E-Posta İletişim Telefon Rehberi Önemli Linkler BİDB Servis

ODÜ İlahiyat Fakültesi'nin Düzenlediği “Din, Gelenek ve Ahlak Bağlamında Mahremiyet Algıları Sempozyumu” Başladı.

27.03.2015

Üniversitemiz İlahiyat Fakültesinin; Ordu Büyükşehir Belediyesi, Altınordu Belediyesi ve Türkiye Diyanet Vakfının destekleriyle organize ettiği “Din, Gelenek ve Ahlak Bağlamında Mahremiyet Algıları Sempozyumu” düzenlenen açılış töreni ile başladı.

ODÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yavuz Ünal’ın ev sahipliğinde ODÜ Tıp Fakültesi Morfoloji Binası Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen Sempozyumun açılışına; Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Ordu Cumhuriyet Başsavcısı Metin Uslu, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, Ordu İl Emniyet Müdürü Caner Tayfur, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Nuri Yılmaz, Prof. Dr. Saim Zeki Bostan, Prof. Dr. Ahmet Ali Bayhan, İstanbul İl Müftüsü Prof. Dr. Rahmi Yaran, Ordu İl Müftüsü Mustafa Kolukısaoğlu, fakülte dekanları, enstitü-yüksekokul müdürleri, ODÜ Genel Sekreteri Metin Karakuş, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, akademisyenler, idari personeller, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.

Türkiye genelinden çok sayıda bilim adamının ağırlandığı ve oldukça geniş katılımla düzenlenen sempozyum, saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasının ardından Ordu Yalı Camisi İmamı Murat Sivrikaya’nın Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Sempozyumun açılışında ilk sözü ODÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yavuz Ünal aldı. Sempozyumun düzenlenmesi noktasında desteklerini esirgemeyen başta Büyükşehir Belediyesi olmak üzere tüm kurumlara teşekkür ederek konuşmasına başlayan Prof. Dr. Yavuz Ünal, düzenlenen sempozyumun disiplinler arası çalışma bağlamında güzel bir örnek olacağını ifade etti. 3 gün boyunca devam edecek olan Sempozyum da bütün boyutlarıyla ele alınacak mahremiyet kavramı ile ilgili referans metin de oluşturulmasının hedeflendiğini belirten Prof. Dr. Ünal, mahremiyet ifadesinin yaygın kullanımı olan “mahrem, na-mahrem” ifadesinin nikah konusuna indirgenmemesi gerektiğini vurguladı.

“Mahremiyet kavramı, dini anlamda tesettürün biçiminden boyutuna, sosyal ilişkilerin formatına, ahlak ilkelerinin belirlenmesine, özel hukukun oluşumuna ve hatta mimarinin biçimlenmesine kadar birçok alanı doğrudan ilgilendiren medeniyetimizin ana kavramlarından birisidir. Özetle mahremiyet algısı, estetikten mimariye, ahlak ilkelerinden hukuka bütün hayatı yönlendirmektedir. Din farklı sosyal katmanlara göre kurallarını koymuş, sınır ve ilkelerini belirlemiştir. Kişi ile eşi, çocukları, hemcinsleri ve karşı cinsler arasında onu müstakil ve onurlu bir varlık olarak tanıyan, kişilik haklarını koruyan, kötülüğe giden yolların da önünü kapatan bir denge kurmuştur.”

Yavuz Ünal’ın konuşmasının ardından söz alan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç ise kurulduğundan bu yana büyük bir yol kat eden Ordu Üniversitesi’nin böylesine büyük bir organizasyona ev sahipliği yapmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Genç bir üniversite olmasına rağmen Ordu Üniversitesi'nin akademik anlamda büyük işlere imza attığının altını çizen Rektör Prof. Dr. Yarılgaç, Sempozyumun düzenlenmesi konusunda desteklerini esirgemeyen Büyükşehir Belediyesi’ne de teşekkür etti.

“Göreve geldiğimiz ilk zamanda İlahiyat Fakültesi kurulması için çalışma başlattık. Çok yönlü ve yoğun çalışmalarımızın ardından İlahiyat Fakültesini kurmuş olduk. Ordu Üniversitesi 2006 yılında kurulan genç bir üniversite, ancak hem yapısal hem de bilimsel anlamda bugüne kadar önemli başarılara imza attı. Bölgesine ve şehrine kattığı kazanımlar, insanlığına kattığı kazanımlar ortadır. İlahiyat Fakültemizin düzenlemiş olduğu ve böylesine geniş katılımlı, Türkiye’nin birçok ilinden çok sayıda üniversite ve kurumdan alanında uzman bilim adamlarının bir araya geldiği bu sempozyum da bunun en önemli göstergesidir. Bu anlamda Ordu’da bir ilk olan ve 3 gün boyunca aynı anda 3 salonda oturum gerçekleştirilerek 77 bildirinin sunulacağı 'Din, Gelenek ve Ahlak Bağlamında Mahremiyet Algıları Sempozyumu'nun düzenlenmesinde emeği geçen İlahiyat Fakültemiz ile başta Büyükşehir Belediyesi olmak üzere tüm kurum ve kuruluşlarımıza teşekkürlerimi sunarım. “

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç’ın ardından kürsüye çıkan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz ise konuşmasında mahremiyet kavramının değişik boyutlarının ele alınacağı ve modern dünyada kendi iç dünyası ile çevresi arasında gelgitler yaşayan insanın sorunlarına bilimsel bir bakış açısının getirileceği bu sempozyumun, bilimsel değerlendirmelerin yanı sıra insan vicdanına dokunan yanı olması nedeniyle de önem taşıdığını vurguladı. Enver Yılmaz, mahremiyet kavramının tek başına bireysel olarak değil geniş boyutlu ele alınması gerektiğini de sözlerine ekledi.

“Hz. Peygamberin 'Veda Hutbesini' hepimiz biliriz. Orada ‘Ey İnsanlar! Bu günleriniz nasıl bir mukaddes gün ise, bu aylarınız nasıl bir mukaddes bir ay ise, bu şehriniz nasıl bir mukaddes bir şehir ise canlarınız, mallarınız ve namusunuz da öyle mukaddestir. Her türlü mahremiyet ihlalinden korunmuştur’ denilmektedir. Peygamber Efendimiz, insanlık ve topyekün bütün şehirler için en önemli dinamiklerden biri olan mahremiyet olgusuna dikkat çekmektedir. Biz bugün insanlığın içine düştüğü sıkıntılardan sıyrılabilmesi için mahremiyeti daha iyi anlamak zorundayız. Bu itibarla her evin kapısının özel bir dünyaya açıldığını, her insanın temsil ettiği değerler bakımından mikrokozmos yani küçük bir alem olduğunu ve mahremiyetin tek başına bireyselliğe vurgu yapmadığını onun aynı zamanda kolektif şuurun tesis edilmesinde de anahtar bir kavram olduğunu idrak etmemiz gerekir.”

Sempozyum açılışında son sözü alan Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu ise güzel ahlak ve maneviyatın önemine dikkat çekti.

“Bütün dinler akıl sahibi insanlar için inmiştir. Bizim dinimizin temel fonksiyonu da, güzel ahlakı tamamlamak için gönderilmiştir. Ecdadımız edebe, hayaya, son derece önem vermiştir. Toplumda ahlak ve maneviyat tam anlamıyla içimize işlemiş olsa, kendimiz için istemediğimiz hiçbir şeyi başkası içinde istemesek, komşumuz açken tok yatmasak, komşu çocuklarını kendi çocuklarımızdan ayırt etmesek, onlara ahlak ve maneviyat davranışları konusunda uyarılarda bulunsak, herkes hakkına razı olsa, herkes birbirinin elinden ve dilinden emin ahlakı ile ahlaklanabilsek, toplumda polise, jandarmaya ve kilide ihtiyaç duyulur mu? Düzenlenen sempozyumla, burada bulunan hocalarımız bize açıklamalarda bulunacak, bizleri aydınlatacak. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum “

Sempozyum, açılış konuşmalarının ardından başkanlığını Prof. Dr. Sadık Kılıç’ın yaptığı “Nasslar Çerçevesinde Mahremiyet, İffet ve Haya” konulu genel oturum ile başladı. 30’u üniversite olmak üzere 42 farklı kurumdan 21 farklı bilim dalından alanında uzman toplam 79 bilim adamının katılım gösterdiği sempozyum 3 gün boyunca “Din, Gelenek ve Ahlak Bağlamında Mahremiyet Algıları” çerçevesinde çeşitli konu başlıkları altında devam edecek.

ODÜ BASIN

 

 

 

 T.C. Ordu Üniversitesi © 2015 Cumhuriyet Yerleşkesi PK 52200 Altınordu / ORDU Telefon : 0 ( 452 ) 226 52 00
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı