E-Posta İletişim Telefon Rehberi Önemli Linkler BİDB Servis

Üniversitemizin de Katkı Sağladığı "ORDİF'52" Ordu İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı" Büyük İlgi Gördü.

23.10.2014

Ordu Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından organize edilen ve bu yıl ilki düzenlenen ORDİF'52 "Ordu İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı", Ordu Kültür ve Sanat Merkezi'nde yoğun katılımla açıldı.

İşverenlerle iş arayanları ortak bir platformda buluşturarak issizliği minimum seviyeye indirip istihdamın arttırılmasını amaçlayan ORDİF'52 "Ordu İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı"na Ordu Valiliği, Ordu Büyükşehir Belediyesi, Ordu Ticaret ve Sanayi Odası, Ünye Ticaret ve Sanayi Odası, Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası, Ordu Esnaf ve Sanatkarlar Odası ile birlikte Üniversitemiz de destek oldu. Ordu'dan 52 firmanın stant açtığı fuarın açılış törenine Vali İrfan BALKANLIOĞLU, Büyükşehir Belediye Başkanı Enver YILMAZ, Cumhuriyet Başsavcısı Metin USLU, Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tarık YARILGAÇ, İŞKUR Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Ali ÖZKAN, Vali Yardımcıları Ömer ADAR, Engin AVCI, Altınordu Belediye Başkanı Engin TEKİNTAŞ, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü İsa KAYMAK, İlçe Belediye Başkanları, ODÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Saim Zeki BOSTAN, Ünye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Güven MURAT, Üniversitemiz akademisyenleri ve öğrencileri katıldı.

Şehitler anısına bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Ordu Büyükşehir Belediyesi Halk Oyunları Ekibi’nin folklor gösterisinin sergilendiği fuarın açılış konuşmasını Ordu Çalışma ve İş Kurumu Başkanı İsa KAYMAK yaptı. Fuarları bir şehrin kültürel dokusunu meydana getiren organizasyonlar olarak tanımlayan İsa KAYMAK, bu tarz fuarların giderek yaygınlaşacağını belirterek fuara katılan 52 firmaya üstlendikleri sosyal sorumlulukları dolayısı ile teşekkür etti.

İŞKUR Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Ali ÖZKAN ise konuşmasında nitelikli iş gücünün önemine değindi. Dünyadaki en önemli sorunlardan bir tanesinin işsizlik olduğunun altını çizen Mehmet Ali ÖZKAN işsizliğe paralel olarak işverenlerin de nitelikli işçi bulma konusunda sıkıntı yaşadıklarını ifade etti. İnsan kaynaklarına yaptıkları yatırımların işletmeleri rekabette bir adım öne çıkardığını vurgulayan ÖZKAN, Ordu da ilk kez gerçekleştirilen bu fuarla iş arayan ve nitelikli işçi arayan işverenleri buluşturmayı hedeflediklerini belirterek, okul sıralarında, üniversitelerde okuyan öğrencilere iş piyasası hakkında bilgi vermek, staj imkanları oluşturmak ve mezun olduklarında da üniversite, sanayiciler ve sivil toplum kuruluşlarının desteği ile iş piyasasına daha güçlü, daha nitelikli olarak girmelerini amaçladıklarını söyledi. 

Açılış konuşmasında söz alan Büyükşehir Belediye Başkanı Enver YILMAZ ise  ”Ordu İlinde bu tür organizasyonların başlaması önümüzdeki süreç açısından İŞKUR vasıtasıyla işin paydaşları ile buluşması için önemli bir örnektir. Burada arz ve talep birleşme noktasında somut adımlar atıyor. Bir tarafta istihdam, bir tarafta iş ve işsizlik...” diyerek, fuarın hayırlı olması temennisinde bulundu.

Törende son sözü alan Vali İrfan BALKANLIOĞLU ise, toplumların gelişmesinde istihdamın ve nitelikli iş gücünün son derece önemli olduğunu vurgulayarak düzenlenen bu fuar sayesinde işverenlerle işçileri karşılıklı buluşturarak işsiz sayısını azaltmayı hedeflediklerini belirtti. "Okumak ve bir şeyler öğrenmekteki maksat iyi bir gelecek ve iş sahibi olmaktır" diyen Vali BALKANLIOĞLU, iş sahibi olmak isteyen gençlere seslenerek, öz güven içinde kendilerine yatırım yapmalarını istedi. Vali BALKANLIOĞLU, “İş arayan insanların büyük bir bölümü kendisini iyi pazarlayarak, niteliğini iyi anlatarak iş arama yerine, yakınlarını bazen ise anne ve babasını göndererek, acındırmak suretiyle işe girmeye çalışıyor. Kimse kimseye acıdığı için maalesef iş vermiyor. Acıdığı için insanlar sadaka verir, iş vermez. O nedenle kendimize önce güveneceğiz. Bu güven olacak kendimizde. Çünkü siz kendinizi güçlü ve güvenli hissederseniz, karşıdaki de sizi öyle algılar. Bitmiş, tükenmiş, zavallı, iş bulamaz, hiç kimse bana iş vermez diye algılarsanız hakikaten karşınızdaki insanlar da sizi öyle kabul ederler ve bu sebeple kısır bir döngüye girersiniz. Bu çaresizlik döngüsü çok kötüdür. Bu döngüyü kırmak elimizde olmalıdır.” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından, 2013 yılı istihdamına katkı sağlayan Çamsan A.Ş, Ordu Medicalpark Hastanesi Genel Müdürü Murat KALAFAT, CRS Tekstil, Doğuş Çay, TV52, Altaş Tv ile Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu öğrencisi Sercan ÇİLİNGİR'e; Vali İrfan BALKANLIOĞLU, Büyükşehir Belediye Başkanı Enver YILMAZ, Cumhuriyet Başsavcısı Metin USLU, Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tarık YARILGAÇ ve diğer protokol üyeleri tarafından plaket takdim edildi.

 ORDİF'52 "Ordu İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı"açılış töreninin ardından Vali İrfan BALKANLIOĞLU, Büyükşehir Belediye Başkanı Enver YILMAZ, Cumhuriyet Başsavcısı Metin USLU, Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tarık YARILGAÇ, İŞKUR Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Ali ÖZKAN ve diğer protokol üyeleri fuar alanında Üniversitemizin de aralarında bulunduğu 52 kuruluşun stantlarını gezerek firma yetkililerinden çalışmaları hakkında bilgi edindiler.

Üniversitemiz akademisyenlerinin sempozyum verdiği fuarda üniversitemizi temsilen Teknik Bilimler MYO ve  Sosyal Bilimler MYO tanıtım standı açtı.  Üniversitemiz standını ziyaret eden Vali İrfan BALKANLIOĞLU ve Büyükşehir Belediye Başkanı Enver YILMAZ, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Tarık YARILGAÇ'tan yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

ORDİF'52 "Ordu İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı" kapsamında Üniversitemiz adına Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Saim Zeki BOSTAN, Ünye İİBF Dekanı Prof. Dr. Güven MURAT, Ünye İİBF Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölüm Başkanı Doç. Dr. Gürol ÖZCÜRE ve Sosyal Bilimler MYO Müdürü Yard. Doç. Dr. Adem KULAÇ tarafından "Ordu İlinde Çalışma Hayatı ve İstihdam" konulu panel düzenlendi. Üniversite öğrencilerinin katıldığı panelde çalışma hayatındaki sorunlar başta olmak üzere istihdamın arttırılması ve işsizliğin çözüm yolları üzerinde duruldu.

ODÜ BASIN

 

 T.C. Ordu Üniversitesi © 2015 Cumhuriyet Yerleşkesi PK 52200 Altınordu / ORDU Telefon : 0 ( 452 ) 226 52 00
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı