E-Posta İletişim Telefon Rehberi Önemli Linkler BİDB Servis

ODÜ’den Bölge Ekonomisi İçin Dev Proje: AB Mevzuatına Uyumlu “Serbest Sistem Yumurta Tavukçuluğu” Projesi Hayata Geçti.

25.09.2014

Kurulduğundan bu yana Ordu ve Karadeniz Bölgesi'nde geliştirdiği projeler ile adından başarıyla söz ettiren Ordu Üniversitesi toplumsal bir projeye daha imza attı. Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü'nün titiz araştırmaları sonucu ortaya çıkan ve Karadeniz Bölgesi'nde fındık üretiminin yanında fındık köklerine zarar vermeden Yumurta Tavukçuluğu yapılabilmesine imkan tanıyan “Doğu Karadeniz Bölgesinde Serbest Sistem Yumurta Tavukçuluğunun Yaygınlaştırılması”adlı proje bugün düzenlenen açılış töreni ile hayata geçti.

AB’ye giriş sürecinde ülkemizde AB mevzuatının getirdiği yeniliklere ve değişimlere de uygun olan Serbest Sistem Yumurta Tavukçuluğu modelinin hem geleneksel kafes sistemleri ile üretilen yumurtalara ve hem de köy yumurtalarına alternatif oluşturacağı gibi bölge ekonomisine de çok önemli katkı sağlayacağı öngörülmektedir.

DOKAP(Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı) tarafından onay verilen ve Ordu Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile Ordu Ziraat Odaları'nın da tam destek verdiği “Doğu Karadeniz Bölgesinde Serbest Sistem Yumurta Tavukçuluğunun Yaygınlaştırılması” konulu projenin model işletme açılışı, Ordu Valisi İrfan BALKANLIOĞLU, Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Ekrem YÜCE, Ordu Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Nuri YILMAZ, Altınordu Belediye Başkanı Engin TEKİNTAŞ, Ordu Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kemal YILMAZ, Altınordu Ziraat Odası Başkanı Uğur CÖRÜT, Proje Koordinatörü Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölüm Başkanı Doç. Dr. İsmail DURMUŞ, Proje Eğitim Koordinatörü Doç. Dr. Sezai ALKAN, Tavukçuluk Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Serdar KAMANLI, İlçe Ziraat Odası Başkanları, Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü öğretim üyeleri ve vatandaşların katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Çok sayıda çiftçinin de katıldığı törende açılış konuşmasını Ordu Ziraat Odası Başkanı Uğur CÖRÜT yaptı. Konuşmasına projenin özellikle fındıkta yaşanan afetten dolayı gelir düzeyi iyice düşen bölge halkına getireceği ek gelir bakımından önemime değinen CÖRÜT, Ziraat Odası olarak hedeflerinin Ordu'yu “Serbest Sistem Tavukçuluk” sektöründe Türkiye 1.si yapmak olduğunu ifade etti. CÖRÜT'ün ardından söz alan Tavukçuluk Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Serdar KAMANLI ise Türkiye'de tavukçuluk sektöründe dışa bağımlılığı azaltmak için ıslah çalışmaları yapan tek kurum olarak projeyi başından beri heyecanla izlediklerini ve bundan sonraki süreçte de tam destek vereceklerini söyledi.

Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü'nün öncülük ettiği ''Serbest Sistem Yumurta Tavukçuluğu'' proje çalışmalarını Ordu Üniversitesi ile ortaklaşa yürüten Ordu Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kemal YILMAZ ise konuşmasında, Ordu'da tarım arazilerinin % 88’inde iklim ve toprak yapısından dolayı sadece fındık üretimi yapılabildiğini hatırlatarak bu yöntemin getireceği avantajlara değindi. YILMAZ, bölge halkına yıl boyu ikinci bir gelir imkanı sağlayacak olan sistem sayesinde; tavuklar tarafından yenileceği için fındık bahçelerindeki yabancı otların  temizlenmesi maliyetinin sıfıra ineceğini, aynı zamanda tavukların beslenmesi için gerekli yemin önemli bir kısmının da fındık bahçelerinden doğal olarak karşılanmış olacağını vurguladı.

 

Üniversitemiz Zootekni Bölümü tarafından sunulan projeye kalkınma planları çerçevesinde onay veren DOKAP (Doğu Karadeniz Projesi) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Ekrem Yüce ise ilk olarak Ordu’da hayata geçirilen ve fındık üreticilerinin yoğun ilgi gösterdiği projenin önümüzdeki yıllarda diğer DOKAP illerinde de uygulanacağını söyledi. Hayvanların kendi öz doğal ortamlarında yumurta üretilmesini sağlayan projenin mimarı Üniversitemiz başta olmak üzere destek veren tüm kuruluşlara teşekkür eden Ekrem YÜCE, DOKAP olarak Serbest Sistem Yumurta Tavukçuluğunun yanı sıra yine Üniversitemiz tarafından geliştirilen Doğu Karadeniz Bölgesi Hayvancılığını Geliştirmek Üzere Üniversite Eğitim, Araştırma, Uygulama Faaliyetleri ile Üreticilerin Eğitimine Yönelik Model Hayvancılık Tesisleri ve Eğitim Merkezi Kurulması amacıyla Ordu Üniversitesi’ne 2015 yılı itibariyle 5 milyon TL aktarılacağının da müjdesini verdi.

Rektör Vekili Prof. Dr. Nuri YILMAZ, ''İlimizi ve bölgemizi bir adım daha ileriye taşıyacak olan proje çalışmalarımız tüm hızıyla devam edecek.''

Açılış töreninde üniversitemiz adına söz alan Rektör Vekili Prof. Dr. Nuri YILMAZ ise Karadeniz Bölgesi'nde tarımsal anlamda fındık üretiminin alternatifi olmadığını, Ordu Üniversitesi Zootekni Bölümü olarak fındık üretiminin iyileştirilmesinin yanı sıra farklı üretim alanlarının oluşturulması konusunda araştırma ve geliştirme çalışmalarına devam ettiklerini vurgulayarak şunları ifade etti. ''Üniversitemiz Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü tarafından yapılan değerlendirme neticesinde bölgede fındık altında serbest sistem yumurta tavukçuluğunun fındık üretimine zarar vermeden yapılabileceği kanaati oluşmuş ve hazırlanan ‘Doğu Karadeniz Bölgesinde Serbest Sistem Yumurta Tavukçuluğunun Yaygınlaştırılması’konulu proje DOKAP Bölge Başkanlığı tarafından da  onay almıştır. Bölgemizi bir adım ileriye taşıyacak olan ve çiftçimize ek gelir oluşturması bakımından çok önem verdiğimiz projemizin bölgemize, ülkemize ve tüm çiftçilere hayırlı olmasını temenni ediyoruz.''

Ordu Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Nuri YILMAZ'ın ardından söz alan Altınordu Belediye Başkanı Engin TEKİNTAŞ ise proje çerçevesinde gerekli alt yapı hizmetlerinin belediye tarafından aksamadan tamamlanacağını belirtti ve DOKAP Başkanı’na seslenerek Ordu Üniversitesi’ne yapılan desteğin diğer kurumlara da aynı şekilde yapılması için çağrıda bulundu.

Açılış töreninde son sözü alan Ordu Valisi İrfan BALKANLIOĞLU ise devir akıl devri, hepimizin aklını kullanması lazım diyerek projenin getirmiş olduğu faydalara değindi. ''Bizler fındıktan bahçelerinden yıllarca sadece fındık anlamında yararlandık. Ancak bu proje ile fındık altında yumurta tavukçuluğunun da yapılabileceğini gördük. Bu yöntemin fındığa hiç bir zararı olmadığı gibi aksine faydası var. Tavukların bir yandan fındığı gübrelerken diğer taraftan fındığa zararlı olabilecek böceklerini yemesiyle daha az yem maliyeti ile yumurta üretilebiliyor. Çiftçimize ek gelir imkanı sağlayan projenin ülkemize, bölgemize ve tüm halkımıza hayırlı olmasını diliyorum.''

Proje ile Bölge Ekonomisine Büyük Katkı Sağlanıyor

Karadeniz Bölgesi’nin gelişmesi ve kalkınmasına büyük fayda sağlayacağı öngörülen ve Ordu'nun pilot il seçildiği proje, bölge halkı tarafından da olumlu karşılandı. Bugüne kadar toplam 255 üreticinin başvuru yaptığı projenin geliştirim sürecinde özellikle Altınordu ve Akkuş Ziraat Odaları, üreticileri organize etme görevini üstlenerek kredi, kümes inşası, yem, hayvan materyali temini ve üretilen yumurtanın alınarak pazarlanması konularında üreticilere destek oldu. Yapılan çalışmalarda 30 adet kümes inşaatının tamamlanıp 15 kümeste ise üretime başlanılan proje ile en az 300 tavuğun barınacağı her bir kümeste yılda asgari 69.000 adet toplamda da 20.700.000 adet yumurta üretilerek üreticilere ek gelir sağlaması hedefleniyor. Serbest Sistem Yumurta Tavukçuluğu ile üretilen yumurtaların ise tek bir marka altında satışa sunulması planlanmaktadır.

ODÜ BASINT.C. Ordu Üniversitesi © 2015 Cumhuriyet Yerleşkesi PK 52200 Altınordu / ORDU Telefon : 0 ( 452 ) 226 52 00
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı