E-Posta İletişim Telefon Rehberi Önemli Linkler BİDB Servis

Üniversitemiz “Kameralı Güvenlik Sistemi(CCTV)”nin Açılışı Yoğun Bir Katılımla Gerçekleştirildi.

05.03.2015

Akademik ve fiziki alanlarda gelişimini hızla sürdüren Üniversitemizde en son teknoloji kullanılarak kurulan  “Kameralı Güvenlik Sistemi(CCTV)”nin açılışı yoğun bir katılımla gerçekleştirildi. Rektör Prof. Dr. Tarık Yarılgaç’ın ev sahipliğinde düzenlenen açılış törenine Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Ordu İl Cumhuriyet Başsavcısı Metin Uslu ve Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş ile Üniversitemiz akademisyen ve idari personelleri katıldı.

Giriş kapısından plaka tanıma sistemine, izleme merkezinden kayıt birimine kadar tam donanımlı teknoloji ile son derece güvenli bir şekilde kurulumu gerçekleştirilen “Kameralı Güvenlik Sistemi (CCTV)” nin açılış konuşmasını Rektör Prof. Dr. Tarık Yarılgaç yaptı. Konuşmasında Güvenlik Sistemi Projesi’nin salt bir güvenlik sistemi olarak değil birçok altyapı teknolojisini de içerisinde barındıran bir sistem olarak algılanması gerektiğini belirten Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, bu sistemin koruma ve güvenlik hizmetlerinin sağlanması aşamasında çevreye en duyarlı, rahatsızlık vermeyen ancak tam ve etkili güvenlik sağlayan bir sistem olduğunu vurguladı:

“Üniversitemizin güvenlik ve bilgi teknolojilerini birleştiren bir yatırım olarak gördüğümüz “Kameralı Güvenlik Sistemi” projesi, ilk bakışta güvenlik altyapısına ilişkin bir yatırım gibi görünse de; gerçekte yerleşke trafiğinin düzenlenmesinden yerleşke giriş çıkışlarının mimarisinin yeniden ele alınmasına; yemekhane, park yeri ve öğrenci işleri gibi sosyal aktivitelerin düzenlendiği yerlerin teknolojik alt yapıya kavuşturulmasından Üniversite içi hizmetlerin tek bir merkeze toplanmasına kadar farklı nitelikteki pek çok amaca hizmet etmektedir. Kameralı Güvenlik Sistemi Projesi; personel, öğrenci ve misafirlerin yerleşke içerisine girişlerinden çıkışlarına kadar sürdürecekleri tüm faaliyetlerin kayıt altına alındığı daha hızlı, etkin ve verimli biçimde kullanım imkanı sağlayan teknolojik alt yapı bütünüdür.”

Rektör Prof. Dr. Yarılgaç, projenin kurulum aşamasında çevreye ve kişilerin yaşam haklarına saygı gösterilerek çalışmaların tamamlandığını da sözlerine ekledi:

Bu projenin fizibilite aşamasında Üniversite olarak en çok üzerinde durduğumuz konu: İçişleri Bakanlığı ve YÖK’ün ‘Üniversitelerde Alınacak Güvenlik Tedbirleri’ Genelgesi uyarınca Yerleşke ve Kurum güvenliğinin sağlanması ve öğrencilerimizin, personellerimizin yerleşke içerisindeki hareket özgürlüklerini kısıtlamayacak, onları rahatsız etmeyecek ve kişisel haklarına saygılı olacak ölçütlere hassasiyetle riayet edilmesi olmuştur.

Konuşmasında ODÜ İdari ve Mali İşler Daire Başkanlığı bünyesi kapsamında 2011 yılından bugüne, üniversitemizde yapılan yatırımlara da değinen Rektör Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, bilgi işlem altyapı projeleri, Merkezi Araştırma Laboratuvarları ve Diş Hekimliği Fakültesi’nin kurulumu gibi yatırımlar için genel giderler hariç bugüne kadar 30 milyon TL yatırım yapıldığını ifade etti:

“Bilindiği üzere, 2011 Yılı Hedef Projesi “Diş Hekimliği Fakültesi ve Hastanesi'nin kurulması işi 2011 yılından bu zamana 4 milyon 800 bin TL’lik bir yatırımla gerçekleştirilmiştir. Yine 2012 yılında 31 adet Laboratuvar Sistemi 1 milyon 500 bin TL bedelle Tıp, Ziraat ve Fen Edebiyat Fakültelerimize kazandırılmış ve günümüze kadar toplamda 3 milyon 500 bin TL yatırım ile cihaz donanımı tamamlanmıştır. Yine 2013 Yılı Hedef Projesi olarak 5 milyon 750 bin TL yatırım ile Merkezi Araştırma Laboratuvarımız an itibariyle hizmete hazır hale getirilmiştir. Ayrıca 2013 ve 2014 yıllarında Üniversitemiz Bilgi İşlem altyapısı için toplam 1 milyon 500 bin TL yatırım yapılmıştır. Üniversitemizde 4 yılda genel harcamalar hariç nitelikli eğitim yatırımları için 30 milyon TL'yi aşan yatırımlar yapılmıştır.”

Rektör Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, konuşmasının ardından sistemin açılış kurdelasını protokol üyeleri ile birlikte kesti. Kurdela kesiminin ardından İdari ve Mali İşler Daire Başkanı Kürşat Taştan ve Bilgi İşlem Daire Başkanı Muhittin Aksu, sistemin tüm altyapısı ve nasıl çalıştığı hakkında protokol üyelerine sunum yaptılar.

En Son Teknoloji ile Donatılan Sistem ile 136 Kamera Kampüs İçerisine Yerleştirildi.

ODÜ İdari ve Mali İşler Daire Başkanlığı bünyesinde yapımı tamamlanan “Kameralı Güvenlik Sistemi (CCTV)” son derece güvenli ve konforlu teknolojik alt yapısı ile üniversitemiz öğrenci, personel ve misafirlerine kampüs içerisinde güvenli eğitim ve yaşam alanları sunuyor. 5000 metre kazı çalışmaları neticesinde 10 bin metre fiber kablo döşemesi yapılan ve toplamda 1,5 milyon TL’ye mal olan “Kameralı Güvenlik Sistemi (CCTV)”nin kurulumu kapsamında power eternet özelliği taşıyan 198 Tb depolama disk kapasiteli, sistem animasyon ve olay tanıma özelliğine sahip son teknolojik imkanları barındıran kameralar kullanıldı. Kablo, disk ve kamera arızaları gibi sistemin çalışmasını engelleyen durumlar için de özel önlemler alınan ve elektrik, İnternet vb. şebeke kesintilerinde dahi herhangi bir aksaklığa sebebiyet vermeden çalışmasını sürdürebilen “Kameralı Güvenlik Sistemi (CCTV)” kurulumu kapsamında 14 adet hareketli dome kamera, 109 adet sabit kamera ve 13 adet sabit dome kamera olmak üzere toplamda 136 adet kamera kampüs içerisine yerleştirildi.

Güvenli Kampüs Yaşam Alanı Oluşturuldu.

Kameralar tarafından elde edilen bilgi ve verilerin dışa aktarımının mümkün olmadığı sistemde yönetim, izleme ve saklama birimlerinin ayrı lokasyonlarda olması sağlanarak bilgi güvenliği kontrol altına alınmış olup kayıt altına alınan görüntüler 13 adet 42 inç ve 4 adet 22 inç monitörün bulunduğu “Kameralı Güvenlik Sistemi (CCTV)” yönetim merkezinden izlenebilecek. 2014 yılının hedef projelerinden bir tanesi olarak hayata geçirilen “Kameralı Güvenlik Sistemi (CCTV)”ne ayrıca Üniversitemiz kapı geçiş sistemi de entegre edilerek kapı otomasyonu sağlanmış ve yerleşke içerisindeki otopark ile toplu yaşam alanlarının güvenliği de arttırılmış oldu. 

ODÜ BASINT.C. Ordu Üniversitesi © 2015 Cumhuriyet Yerleşkesi PK 52200 Altınordu / ORDU Telefon : 0 ( 452 ) 226 52 00
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı