E-Posta İletişim Telefon Rehberi Önemli Linkler BİDB Servis

Rektör Prof. Dr. YARILGAÇ Fatsa ve Ünye'deki Birimlerin Çalışmalarını İnceledi

22.08.2014

Rektör Prof. Dr. Tarık YARILGAÇ, yeni eğitim-öğretim döneminde Ünye MYO, Ünye İİBF, Fatsa MYO ve Fa tsa Deniz Bilimleri Fakültesindeki çalışmaları yerinde inceleyerek yapılan işlerin son durumları hakkında bilgi aldı.

Yapılan incelemelerde Rektör Prof. Dr. Tarık YARILGAÇ, birimlerde gerçekleşen çalışmalara dair değerlendirmeler yaparak mevcut alt yapı ve akademik gelişmelerle ilgili fikir alışverişinde bulunuldu.

 

Ünye İİBF'de Öğrencilerin Yaşam Alanı Genişliyor

Öğrencilerin ihtiyaçlarına cevap verebilecek, ODÜ’yü geleceğe taşıyacak çalışmaları hayata geçirebilmek için dinamik bir yönetim anlayışıyla birim ziyaretlerini yapan Rektör Prof. Dr. Tarık YARILGAÇ, ilk incelemelerini Ünye'de gerçekleştirdi.

Yeni döneme hazırlık aşamasında sürdürülen tadilat ve onarım işlemleri ile mevcut 12 dönüm gibi küçük bir alan içerisinde bulunan Ünye İktisadi ve İdari Birimler Fakültesi, yeni kullanım alanları oluşturarak atıl haldeki yapıları işlevsel hale getirmekte ve yoğunluğu en aza indirmek amacıyla dar alandan daha fazla verim alma gayretiyle çalışmalarını sürdürmektedir.

Binanın 3 ay gibi çok kısa bir sürede onarımının gerçekleştirildiğini belirten Rektör Prof. Dr. YARILGAÇ, şunları dile getirdi:

"Haziran ayı içerisinde başlanarak hayata geçirilen Ünye İİBF eski lojman binasında, öğrencilere ana binada daha fazla yaşam alanı sağlamak ve daha uygun bir eğitim ortamı oluşturmak adına tadilat ve onarım işlemleri sürdürülmektedir. Eylül ayı içerisinde akademik ve idari birimler tarafından kullanılması planlanan, Ünye girişinde hoş olmayan bir manzaranın oluşumuna neden olan eski binalar, yapılan çalışmaların ardından yeni bir görünüm kazanmış ve Ünye'nin sahil kenarında bulunan Ünye İİBF'ye yakışır bir hale getirilmiştir."

Ünye MYO'da gerçekleşen bakım onarım kapsamında yaptığı incelemelerinde ise Rektör Prof. Dr. Tarık YARILGAÇ, akademik ve idari personellerle görüşerek projelerden akademisyen ve idari personel ihtiyacına, çevre düzenlemesinden tadilatlara kadar yeni eğitim-öğretim dönemine yetiştirilmesi planlanan çalışmalar konusunda bilgi aldı.

 

Moda Tasarım Programı Yüzde Yüz Doluluk Oranıyla Beklentileri Karşıladı

FATSO (Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası), Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi ve Fatsa MYO'yu Destekleme Derneği ve tekstil firmalarının yanı sıra birçok kurum ve kuruluşun talebiyle, sanatsal bakış açısına sahip, yenilikçi düşünebilen ve alanlarında uzman akademisyenleri ve okul yönetiminin çalışmaları neticesinde açılan ve yeni eğitim öğretim döneminde 40 gündüz ve 40 gece olmak üzere toplamda 80 öğrenciyi ağırlayacak olan Moda tasarımı programının binası, son haline getirilmiş olup, içerisinde bulunan "Tasarım Atölyesi", "Bilgisayarlı Kalıp Atölyesi" ve "Üretim Atölyesi" olmak üzere 3 atölyenin ihtiyaçları ise FATSO (Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası), tekstil firmaları ve DOKAP'ın ortak katkı ve destekleri neticesinde karşılanacaktır.

Karadeniz Bölgesi'nde moda tasarımı alanında açılan ikinci program olma özelliğini elinde bulunduran Fatsa MYO'nun deneyimli ve donanım sahibi elemanlar yetiştirme arzusunda olduklarını ve binanın gün geçtikçe son halini aldığını belirten Rektör Prof. Dr. Tarık YARILGAÇ, Moda Tasarım Programıyla ilgili şunları dile getirdi:

"Yüzde yüzlük doluluk oranı sağlayarak, günümüz tekstil ve moda endüstrisinin ihtiyaçlarına uygun tasarımcılar yetiştirmek amacıyla faaliyetlerine en kısa sürede başlayacak olan Moda Tasarım Programının kurulmasında desteklerini esirgemeyen FATSO (Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası), Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi ve Fatsa MYO'yu Destekleme Derneği ve tekstil firmalarının yanı sıra birçok kurum ve kuruluşa öğrencilerin eğitimine sağladıkları katkı için teşekkür ediyorum."

Fatsa MYO'daki kantin binasının ek binaya dönüştürülmesiyle ortaya çıkan kantin ihtiyacı, Fatsa Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü ve Fatsa Ticaret ve Sanayi Odasının desteğiyle çözümlenmiş, kullanılmayan fıskiye alanının bulunduğu yere kantin yapılmış ve yeni eğitim öğretim döneminde faaliyete geçirilmesi planlanmıştır.

 

Hibe Gemi 'Denizcilik Müzesi' Haline Getiriliyor

Rektör Prof. Dr. Tarık YARILGAÇ Ünye'nin ardından Fatsa'daki birimleri ziyaret ederek çevre düzenlemesinden inşaat çalışmalarına, akademik gelişmelerden öğrencilerle ilgili sorun ve ihtiyaçlara kadar birçok konunun değerlendirmesini yaparak detaylı incelemelerde bulundu.

Sahil güvenlik Komutanlığı tarafından hibe olarak Ordu Üniversitesi Fatsa MYO ve Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesine verilen gemilerden MYO bünyesinde bulunan gemi, restorasyonun bitirilmesinin ardından Fatsa Liman'daki rıhtımdan karaya çıkarılarak halkın da ziyaretine açılacak bir Denizcilik müzesi haline getirilecektir. Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi bünyesindeki gemi ise öğrencilerin ve akademisyenlerin Karadeniz Havzasında eğitim ve araştırma faaliyetleri yapılması ve bilimsel çalışmalarında  kullanılacaktır.

Ünye İİBF, Ünye MYO, Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi ve Fatsa MYO'daki akademisyen ve idari personelle bir araya gelerek yeni eğitim öğretim döneminde öğrencilere daha iyi şartlarda eğitim vermek adına yapılan çalışmaları yakından inceleyen Rektör Prof. Dr. Tarık YARILGAÇ, 2014-2015 eğitim-öğretim dönemine hazır olduklarını belirterek şunları dile getirdi:

"Yenilikçi program ve araştırmalar yürüten dinamik bir eğitim-öğretim kurumu olabilme, sürekli olarak yenilenme, gelişme ve modern çağa uyum sağlamış aktif bir yerleşke alanı oluşturabilme gayretiyle yeni eğitim-öğretimine gireceğimiz şu günlerde mesaimizi bu yönde harcıyoruz. Tüm yapılanma çabalarımız İlimize ve ülkemize donanımlı bireyler kazandırabilmek ve onları modern ve üniversal bir yapının içerisinde arzu ve beklentilerini karşılayabilecek düzeyde ağırlayabilmek içindir. Bu bakımdan yaptığımız görüşmelerde talep ve ihtiyaçları doğrultusunda bizlere görüşlerini sunan bu konuda mesaisini harcayan çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum."

ODÜ BASIN

 T.C. Ordu Üniversitesi © 2015 Cumhuriyet Yerleşkesi PK 52200 Altınordu / ORDU Telefon : 0 ( 452 ) 226 52 00
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı