklenir ve onun ardından presleme(baskı) aşamasına geçilir. Preslemenin ardından salamura işlemi yapılır ve ambalajlamalar yapılarak depolanır.

ODÜ BASINT.C. Ordu Üniversitesi © 2015 Cumhuriyet Yerleşkesi PK 52200 Altınordu / ORDU Telefon : 0 ( 452 ) 226 52 00
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı