E-Posta İletişim Telefon Rehberi Önemli Linkler BİDB Servis

Çanakkale Zaferi, Emperyalist Güçlere ‘İnsanlık ve Medeniyet Dersi’ Veren Mehmetçiğin Ruhudur.

10.04.2015

Üniversitemizde düzenlenen ve ulusumuzun kurtuluş mücadelesinde eşsiz bir yere sahip olan Çanakkale Zaferi’ndeki vatan aşkının konu alındığı “Kültürel Mirasımız Çanakkale Ruhu” adlı konferansta duygulu anlar yaşandı.

Üniversitemiz Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’na bağlı faaliyet gösteren Bilim, Kültür ve Sanat Kulübü’nün organizasyonu ile Doç. Dr. Abdullah Eren’in ev sahipliğinde düzenlenen konferansa Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Saim Zeki Bostan, akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.   

ODÜ Fen Edebiyat Fakültesi Seminer Salonu’nda gerçekleştirilen konferansa konuşmacı olarak katılan Üniversitemiz Ortak Zorunlu Dersler Öğretim Görevlisi Mustafa Büyük 20. Yüzyıla damgasını vuran Çanakkale Savaşları’nı konu alan sunumunda “Size Taarruzu değil Ölmeyi emrediyorum” diyen bir komutan ve o emre harfiyen uymakta en ufak bir tereddüt göstermeyen kahraman askerlerimizin şanlı mücadelesi ile bu mücadele esnasında yaşanan olayları anlatarak tarihe ışık tuttu.

“Çanakkale Savaşları’nı kazandıran unsur 1. Dünya Savaş’ında kendi emperyalist amaçlarını meşrulaştırmak için ‘Biz Asya’ya medeniyet götürüyoruz.’ diyerek vatan topraklarımıza saldıran güçlere, ‘insanlık ve medeniyet dersi’ veren Mehmetçiğin ruhudur” diyen Öğretim Görevlisi Mustafa Büyük, konferansta kıtlık ve yoksulluk altında önce vatan diyerek savaşlarda şehit düşen kahraman askerlerimizin acı ve hüzün dolu hikayelerini de katılımcılarla paylaştı.

“Çanakkale Muharebelerini kazandıran ruh; gördüğümüz sararıp solmuş Mehmetçik resimlerinde, yazılan çizilen resmi kayıtlarda ve mektuplarda olduğu gibi kaput, postal, süngü, top, tüfek, mermi, barut, yemek, ekmek fukarası olan ama tarihin hiçbir döneminde vatan, devlet bayrak, din, edep, ahlak, zafer ve merhamet fukarası olmamış olan Yüce Türk Milletinin Ruhudur! Dedelerimizin, ninelerimizin, vatanını, evladından aziz bilen analarımızın, babalarımızın; vatanını sevdiğinden aziz bilen bacılarımızın ruhudur. Benim ruhumdur! Sizin ruhunuzdur! Asker, Sivil, hepimizin ruhudur.”

Çanakkale savaşlarına ait video sunumuyla da desteklenen konferans, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Saim Zeki Bostan’ın Öğretim Görevlisi Mustafa Büyük’e teşekkür plaketi vermesi ile son buldu.

ODÜ BASIN

  T.C. Ordu Üniversitesi © 2015 Cumhuriyet Yerleşkesi PK 52200 Altınordu / ORDU Telefon : 0 ( 452 ) 226 52 00
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı