E-Posta İletişim Telefon Rehberi Önemli Linkler BİDB Servis

Rektör Prof. Dr. Yarılgaç, Ordu Olay Gazetesi'ne 600 Yataklı Hastane ile İlgili Açıklamalarda Bulundu.

13.04.2015

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, Ordu Üniversitesi arazisi üzerinde fizibilite çalışmalarının hemen ardından temeli atılacak olan 600 Yataklı Sağlık Bakanlığı - ODÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesiyle ilgili Ordu'nun yerel gazetesi Ordu Olay'a açıklamalarda bulundu.

Rektör Prof. Dr. Tarık Yarılgaç'ın Ordu Olay gazetesiyle yaptığı röportajın tamamı aşağıdadır:

Uzun ve yorucu bir süreç sonunda Ordu Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi müjdesini kamuoyu ile paylaştınız. Sürecin uzamasındaki sebepler nelerdi, bizimle paylaşır mısınız?

“Şehrimize son derece modern, Ordu’ya yakışacak gelişmiş ileri teknoloji ile donatılmış bir hastane yapımı üniversite yönetimi olarak son derece önemle üzerinde durduğumuz bir konu. Tabii ilk defa bir üniversite özellikle ODÜ, bu kıt arazi varlığı içerisinde büyük fedakarlıklar yaparak hastanenin bir an önce hayata geçmesi için ne gerektiyse fazlası ile yapmıştır ve yapmaya da devam edecektir. Zira son 40-45 yıla baktığımızda hiç bir kurum özel mülkiyetli arazilerin kamulaştırmasını bu kadar büyük boyutta yapmamıştır. Süreci 2011 yılından itibaren ele alacak olursak ilk olarak üniversitemizin kampüsünün yakınında yer alan arazi ile ilgili olarak çalışmamız oldu. Bu arazi ile ilgili olarak özel gayretlerimiz sonucu 24.10.2011 tarih ve 211/2394 sayılı karar ile Bakanlar Kurulunca acil kamulaştırma kararı çıkarttık fakat hem mahkemece belirlenen fiyatların  bizim o gün ki bütçe imkanlarımızın çok üstünde gerçekleşmesi, hem DSİ Bölge Müdürlüğü’nün anılan arazi içerisinde bulunan dere yatakları nedeniyle imar planına onay vermemesi üzerine kamulaştırma tamamlanamadı. Üniversite yönetimi olarak bizler de 2012 yılında hastane yapımı için Ordu içerisinde 10 farklı alanda kendi uzman ekiplerimizle birlikte Sağlık Bakanlığı uzman heyetini de davet ederek çalışma yaptık. Ve nihai olarak Üniversitemiz güneyinde kalan arazi için Sağlık Bakanlığı Uzman Heyetinin de uygun görmesiyle hastane yapımının bir an önce başlatılması için Bakanlar Kurulu'muzdan 16.12.2013 tarih ve 2013/5718 kararıyla tekrar Acil Kamulaştırma Kararı çıkarttık ve bu arada hem ödemelerin hızla yapılmasını hem mülk sahipleri ile anlaşmaları da hızlandırdık. Fakat hukuki süreç içerisinde itirazların yaşanması ve işlemlerin tabii seyri gereği mahkeme süreçlerinin sonuçlanması kaçınılmaz şekilde zaman aldı.”

Hastanedeki şu anda son durum nedir? Ordulular hastanelerine ne zaman kavuşacak?

“Uzun soluklu, gayretli ve sabırlı çalışmanın sonucu; Ordu Asliye Hukuk Mahkemeleri’ndeki bedel tespiti ve tescil davaları sonuçlanmasıyla birlikte hak sahiplerinin mülkiyet bedelleri yatırıldı ve üniversitemiz adına tapu tescil işlemleri de 06.03.2015 tarihi itibariyle tamamlanmış oldu. Üniversite yönetim Kurulu da aynı gün içerisinde ilgili arazinin Maliye Hazinesi’ne devir edilmesi kararını alarak izin talebini de ivedilikle Sağlık Bakanlığı’na yaptı. Sürecin hızlanması adına Ankara'da bizzat görüşmelerim oldu ve bu görüşmelerin hemen ardından da Sağlık Bakanlığı Sağlık Yatırım Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nden 3 kişilik uzman heyet üniversitemizi ziyaret ederek proje hazırlık çalışmalarına başlamak üzere hastanenin yapılacağı arazi üzerinde fiziki incelemelerini yaptılar. Bugünkü aşama ile ilgili olarak Sağlık Bakanlığı'ndan teknik heyet mevcut arazi varlığı üzerinde fizibilite çalışmalarına ve projelendirme işlemlerine devam etmektedir. Yaklaşık 300 milyon TL'lik bir proje olması nedeniyle Ordu'ya kazandırılacak bu dev yatırım birçok alt yapı ve detaylandırmalardan sonra işlerlik kazanacaktır. 600 yataklı Eğitim ve Araştırma Hastanesi yapımı için çalışmalar hızlandırılarak en yakın zamanda inşaatına başlanılacaktır.”

Yapılacak hastanenin yeri ile ilgili son zamanlarda gündeme gelen alan genişliğinin yeterliliği konusunda sizden bilgi alabilir miyiz?

“Tapu devrini yaptığımız alan yapılacak hastane için yeterli bir genişliktedir. Bu konu defalarca irdelenmiş, bütün detayları Sağlık Bakanlığı yetkilileri ile tartışılmıştır. İlerde ihtiyaç olabilecek rezerv alanlar için yeni yapılacak 2. Etap Çevre Yolu'na yakın arazi varlıkları belirlenmiştir. Bu projeyle Sağlık Bakanlığı'nın desteği ile ODÜ Türkiye'de bir ilki gerçekleştirmektedir.”

Göreve geldiğiniz günden itibaren Tıp Fakültesi Hastanesi için özel bir ilginiz ve gayretiniz oldu. Göreve başladığınızda Ordu Üniversitesi Tıp Fakültesi ile Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tablo nasıldı şu anda durum nedir? Çalışmalarınızdan bahsedebilir misiniz?

“Bütün kamuoyunun malumları olduğu üzere göreve başladığımız 18 Mayıs 2011 tarihinden itibaren bütün üniversitemizin gelişmesine verdiğimiz çaba ile birlikte, gerek Tıp Fakültemiz ve gerekse Eğitim ve Araştırma Hastanemize özel önem verdik ve Ordu’da sağlık alanında büyük yol kat ettik. Bu ilerleme sayesinde Üniversitemizde verilen eğitimin niteliği ile birlikte vatandaşımıza sunulan sağlık hizmetinin de kalitesi artmıştır. Sağlık Bakanlığı ile imzalandığımız “Birlikte Kullanım Protokolü” öncesi 148 yatak kapasitesi, % 66 yatak doluluk oranı, yıllık 192.954 poliklinik, 4188 ameliyat, 8 yataklı yoğun bakım ve yıllık 10.833.571 TL gelir ile faaliyet gösteren Boztepe Devlet Hastanesi; bugün tüm fiziksel imkansızlıklara karşı, Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’ni de bünyesine katarak Sağlık Bakanlığı Ordu Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi adıyla, yatak sayısını % 85 artırarak 273'e çıkarmış, yatak doluluğunda % 74 oranını yakalamış, Poliklinik sayısını 3 katına çıkararak 521.696 hastaya hizmet vermiş, yıllık toplam ameliyat sayısını yaklaşık iki katına çıkararak 7285 sayısına ulaşmış, yoğun bakım yatak sayısını 6 kat arttırarak 47’ye çıkarmış ve yıllık gelirini % 283 artırarak 41.509.996 TL'ye yükseltmiştir."

Mevcut Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin kapasitesi ve teknolojik altyapısı nedir?

"Eğitim ve Araştırma Hastanemizdeki teknolojik donanım ve hizmet kapasitesi de istatistiki verilerden bağımsız olarak 4 yıl önce ile kıyaslanamayacak derecede ilerlemiştir. Sadece son 1 yıl içerisinde; Sağlık Bakanlığı desteği ile 2 milyon TL’lik tıbbi cihaz alımı yapılarak hastanemizin değişik klinikleri modern cihazlara kavuşturulmuştur. Ayrıca mevcut 4 kesitli tomografi cihazı 16 kesitli cihaz ile değiştirilmiş, daha önce sunulamayan MR hizmeti sunulmaya başlanmış ve hastanemiz görüntüleme hizmetlerinde eksiksiz ve ileri teknoloji ile hizmete girmiştir. Hastanede eğitim gören öğrencilerimiz için 2 adet yeni derslik yapılmış mevcut diyaliz ünitesi 2 katı kapasite ile yeni yerinde hizmet sunmaya başlamıştır. 2 ayrı acil servisin bulunduğu hastanemizde kadın doğum ve çocuk acil servisi tamamen yenilenmiş, ana bina acil servisimizin yenilenme işlemlerine de başlanmıştır."

‘Ordu Üniversitesi'ne ve Ordululara yakışacak bir hastane’ sözünüze istinaden yapılacak Tıp Fakültesi Hastanesi hakkında fiziki ve kapasitif bilgi verebilir misiniz?

“Ordu Halkı’na en kaliteli sağlık hizmetleri sunmak adına şehir hastanesi öncelikle son teknoloji sistem ile donatılacaktır. 600 yataklı Sağlık Bakanlığı – Ordu Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesini öncelikle içerisinde çocuk hastanesi / KVC hastanesi / kardiyoloji hastanesi / ÜYTE hastanesi / genetik hastalıklar hastanesi / patoloji hastanesi / onkoloji hastanesi / KBB ve göz hastanesi / meslek hastalıkları hastanesi olacak şekilde büyük bir kompleks olarak planlamaktayız. Bunun yanı sıra son gelişmiş teknolojide tıbbi malzemeler ve donanımların kullanılacağı hastanede 180 adet poliklinik olacak. Dolayısı ile Hem Tıp Fakültesi öğrencilerimize uygulama sahasında geniş bir yelpaze sunulmuş olacak hem de halkımıza alanında uzman akademisyenlerimiz tarafından hizmet verilmesi sağlanmış olacaktır.”

Bahsettiğiniz büyüklükteki bir hastane için şüphesiz oldukça donanımlı bir Tıp Fakültesi desteği gerekir. Fakültedeki öğretim elemanı ve öğrenci sayısındaki gelişme ile teknolojik yatırımlar hakkında bilgi alabilir miyiz?

“2011 yılında eğitim öğretime başlamamış olan ve 18 öğretim üyesi bulunan Tıp Fakültesi; bu gün 65 öğretim üyesi ile eski fakat işlevsel hale getirilmiş binası ve donanımlı laboratuvarlarında 1. sınıftan 4. sınıfa kadar toplam 206 öğrenciye eğitim vermektedir. Tıp Fakültesinin Morfoloji binası 12.000 m2 kapalı alana sahip olup bu binada 567 kişilik konferans salonu, 198’er kişilik üç adet amfi, 56 kişilik 4 adet derslik, toplamda 600 myi bulan 8 laboratuvar, anabilim dallarına ait mekânlar, klinik araştırmalar etik kuruluna ve Tıp Dergisine ait bölümler bulunmaktadır. Ayrıca yine akademisyenlerimizin araştırmaları için deney hayvanları laboratuvarının da geçtiğimiz ekim ayında kurulumu tamamlanarak akademisyenlerimizin hizmetine sunulmuştur.”

Hastanenin Ordu ve çevresine ne gibi katkıları olacak?

"Nitelikli sağlık personelleri ve fiziksel yeterlilikleriyle ilimiz ve bölgemizde öne çıkacak olan hastanemiz hem öğrencilere geniş bir uygulama alanı sunması hem de geniş bir hasta grubuna hitap etmesi açısından sağlık alanındaki ihtiyaçlarımıza yüksek ölçüde cevap verecektir. 600 yataklı hastanemizin faaliyete geçmesi ile Ordu da sağlık alanında büyük bir eksiklik giderilmiş olacaktır. Öncelikli olarak birçok sağlık sorunları nedeniyle çevre illere gitmek durumunda kalan halkımızın mağduriyetini gidermeyi, bunun yanı sıra hastanemize çevre illerden de hasta kabulü yaparak bölgemizde de ön plana çıkmayı amaçlıyoruz. Böylece tıp alanında uluslararası kabul gören hekim ve akademisyenler yetiştirme gayesiyle, hem akademik anlamda ülkemizin ve dünyanın sağlık sorunlarına çağdaş ve uygulanabilir çözümler üreterek eğitim ve araştırma çalışmaları ile uluslararası standartlara ulaşmayı hem de diğer alanlarda olduğu gibi sağlık alanında da verilen kaliteli hizmetlerle en iyiyi hedeflemekteyiz."

ODÜ BASINT.C. Ordu Üniversitesi © 2015 Cumhuriyet Yerleşkesi PK 52200 Altınordu / ORDU Telefon : 0 ( 452 ) 226 52 00
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı