E-Posta İletişim Telefon Rehberi Önemli Linkler BİDB Servis

ODÜ Sosyal Bilimler MYO, % 97,5'lik Doluluk Oranıyla Yeni Eğitim Öğretim Yılına Hazır

12.09.2014

Rektör Prof. Dr. Tarık YARILGAÇ, gerçekleştirmiş olduğu birim ziyaretlerine Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokuluyla devam etti. Ziyaret esnasında Rektör Prof. Dr. Tarık YARILGAÇ'a, Sosyal Bilimler MYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Adem KULAÇ, Müdür Yardımcıları Öğr. Gör. Harun ÇAM, Öğr. Gör. Nalan Sabır TAŞTAN ve Yüksekokul Sekreteri Öğr. Gör. Yüksel BİLGİN eşlik ettiler.

Sosyal Bilimler MYO'da yapılan çalışmalar hakkında bilgi edinen Rektör Prof. Dr. Tarık YARILGAÇ, göreve yeni atanan Sosyal Bilimler MYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Adem KULAÇ'a Ordu Üniversitesi yararına gerçekleştireceği tüm çalışmalarda başarılar dileyerek yeni görevinin hayırlı olmasını diledi.

İncelemeler kapsamında çevre düzenlemesi, altyapı çalışmaları, binanın elektrik ve doğalgaz tesisatının yenilenmesi, bakım-onarım çalışmaları ve Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığına devrolan kantinde gerçekleştirilen tüm çalışmaları yerinde gören Rektör Prof. Dr. Tarık YARILGAÇ, Sosyal Bilimler MYO'nun yeni eğitim-öğretim dönemine hazır hale getirilerek tüm çalışmaların hızla devam ettiğini vurguladı.

İlk Defa Öğrenci Alımı Yapan Aşçılık Programı İçin Hazırlıklar Tüm Hızıyla Devam Ediyor

2014-2015 eğitim-öğretim döneminde ilk defa öğrenci alımı gerçekleştiren Aşçılık Programı, ÖSYS yerleştirme sonuçlarına ilişkin sayısal bilgilere göre 366,800 gibi yüksek bir puanla kapatarak diğer üniversiteler arasında tercih edilirliğiyle ön plana çıktı. Bu yıl 20 öğrenciyle eğitim-öğretime başlayacak olan programın eğitimleri 3 akademisyen tarafından verilecektir.

Aşçılık programında okuyacak öğrencilerin teoride öğrendiklerini uygulamaya aktarabilmeleri için büyük bir mutfağın yapım hazırlıkları son hızla devam etmektedir. Temmuz ayında yapım çalışmalarına başlanan mutfağın, eylül ayının sonuna kadar yetiştirilmesi planlanmaktadır. Türk ve Dünya mutfağının tüm lezzetlerini incelemek, öğrencilerin koku ve tat alma duyularını geliştirmek, mesleğin gereklilik ve detaylarını uygulamalı olarak göstermek amacıyla inşasına devam edilen mutfak, kileriyle birlikte yaklaşık 70m2'lik bir alana sahip olup kariyerlerini yiyecek ve içecek sektöründe profesyonel aşçı olarak devam ettirmek isteyen öğrencilere tam donanımlı bir altyapı kazandırmaya çalışacaktır.

Öğrenim görecekleri 2 yıllık süre boyunca öğrencilerin kullanımına sunulacak olan mutfakta, bir kaç kişinin aynı anda çalışabileceği büyüklükte bir tezgah, her türlü mutfak araç ve gereci (çatal, kaşık, bıçak, tencere, tava, mikser vb.), buzdolabı, dondurucu, fırın, bulaşık makinesi, aspiratör, ızgara, fritöz gibi bir mutfakta bulunması gereken tüm alet ve malzemeler bulunacak olup öğrenciler, yemeklerin hazırlanmasından servis haline getirilmesine kadar tüm bilgi ve becerilerini zengin imkanlar sayesinde burada geliştirebileceklerdir.

Eğitime yapılan yatırımların hiçbir zaman değerini kaybetmeyeceğinin altını çizen  Rektör Prof. Dr. Tarık YARILGAÇ, öğrencilerin kendilerini hem eğitim açısından hem de sosyal açıdan geliştirebilmeleri için tüm imkanların genişletilmeye çalışıldığının belirterek, şunları vurguladı:

"2014-2015 Eğitim-öğretim döneminde yeni kayıt yapan öğrencilerle birlikte mevcut öğrenci sayısını 1487'ye yükseltmiş olan Sosyal Bilimler MYO, hem Ordu'nun merkezinde bulunması hem de modern eğitim binalarının doğa ile bütünleştiği ferah bir ortamda eğitim imkanı sunması açısından öğrencilerimiz tarafından tercih edilirliği yüksek bir yüksekokulumuzdur.

Araştırmacı, bilimsel bakış açısına sahip, etik değerlere saygılı, düşünen, eleştiren, üreten ve bilgiye ulaşma yöntemleri geliştiren çağdaş bireyler yetiştirme arzusuyla, öğrencilere kişisel ve mesleki beceriler kazandırmaya yönelik oluşturduğumuz eğitim programlarımızda; engin görüş, deneyim ve donanıma sahip akademisyenlerimizle öğrencilerimizi bir araya getirmekte, göstermiş olduğumuz kararlılık ve ciddi yatırımlarla da modern çağa ayak uydurmaya çalışmaktayız. Bu bağlamda yürüttüğümüz çalışmaları, bütün birimlerimize yansıtma ve Üniversitemizin gelişimi adına hızla devam ettirme kararlılığındayız."

ODÜ BASINT.C. Ordu Üniversitesi © 2015 Cumhuriyet Yerleşkesi PK 52200 Altınordu / ORDU Telefon : 0 ( 452 ) 226 52 00
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı