E-Posta İletişim Telefon Rehberi Önemli Linkler BİDB Servis

Üniversitemizde "Kampüs Alanı Örnek Peyzaj ve Düzenleme Çalışmaları" Devam Ediyor.

20.01.2015

Ordu Üniversitesi'ne ait yerleşke alanlarının gelişimi ve ihtiyaçları doğrultusunda yapısal ve bitkisel peyzaj projeleri geliştirmek, bölgenin ekolojik koşullarına göre çevre düzenleme çalışmalarında kullanılacak olan bitki ve tohumları belirlemek, temiz, düzenli, bakımlı ve doğayla iç içe bir kampüs alanı içerisinde estetik ve fonksiyonel dış mekan ortamları oluşturmak, bitki flora ve faunası açısından zengin ağaçlandırma ve çiçeklendirme faaliyetlerinin gerçekleştiği yeşil alanda Ordu Üniversitesi öğrencilerinin keyifli vakit geçirebilmelerini sağlamak gibi önemli bir görevi yerine getiren Ordu Üniversitesi Çevre Düzenleme Müdürlüğü, 2014 yılında kampüs alanı içerisinde 20 farklı türdeki 500 adetin üzerinde ağaç ve ağaççık, 45 farklı türde 1300 adetin üzerinde çalı türü vb. birçok bitkisel materyal dikimi gerçekleştirdi.

Ordu Üniversitesi Çevre Düzenleme Müdürlüğü faaliyetleri kapsamında 2014 yılı içerisinde ana arterler boyunca yer alan refüj ve kavşaklar düzenlenirken bitki dikilen ve ağaçlandırma yapılan alanlar aynı zamanda çimlendirildi. Kampüste bulunan boş alanlara koruluk oluşturularak kampüsün kitlesel yeşil alana kavuşması sağlandı. Bunların yanı sıra ileriye dönük gölgelik alan oluşturması amacıyla otopark çevreleri ağaçlandırıldı.

Ayrıca girişi karşılayan ana kavşak, yörenin tabiatına uygun - çoğunluğunu küçük ve bodur çalıların oluşturduğu - bir "Kaya Bahçesi" ile çözümlendi. Kaya Bahçesi;  Japon Akçaağacı, Bodur Mavi Ladin, Erica, Hebe, Yayılıcı Muşmula, Baston Gardenya, Çuha Çiçeği, Sarı Papatya, Cennet Bambu, Kamkat, Akuba, Kül Çiçeği, Sklamen, Acem Halısı, Alacalı Carex, Çikolata Carex, Piramit Ligustrum, Sarı Boya Çalısı, Kırmızı Kordilin, Pitosporum, Mavi Çim, Bodur Berberis, Sikas, Altuni Taflan, Leylandi Melez Servisi, Yayılıcı Mine, Top Şimşir gibi bitkileri içerisinde barındırmaktadır.

Ordu Üniversitesi Çevre Düzenleme Müdürlüğü'nün faaliyetlerini değerlendirerek kampüs alanlarının sadece binalar ve sınıflardan ibaret olmadığını, oluşturulan yeşil alanları ile de öğrencilere hizmet verdiğini belirten Rektör Prof. Dr. Tarık YARILGAÇ, mevcut yeşil alanların estetik anlamda değer kazanması ve mevsimsel değişimlerin hesaplanarak buna uygun bitki türlerinin kampüs alanlarında hayat bulmasının hem üniversitemiz hem de şehrimiz için nezih bir ortam oluşturacağını ifade etti. Rektör Prof. Dr. YARILGAÇ, kampüs alanımızda estetik ve fonksiyonel özellikleri ile öne çıkan bitkilerin dikim çalışmalarının ve yeşil alan miktarını artırmaya yönelik faaliyetlerin devam edeceğini dile getirerek yapılan çalışmalarda kampüs alanının çevre düzenleme adına eksiklikleri gidererek kampüs alanındaki bitki sayısı ve çeşitliliği artırmanın amaçlandığını belirtti.

ODÜ BASIN

 

 T.C. Ordu Üniversitesi © 2015 Cumhuriyet Yerleşkesi PK 52200 Altınordu / ORDU Telefon : 0 ( 452 ) 226 52 00
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı