E-Posta İletişim Telefon Rehberi Önemli Linkler BİDB Servis

Rektör Prof. Dr. Tarık Yarılgaç'ın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kutlama Mesajı

07.03.2015

8 Mart Dünya Kadınlar Günü, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kadınların eşitlik, özgürlük ve dayanışma içinde, daha huzurlu ve daha güvenli bir ortamda, toplumsal hayatta hak ettikleri konuma gelme mücadelesinin simgesi olarak kutlanmaktadır.

Sağlıklı ve gelişmiş toplumların yegâne teminatı olan kadınlarımızın yüzyıllardan beri sürdürdükleri bu mücadelesinde, yaşam standartlarının yükseltildiği, çalışma koşullarının ve sürelerinin kadınların niteliklerine göre yeniden şekillendirildiği, her türlü baskı ve ayrımcılığa karşı kanunlar nezdinde korundukları, daha eşit ve daha adil bir dünyanın oluşturulmasında onlara destek olunmalıdır.

Güçlü, mutlu ve müreffeh bir ülke olabilmenin en önemli şartının kadınlarımızın her açıdan güçlendirilmesine bağlı olduğunu unutmamalıyız.

Ülkemizin meşakkatlerle dolu kuruluşunda Anadolu kadınının üstlendiği rol hafızalarımızdan silinmeyecektir. Kurucumuz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün "Dünyada hiçbir milletin kadını, ‘ben Anadolu kadınından daha fazla çalıştım, milletimi zafere götürmekte Anadolu kadını kadar himmet gösterdim' diyemez" sözleri de Anadolu kadının milli mücadeledeki önemini en güzel şekliyle özetlemiştir. Ne mutludur ki bize Türk kadını, dünyadaki kadın haklarının gelişimi konusunda da yollar kat etmiş, Cumhuriyetle birlikte eşit birey, eşit yurttaş olarak toplumsal yaşam içerisinde yerini almayı başarmıştır.  

Ailenin özü, toplumsal değerlerin taşıyıcısı ve koruyucusu, şefkatin, fedakârlığın, sabrın sembolü olan kadınlarımızın Dünya Kadınlar Günü’nü en içten dileklerimle kutluyor, hiçbir kadınımızın haksızlığa uğramadığı, şiddete maruz kalmadığı aydınlık dolu mutlu yarınlar diliyorum.

REKTÖR

Prof. Dr. Tarık Yarılgaç

 T.C. Ordu Üniversitesi © 2015 Cumhuriyet Yerleşkesi PK 52200 Altınordu / ORDU Telefon : 0 ( 452 ) 226 52 00
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı